Danskerne sælger brugte iPhones i tusindvis for at få råd til nye modeller

Danske iPhone-brugere er glade for at have det nyeste af det nyeste. Det fortæller dba.dk og Phonetrade, som begge oplever en stigende interesse omkring lancering af nye iPhones.

Artikel top billede

(Foto: © STANCA SANDA / Alamy / STANCA SANDA / Alamy)

Onsdag blev den nye iPhone 6s lanceret.

Ny processor, et lidt anderledes design og Force Touch. Mange Apple-glade iOS-brugere er nok allerede nu klar til at lægge sig i kø ved de danske butikker, selvom den efter traditionen først kommer i salg til oktober.

Men med en mobiltradition i Danmark, hvor næsten 92 procent af alle danskere har en smartphone, så kræver det, at den gamle sælges først. Og det sker sjovt nok i stor stil omkring og kort efter en nylancering af en iPhone.

I hvert fald oplever Den Blå Avis en stigende mængde iPhone-annoncer på sin populære salgsside omkring september/oktober.

Tilbage i september 2014, da den nye iPhone blev lanceret, var der godt 6.600 iPhones af forskellig art til salg på dba.dk.

Men på bare en måned steg det tal til næsten det dobbelte, 12840 iPhones, hvorefter det flader ud igen. Der er altså et stort udbud af brugte iPhones på vej.

"Vi forventer helt klart at se en stigning i antallet af brugte iPhones på dba.dk i forbindelse med en nylancering af iPhone 6. Og vi er glade for at kunne facilitere videresalget af smartphones, så andre kan få glæde af, at gadgetfolket skifter til en nyere model," udtaler Sofie Folden Lund, kommunikationschef hos Ebay Danmark, der ejer dba.dk.

Læs vores nu et år gamle test af iPhone 6 her: Tre ugers test af iPhone 6 Plus: Kæmpestor, dyr, besværlig og herlig

Phonetrade: Firstmoverne sælger
Som det kan konkluderes ud fra dba.dk, så er det gadgetfolkene, som i stor stil sælger deres telefon videre. Det er de firstmovers, som ønsker at have det nyeste nye, og som forsøger at få en god pris for sin iPhone 6, så de kan købe en iPhone 6S.

Det bekræfter Morten Zachariasen, der er kommunikationsansvarlig hos Phonetrade.

Phonetrade er et firma, som lever af at indkøbe folks brugte telefoner - hovedsageligt iPhones og nyere Samsung-telefoner - og sælger dem igen, efter at de er blevet istandsat.

"Vi kan allerede nu se, at folk begynder at sende iPhone 6 Plus med 128 GB. Det var det spritnye fra Apple sidste år, da både den fysiske størrelse og den store lagerplads var en nyhed, så det var det, firstmovers købte. De blev revet væk sidste år, og det er dem, som vi ser kommer ind til os i disse dage op til lanceringen," forklarer Morten Zachariasen til Computerworld.

Phonetrade har været i gang i lidt over et år, og firmaet tror også på, at der kommer et opsving i forbindelse med lanceringen af iPhone 6s, men prisen kommer ikke til at falde meget.

"En iPhone 5s faldt jo først for alvor i pris her i år, så prisen kommer ikke til at blive ændret særlig meget på markedet," siger Morten Zachariasen.

Læs også: Apple opdager fejl i iPhone 6+ - vil reparere fejlen gratis

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job