Mød Facebooks kunstige intelligens: Sådan skal "M" hjælpe dig

Facebook følger i fodsporene på Apples Siri og Microsofts Cortana, efter selskabet nu er gået i gang med at teste sin egen digitale assistent bygget på kunstig intelligens. Navnet på Facebooks lille digitale hjælper er 'M'.

Artikel top billede

Apple har Siri. Microsoft har Cortana.

Og inden længe har det sociale medie Facebook også sin egen digitale assistent funderet på kunstig intelligens.

I Facebooks version er den digitale assistent døbt 'M', og den kan hjælpe det sociale medies godt en milliard brugere med at finde restauranter, personer og shoppingsteder via Facebooks Messenger-service.

Det skriver Facebook på her.

Trænet af mennesker

Indtil videre er 'M' i testfasen hos Facebook, hvor den digitale assistent foreløbigt kun hjælper til på Messenger i en smartphone.

Det er endnu uvist, om 'M' også finder vej til desktop-versionen af Facebook.

Facebook forklarer, at den kunstige intelligens bag 'M' er blevet trænet og understøttet af mennesker - formentlig i betydningen af, at 'M' har lært at kommunikere nogenlunde som et menneske.

Skal bruges til indkøb

Det skulle dog være ganske vist, at 'M' bliver født til at hjælpe Facebook-brugerne med at foretage indkøb til glæde for Facebooks annoncører.

På Facebook skriver selskabets vicepræsident David Marcus med en fortid hos eBay og Paypal, at 'M' kan hjælpe brugerne med deres indkøb.

"Modsat andre services på markedet funderet på kunstig intelligens kan 'M' rent faktisk udføre opgaver på dine vegne. Den kan købe varer, få gaver leveret til dine elskede, booke restauranter, rejser og aftaler og en masse andet," forklarer David Marcus.

Han understreger i sin Facebook-opdatering, at det endnu er tidligt i processen, hvilket blandt andre Facebooks stifter og topdirektør Mark Zuckerberg og flere tusinde andre har valgt at give et 'like' for.

Læs også: 

Nu spiller Microsofts Cortana sammen med Office 365: Det kan Cortana hjælpe dig med

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura