Facebook-rekord: Hver syvende nulevende person logget ind samme dag

Hver syvende person i verden logget ind på Facebook på samme dag, jubler selskabet.

Artikel top billede

Tidligere på ugen satte Facebook ny rekord i antallet af brugere, der har logget ind på samme dag.

Her rundede selskabet nemlig en milliard mennesker på samme dag, hvilket jo svarer til, at omkring hver syvende nulevende menneske - alt inklusive - loggede ind samme dag.

Facebook har tidligere meddelt, at det gennemsnitlige antal daglige brugere lå på 968 millioner i årets andet kvartal.

Selskabets stifter og chef, Mark Zuckerberg, skriver på sin Facebook-profil, den runde milliard samtidige brugere blot er 'begyndelsen på at connecte hele verden."

Facebook har i de senere år ikke minsdt mindst haft fokus på udvikling af mobile løsninger, og det har båret god frugt, i det antallet af mobile brugere er vokset ganske betydeligt.

Ligeledes peges der på selskabets internet-initiativ, Internet.org, som Facebook anvender til at levere mobilt internet til områder, som ellers ikke har internet-adgang.

Internet.org leverer i dag mobilt internet til små 15 lande - herunder Indien, Kenya og Colombia.

Du kan læse mere om Internet.org her: Facebook vil rulle internet ud til milliarder af mennesker.

Også Google arbejder på at levere internet til verdens tyndere befolkede og knapt så udviklede områder. Det sker med det såkaldte Project Loon.

Det kan du læse mere om her: Google på trapperne med Project Loon: Tusindvis af balloner snart klar til opsending

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job