Stor sammenligning: Sådan klarer iPhone 6S sig i forhold til andre topmodeller

Apples nyeste telefon, iPhone 6S - og 6S Plus - er blevet lanceret, men hvordan ser Apples nye telefoner ud i sammenligning med andre topmodeller? Læs med her.

Artikel top billede

Apple har lanceret en ny iPhone med det forventede navn iPhone 6S.

Sammen med en større model, iPhone 6S Plus, er det to telefoner, som følger Apples lanceringsmønster, hvor hver ny model nummer året efter bliver lanceret i en forbedret version (iPhone 6 efterfulgt af iPhone 6S).

Men lad ikke iPhone 6S' "S" forblænde dig.

2015 har været et spændende år inden for smartphones, og der er kommet et hav af andre flotte, gode, og effektive telefoner fra forskellige producenter.

Der er endda stadig et par stykker på vej heriblandt to nye Windows Phones fra Microsoft.

Vi har samlet en oversigt over toptelefonerne på markedet, for at du kan se, hvordan de nye iPhones ser ud i forhold til de andre modeller.

Husk på, at alting ikke er direkte sammenligneligt.

For eksempel er en dual-core processor ikke nødvendigvis halvt så god som en quad-core processor, og en 2.560 x 1.440 pixel skærm er heller ikke dobbelt så god som en 1.920 x 1.080 pixel skærm.

Overvejer du den nye iPhone 6S? Hvis du også overvejer Android-telefoner, så kan du herunder finde nogle af vores anmeldelser af telefonerne.

Husk også at prisen på iPhone 6 forventes at falde ved lancering af iPhone 6S.

Læs også:

Test: Samsung Galaxy S6 Edge er en Samsung-telefon, som faktisk er flot - og hurtig

Test: Du kan få fire Lumia 640 for én iPhones pris - og Lumia 640 er faktisk en rigtig god telefon

Test: Huawei P8 er en toptelefon til den halve pris

Test af LGG4: Det her kan en læderindbundet supertelefon

Derfor bliver iOS 9 til iPad og iPhone noget helt særligt for virksomhederne

Stor kamerasammenligning: Så flotte billeder tager de bedste smartphones i 2015

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect