Print din egen mad: 3D-madprinter kan købes fra næste år

Printer-firma er klar med kompakt madprinter, som om få måneder bliver sat i regulær produktion.

Artikel top billede

Mad-maskiner,' der kan spytte færdigretter ud ved tryk på en knap, er en klassiker i alverdens science fiction-romaner.

Nu kommer virkeligheden (igen) et skridt nærmere fantasien.

Allerede til næste år er taiwanske XYZ Printing nemlig klar til at sende sin mad-printer ud i butikkerne, hvor den vil kunne erhverves for 1.800 dollar - omkring 12.000 kroner.

I første omgang vil mad-printeren blive sat til salg i Asien, mens den i løbet af 2016 vil nå til europæiske og amerikanske butikker, hedder det.

Mad-printeren virker som markedets øvrige 3D-printere ved at 'bygge' et print op via forskellige lag af materiale.

Forskellen er, at det printede materiale i madprinteren er en dej, som i lag lægges på et stykke bagepapir og dernæst bages i ovnen.

Tre dej-bøtter

Den taiwanske printer kan rumme op til tre bøtter med forskellig dej, som kan anvendes til eksempelvis at printe en færdig pizza, der er klar til ovnen (med henholdvis dej, tomatsovs og ost).

Printeren bliver leveret med cirka 15 'opskrifter,' som allerede er installeret i dens hukommelse, men en bruger kan nemt tilføje flere via den indbyggede USB-port.

XYZ Printing sigter i første omgang efter kommercielle købere til printeren - altså restauranter, kantiner eller lignende.

Senere vil selskabet på baggrund af efterspørgslen overveje, om der kan være grundlag for at gå efter private brugere.

Du kan se en video af printeren i aktion herunder.

Læs også:

Her er fremtidens mad: Lad os printe en lækker frokost

Gigantisk 3D-printer bygger 10 huse på en dag

Så vild er dansk 3D-teknologi: Simulerer mælk og yoghurt

Så vilde ting kan man printe i dag

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet