Lækket: Her er de to nye Lumia-telefoner fra Microsoft

Lækkede billeder og specifikationer på de kommende to nye Lumia-telefoner fra Microsoft viser et par telefoner med masser af kraft og et potentielt vildt kamera.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hvis du er interesseret i Windows Phones - nærmere bestemt Lumia-telefoner - så glæd dig til oktober.

Flere rygter fortæller, at der kommer nye produkter fra Microsoft til oktober - heriblandt en ny Surface Pro-computer.

Men også et par nye Lumia-telefoner vil blive vist frem, og der er nu blevet lækket billeder af de to telefoner, som står til navnet 950 og 950XL.

Det er Evleaks, som har lækket billederne. Evleaks har en god samling af leaks i baggrunden, som har vist sig at være rigtige efter lækket, så der er grund til at tro på billederne.

Ligeledes er der også lækket specifikationer på de to nye telefoner:

950:

  • Matte White eller black polycarbonate materiale
  • 5.2-tommer  WQHD (1440×2560) OLED skærm
  • Snapdragon 808, 64-bit Hexa core
  • Iris-scanner til Windows Hello
  • 3GB RAM
  • 32GB lagerplads med plads til microSD
  • 20MP PureView bagkamera
  • 5MP Wide-angle frontkamera
  • 3000 mAh udskifteligt batteri
  • Qi trådløs opladning med flip cover
  • USB Type-C
950 XL:

  • Matte White eller black polycarbonate materiale
  • 5.7-tommer WQHD (1440×2560) OLED skærm
  • Snapdragon 810, 64-bit Octa core
  • Iris-scanner til Windows Hello
  • 3GB RAM
  • 32GB lagerplads med plads til microSD
  • 20MP PureView bagkamera med triple LED flash
  • Aluminum knapper i siden
  • 5MP Wide-angle frontkamera
  • 3300 mAh udskifteligt batteri
  • Qi trådløs opladning integreret
  • USB Type-C
Der er selvfølgelig stadig en chance for, at det ikke er det endelige design.

Billederne har i hvert fald givet grobund for kritik af designet, da mange mener, at det er for kedeligt og uinspirerende, hvis det skal være til en flagskibstelefon.

Telefonerne minder meget om 640, hvilket er en glimrende og godt bygget telefon - til prisen - som koster 1.300 kroner.

Mon ikke vi lærer mere om det i oktober.

Læs også: Ny spion-fri og topsikker telefon er klar til september

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S