Her er Apples helt nye gigant-iPad

Apple har netop præsenteret en ny større iPad, der kan bruges sammen to helt nye typer tilbehør.

Artikel top billede

Det er fem år siden, at den første iPad blev præsenteret. Men her til aften har den fået vokseværk.

For til aftenens store præsentation i San Francisco kunne Apples administrerende direktør Tim Cook løfte sløret for, hvad han betegnede som den "største iPad-nyhed siden præsentationen af den første iPad".

Denne nyhed er en helt ny iPad, som Apple har døbt "iPad Pro", og den henvender sig uden tvivl til brugere, der har et ønske om at være produktive på deres iPads.

Mest kraftfulde iPad

Tim Cook kaldte det for den mest kraftfulde iPad nogensinde.

Der sidder en ny såkaldt A9X-processor i den, der ifølge Apple er hurtigere end 80 procent af alle de bærbare computere, der er blevet solgt i løbet af det sidste halve år.

iPad Pro er udstyret med en stor skærm på 12,9 tommer. Det er samme størrelse som to iPad Air placeret side om side, og en repræsentant fra Microsoft demonstrerede på scenen, hvordan den større skærm gjorde det muligt at afvikle et Microsoft Word-dokument og Microsoft Excel-regneark side om side.  

Helt nyt Apple-tastatur

Den store skærm gør det muligt at taste på et software-tastatur i fuld tastatur-størrelse, men Apple vil også sælge den sammen med et fysisk tastatur-cover, som Apple kalder for "smart keyboard cover," der minder meget om nogle af de tastatur-etuier som Logitech allerede sælger i dag.

Det mest bemærkelsesværdige tilbehør til den nye iPad Pro er dog en stylus, som Apple har døbt Apple Pencil.

Som navnet antyder ligner den en almindelig blyant, men den er udstyret med et væld af sensorer, der kan registrere, hvor hårdt der trykkes og hvilken vinkel den holdes i.

iPad Pro er 6,9 mm tyk og har en batteritid på 10 timer. Den koster 799 dollar i den mindste udgave på 32 gb, og den kan købes til november. Apple Pencil koster 99 dollar og tastaturet koster 169 dollar. 

Computerworld opdaterer med danske priser, når vi kender dem. 

Læs også: 
Stor Apple-præsentation i aften: Her er tre ting der er værd at holde øje med

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S