Print din egen mad: 3D-madprinter kan købes fra næste år

Printer-firma er klar med kompakt madprinter, som om få måneder bliver sat i regulær produktion.

Artikel top billede

Mad-maskiner,' der kan spytte færdigretter ud ved tryk på en knap, er en klassiker i alverdens science fiction-romaner.

Nu kommer virkeligheden (igen) et skridt nærmere fantasien.

Allerede til næste år er taiwanske XYZ Printing nemlig klar til at sende sin mad-printer ud i butikkerne, hvor den vil kunne erhverves for 1.800 dollar - omkring 12.000 kroner.

I første omgang vil mad-printeren blive sat til salg i Asien, mens den i løbet af 2016 vil nå til europæiske og amerikanske butikker, hedder det.

Mad-printeren virker som markedets øvrige 3D-printere ved at 'bygge' et print op via forskellige lag af materiale.

Forskellen er, at det printede materiale i madprinteren er en dej, som i lag lægges på et stykke bagepapir og dernæst bages i ovnen.

Tre dej-bøtter

Den taiwanske printer kan rumme op til tre bøtter med forskellig dej, som kan anvendes til eksempelvis at printe en færdig pizza, der er klar til ovnen (med henholdvis dej, tomatsovs og ost).

Printeren bliver leveret med cirka 15 'opskrifter,' som allerede er installeret i dens hukommelse, men en bruger kan nemt tilføje flere via den indbyggede USB-port.

XYZ Printing sigter i første omgang efter kommercielle købere til printeren - altså restauranter, kantiner eller lignende.

Senere vil selskabet på baggrund af efterspørgslen overveje, om der kan være grundlag for at gå efter private brugere.

Du kan se en video af printeren i aktion herunder.

Læs også:

Her er fremtidens mad: Lad os printe en lækker frokost

Gigantisk 3D-printer bygger 10 huse på en dag

Så vild er dansk 3D-teknologi: Simulerer mælk og yoghurt

Så vilde ting kan man printe i dag

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S