Print din egen mad: 3D-madprinter kan købes fra næste år

Printer-firma er klar med kompakt madprinter, som om få måneder bliver sat i regulær produktion.

Artikel top billede

Mad-maskiner,' der kan spytte færdigretter ud ved tryk på en knap, er en klassiker i alverdens science fiction-romaner.

Nu kommer virkeligheden (igen) et skridt nærmere fantasien.

Allerede til næste år er taiwanske XYZ Printing nemlig klar til at sende sin mad-printer ud i butikkerne, hvor den vil kunne erhverves for 1.800 dollar - omkring 12.000 kroner.

I første omgang vil mad-printeren blive sat til salg i Asien, mens den i løbet af 2016 vil nå til europæiske og amerikanske butikker, hedder det.

Mad-printeren virker som markedets øvrige 3D-printere ved at 'bygge' et print op via forskellige lag af materiale.

Forskellen er, at det printede materiale i madprinteren er en dej, som i lag lægges på et stykke bagepapir og dernæst bages i ovnen.

Tre dej-bøtter

Den taiwanske printer kan rumme op til tre bøtter med forskellig dej, som kan anvendes til eksempelvis at printe en færdig pizza, der er klar til ovnen (med henholdvis dej, tomatsovs og ost).

Printeren bliver leveret med cirka 15 'opskrifter,' som allerede er installeret i dens hukommelse, men en bruger kan nemt tilføje flere via den indbyggede USB-port.

XYZ Printing sigter i første omgang efter kommercielle købere til printeren - altså restauranter, kantiner eller lignende.

Senere vil selskabet på baggrund af efterspørgslen overveje, om der kan være grundlag for at gå efter private brugere.

Du kan se en video af printeren i aktion herunder.

Læs også:

Her er fremtidens mad: Lad os printe en lækker frokost

Gigantisk 3D-printer bygger 10 huse på en dag

Så vild er dansk 3D-teknologi: Simulerer mælk og yoghurt

Så vilde ting kan man printe i dag

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S