Qxl.dk nulstiller alle auktioner efter brugerkaos og problemer på websites

Et stortstilet sammenlægning af QXL's nordiske platforme har slået fejl. Nu tilbageføres brugerne til de gamle systemer.

Artikel top billede

Det populære auktionssite QXL har valgt at trykke på reset-knappen efter at en storstilet sammenlægning af virksomhedens  danske og norske hjemmesider ser ud til at være slået fejl.

I en pressemeddelelse oplyser Lauritz.com, der er ejer af QXL, at alle QXL-brugere nu bliver tilbageført til den gamle platform samt at alle aktive auktioner på siden er blevet annulleret øjeblikkeligt.

Et regulært brugeroprør

Tilbageføringen kommer efter, at der for få uger siden opstod et regulært brugeroprør, da platformssammenlægningen blev effektueret.

Her oplevede brugerne, at de ikke længere kunne få adgang til deres tilgodehavender, historik og betalinger.

I en mail til Computerworld oplyste QXL-brugeren Kim N. Jensen dengang, at "Brugerne kan ikke få nogen besked, QXL har låst vores tilgodehavender og kræver kreditkortoplysninger for, at man kan bruge sitet"

Mens endnu flere utilfredse brugere har brokket sig på QXL's Facebook-side samt på anmeldelses-siden Trustpilot, og ifølge Finans.dk har problemerne ført til, at flere brugere har anmeldt QXL til Forbrugerombudsmanden.

I en pressemeddelelse oplyser Lauritz.com, der ejer QXL, at brugerne midlertidigt bliver tilbageført til den gamle platform, mens der bliver arbejdet på en langstidsholdbar løsning:

"Vi havde håbet at løse problemerne inden udgangen af august. Det kommer desværre ikke til at holde stik. Derfor tilbyder vi nu kunderne den tidligere platform, mens vi finder en langtidsholdbar løsning, som er tilfredsstillende for alle. Af logistiske årsager er alle aktive auktioner på qxl.com annulleret. Alle bydere har fået besked om annulleringen og alle sælgere er blevet bedt om at genoprette deres auktioner på qxl.dk," skriver QXL i pressemeddelelsen. 

Computerworld afventer yderligere kommentarer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S