Apple om ny tv-boks: "Apps er fremtiden for tv"

Apple har præsenteret en ny tv-boks med apps.

Artikel top billede

Da den første generation af Apples tv-boks, Apple-TV, blev lanceret i 2007 forsøgte Steve Jobs at kontrollere forventningerne til det nye produkt ved at kalde den for "et hobby-projekt."

Men boksen er langsomt blev mere og mere populær, og her til aften præsenterede Apple en ny version af Apple-TV.

Det er den første nye version i tre år, og i den mellemliggende periode er boksen for alvor vokset ud af hobby-værkstedet.

Det nye Apple-TV får et helt ny styresystem ved navn tvOS og en dertilhørende App Store, hvor brugerne blandt andet kan downloade spil og streaming-apps. På scenen ved aftenens præsentation proklamerede Apples administrerende direktør Tim Cook ligefrem at "apps er fremtiden for tv".

Ny fjernbetjening

Apple-TV får ligeledes en ny bluetooth-fjernbetjening, der har en touchpad, som kan bruges til at navigere med. 

Fjernbetjeningen har et indbygget accelerometer og gyroscop, og kan også bruges til at betjente dit fjernsyn.  

Fjernbetjeningen har desuden en særlig Siri-knap, der gør det muligt at betjene Apple-TV med din stemme.

Eksempelvis kan du bede Siri om finde frem til en særlig film eller serie, og du kan bede Siri om at spole et vist antal minutter frem eller tilbage i den film, som du ser.

Den nye fjernbetjening kan desuden bruges som controller til spil.

Nye spil

Apple kunne allerede her til aften løfte sløret for en række nye spil, der kommer til Apple-TV. Det mest kendte er formodentlig Guitar Hero.

Umiddelbart lader de ny spil dog ikke yil at kunne konkurrere med grafisk krævende moderne konsol-spil, men er snarere at sammenligne med spillene til Nintendos Wii-konsol.

Du kan vælge mellem et Apple-TV med lagerplads på 32 gb og 64 gb. De kommer til at koste henholdsvis 149 og 199 dollar.

Læs også:  
Her er Apples helt nye gigant-iPad  

Stor Apple-præsentation i aften: Her er tre ting der er værd at holde øje med

 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job