3-direktør efter fusions-kollaps hos konkurrenter: 3 klar til at fusionere med rival i Danmark

Interview: Morten Christiansen fra 3 har været med til at påpege problemer ved en fusion af Telia og Telenor - og nu er fusionen droppet. Her fortæller han om baggrunden for indsigelserne - og melder 3 klar til en konsolidering i Danmark.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint.

Morten Christiansen, adminstrerende direktør i 3, hvad var din første reaktion, da du fik meddelelsen om, at fusionen af Telia og Telenor er droppet?

"Det var tilfredshed med, at de ting, vi hele tiden har påpeget og anket ved fusionen, tilsyneladende også har været delt af Kommisssionen."

"Vi har hele tiden udtrykt bekymring over det her, fordi det ville skabe en alt for stor koncentration af markedsandele og skabe et duopol."

Læs også: Margrethe Vestager: Telia-Telenor-fusion ville gå ud over kunderne

"Det skyldes, at det er spiller nummer to og nummer tre på markedet, der ville fusionere - i stedet for, at det er den fjerde spiller, der går sammen med en anden spiller på markedet. Det har hele tiden været grund-problemet i denne her fusion: At det blev alt, alt for voldsomt."

3 har gjort indsigelser, men overrasker det dig, at det er kommet hertil?

"Jeg har hele tiden troet på, at kommissionen ville se de samme problemer, som vi har set. Det har den tilsyneladende gjort, fordi det simpelthen bliver for voldsomt med to spillere, der sidder på mere end 80 procent af markedet. Det er ikke godt."

"Men jeg har jo ikke vidst noget som helst om, hvordan kommissionen tænkte undervejs. Det siger den ikke noget om - men spørger og spørger og spørger, så jeg vil sige, at jeg har håbet mere, end jeg har troet." 

Læs også: Telia og Telenor dropper sammenlægning i Danmark

Hvordan vil den droppede fusion påvirke situationen på det danske telemarked set fra din stol?

"Der er ikke noget, der har nået at ændre sig. Så det er, som det er: Der er hård konkurrence blandt fire spillere. Det er den verden, vi hele tiden har haft, og den kommer så ikke til at ændre sig nu."

3 er klar til konsolidering i Danmark

Du har tidligere udtalt, at 3 vil være interesseret i at købe op på det danske marked, hvis den rigtige mulighed er der. Er det den mulighed, der opstår nu?

"Det er muligt. Det kan jeg jo ikke svare på, for jeg ved ikke, hvad der bliver tænkt rundt omkring, men det er rigtigt, at det har jeg sagt tidligere - og det er 3's holdning som gruppe, at vi gerne vil tage del i konsolideringer, hvor vi har mulighed for det."

"Vi mener, at vi er den rigtige partner at have med i en konsolidering, fordi vi typisk er den mindste og den senest tilkomne. Det gør, at vi som lille spiller kan komme ind og få den skala, som vi i forhold til nogle markeder mangler."

Læs også: "Vi arbejdede benhårdt på fusionen lige til i går - indtil meddelelsen kom"

Nu er der så fire selskaber, som der hele tiden har været, men din holdning er stadig, at det er et for meget?

"Det er tydeligtvis ikke muligt for fire spillere at tjene penge på det her marked, fordi befolkningsgrundlaget er for lille." 

Både Telia og Telenor skal nu slikke sårene efter den droppede fusion. Kan I udnytte den den situation hos 3?

"Ikke umiddelbart. De har været hårde konkurrenter altid og ikke mindst i denne her fase, hvor fusions-diskussionerne har fundet sted. Jeg tror ikke, at der bliver nogen større ændring i deres ageren."

"Tværtimod forventer jeg stadig et hårdt konkurrencemæssigt miljø."

Læs også:

"Vi arbejdede benhårdt på fusionen lige til i går - indtil meddelelsen kom"

TDC om kikset Telia-Telenor-fusion: EU har stillet skrappe krav

Margrethe Vestager: Telia-Telenor-fusion ville gå ud over kunderne

Margrethe Vestagers byttehandel: Krævede oprettelsen af nyt teleskab for Telia-Telenor-fusion

BREAKING: Telia og Telenor dropper sammenlægning i Danmark

Telia-topchef: Derfor dropper vi fusion med med Telenor: "Vi er ekstremt skuffede"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S