Apple om ny tv-boks: "Apps er fremtiden for tv"

Apple har præsenteret en ny tv-boks med apps.

Artikel top billede

Da den første generation af Apples tv-boks, Apple-TV, blev lanceret i 2007 forsøgte Steve Jobs at kontrollere forventningerne til det nye produkt ved at kalde den for "et hobby-projekt."

Men boksen er langsomt blev mere og mere populær, og her til aften præsenterede Apple en ny version af Apple-TV.

Det er den første nye version i tre år, og i den mellemliggende periode er boksen for alvor vokset ud af hobby-værkstedet.

Det nye Apple-TV får et helt ny styresystem ved navn tvOS og en dertilhørende App Store, hvor brugerne blandt andet kan downloade spil og streaming-apps. På scenen ved aftenens præsentation proklamerede Apples administrerende direktør Tim Cook ligefrem at "apps er fremtiden for tv".

Ny fjernbetjening

Apple-TV får ligeledes en ny bluetooth-fjernbetjening, der har en touchpad, som kan bruges til at navigere med. 

Fjernbetjeningen har et indbygget accelerometer og gyroscop, og kan også bruges til at betjente dit fjernsyn.  

Fjernbetjeningen har desuden en særlig Siri-knap, der gør det muligt at betjene Apple-TV med din stemme.

Eksempelvis kan du bede Siri om finde frem til en særlig film eller serie, og du kan bede Siri om at spole et vist antal minutter frem eller tilbage i den film, som du ser.

Den nye fjernbetjening kan desuden bruges som controller til spil.

Nye spil

Apple kunne allerede her til aften løfte sløret for en række nye spil, der kommer til Apple-TV. Det mest kendte er formodentlig Guitar Hero.

Umiddelbart lader de ny spil dog ikke yil at kunne konkurrere med grafisk krævende moderne konsol-spil, men er snarere at sammenligne med spillene til Nintendos Wii-konsol.

Du kan vælge mellem et Apple-TV med lagerplads på 32 gb og 64 gb. De kommer til at koste henholdsvis 149 og 199 dollar.

Læs også:  
Her er Apples helt nye gigant-iPad  

Stor Apple-præsentation i aften: Her er tre ting der er værd at holde øje med

 

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS