Lækket: Her er de to nye Lumia-telefoner fra Microsoft

Lækkede billeder og specifikationer på de kommende to nye Lumia-telefoner fra Microsoft viser et par telefoner med masser af kraft og et potentielt vildt kamera.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hvis du er interesseret i Windows Phones - nærmere bestemt Lumia-telefoner - så glæd dig til oktober.

Flere rygter fortæller, at der kommer nye produkter fra Microsoft til oktober - heriblandt en ny Surface Pro-computer.

Men også et par nye Lumia-telefoner vil blive vist frem, og der er nu blevet lækket billeder af de to telefoner, som står til navnet 950 og 950XL.

Det er Evleaks, som har lækket billederne. Evleaks har en god samling af leaks i baggrunden, som har vist sig at være rigtige efter lækket, så der er grund til at tro på billederne.

Ligeledes er der også lækket specifikationer på de to nye telefoner:

950:

  • Matte White eller black polycarbonate materiale
  • 5.2-tommer  WQHD (1440×2560) OLED skærm
  • Snapdragon 808, 64-bit Hexa core
  • Iris-scanner til Windows Hello
  • 3GB RAM
  • 32GB lagerplads med plads til microSD
  • 20MP PureView bagkamera
  • 5MP Wide-angle frontkamera
  • 3000 mAh udskifteligt batteri
  • Qi trådløs opladning med flip cover
  • USB Type-C
950 XL:

  • Matte White eller black polycarbonate materiale
  • 5.7-tommer WQHD (1440×2560) OLED skærm
  • Snapdragon 810, 64-bit Octa core
  • Iris-scanner til Windows Hello
  • 3GB RAM
  • 32GB lagerplads med plads til microSD
  • 20MP PureView bagkamera med triple LED flash
  • Aluminum knapper i siden
  • 5MP Wide-angle frontkamera
  • 3300 mAh udskifteligt batteri
  • Qi trådløs opladning integreret
  • USB Type-C
Der er selvfølgelig stadig en chance for, at det ikke er det endelige design.

Billederne har i hvert fald givet grobund for kritik af designet, da mange mener, at det er for kedeligt og uinspirerende, hvis det skal være til en flagskibstelefon.

Telefonerne minder meget om 640, hvilket er en glimrende og godt bygget telefon - til prisen - som koster 1.300 kroner.

Mon ikke vi lærer mere om det i oktober.

Læs også: Ny spion-fri og topsikker telefon er klar til september

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S