Lækket: Her er de to nye Lumia-telefoner fra Microsoft

Lækkede billeder og specifikationer på de kommende to nye Lumia-telefoner fra Microsoft viser et par telefoner med masser af kraft og et potentielt vildt kamera.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hvis du er interesseret i Windows Phones - nærmere bestemt Lumia-telefoner - så glæd dig til oktober.

Flere rygter fortæller, at der kommer nye produkter fra Microsoft til oktober - heriblandt en ny Surface Pro-computer.

Men også et par nye Lumia-telefoner vil blive vist frem, og der er nu blevet lækket billeder af de to telefoner, som står til navnet 950 og 950XL.

Det er Evleaks, som har lækket billederne. Evleaks har en god samling af leaks i baggrunden, som har vist sig at være rigtige efter lækket, så der er grund til at tro på billederne.

Ligeledes er der også lækket specifikationer på de to nye telefoner:

950:

  • Matte White eller black polycarbonate materiale
  • 5.2-tommer  WQHD (1440×2560) OLED skærm
  • Snapdragon 808, 64-bit Hexa core
  • Iris-scanner til Windows Hello
  • 3GB RAM
  • 32GB lagerplads med plads til microSD
  • 20MP PureView bagkamera
  • 5MP Wide-angle frontkamera
  • 3000 mAh udskifteligt batteri
  • Qi trådløs opladning med flip cover
  • USB Type-C
950 XL:

  • Matte White eller black polycarbonate materiale
  • 5.7-tommer WQHD (1440×2560) OLED skærm
  • Snapdragon 810, 64-bit Octa core
  • Iris-scanner til Windows Hello
  • 3GB RAM
  • 32GB lagerplads med plads til microSD
  • 20MP PureView bagkamera med triple LED flash
  • Aluminum knapper i siden
  • 5MP Wide-angle frontkamera
  • 3300 mAh udskifteligt batteri
  • Qi trådløs opladning integreret
  • USB Type-C
Der er selvfølgelig stadig en chance for, at det ikke er det endelige design.

Billederne har i hvert fald givet grobund for kritik af designet, da mange mener, at det er for kedeligt og uinspirerende, hvis det skal være til en flagskibstelefon.

Telefonerne minder meget om 640, hvilket er en glimrende og godt bygget telefon - til prisen - som koster 1.300 kroner.

Mon ikke vi lærer mere om det i oktober.

Læs også: Ny spion-fri og topsikker telefon er klar til september

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

AK Techotel A/S

Systemudvikler søges til innovativt firma

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Developer

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S