Her er Apples helt nye gigant-iPad

Apple har netop præsenteret en ny større iPad, der kan bruges sammen to helt nye typer tilbehør.

Artikel top billede

Det er fem år siden, at den første iPad blev præsenteret. Men her til aften har den fået vokseværk.

For til aftenens store præsentation i San Francisco kunne Apples administrerende direktør Tim Cook løfte sløret for, hvad han betegnede som den "største iPad-nyhed siden præsentationen af den første iPad".

Denne nyhed er en helt ny iPad, som Apple har døbt "iPad Pro", og den henvender sig uden tvivl til brugere, der har et ønske om at være produktive på deres iPads.

Mest kraftfulde iPad

Tim Cook kaldte det for den mest kraftfulde iPad nogensinde.

Der sidder en ny såkaldt A9X-processor i den, der ifølge Apple er hurtigere end 80 procent af alle de bærbare computere, der er blevet solgt i løbet af det sidste halve år.

iPad Pro er udstyret med en stor skærm på 12,9 tommer. Det er samme størrelse som to iPad Air placeret side om side, og en repræsentant fra Microsoft demonstrerede på scenen, hvordan den større skærm gjorde det muligt at afvikle et Microsoft Word-dokument og Microsoft Excel-regneark side om side.  

Helt nyt Apple-tastatur

Den store skærm gør det muligt at taste på et software-tastatur i fuld tastatur-størrelse, men Apple vil også sælge den sammen med et fysisk tastatur-cover, som Apple kalder for "smart keyboard cover," der minder meget om nogle af de tastatur-etuier som Logitech allerede sælger i dag.

Det mest bemærkelsesværdige tilbehør til den nye iPad Pro er dog en stylus, som Apple har døbt Apple Pencil.

Som navnet antyder ligner den en almindelig blyant, men den er udstyret med et væld af sensorer, der kan registrere, hvor hårdt der trykkes og hvilken vinkel den holdes i.

iPad Pro er 6,9 mm tyk og har en batteritid på 10 timer. Den koster 799 dollar i den mindste udgave på 32 gb, og den kan købes til november. Apple Pencil koster 99 dollar og tastaturet koster 169 dollar. 

Computerworld opdaterer med danske priser, når vi kender dem. 

Læs også: 
Stor Apple-præsentation i aften: Her er tre ting der er værd at holde øje med

Læses lige nu

    Annonce

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job