Disse danskere klikker mest på phishing-beskeder

Phishing virker. I løbet at 36 minutter klikkede 1.038 danskere på en overvåget phishing-mail. Se hvem, der er nemmest at lokke.

Artikel top billede

Kilde: CSIS.

En af de mest anvendte veje til spredning af malware er via phishing eller spam.

Og det er der en gangske god grund til: Det virker.

Læs også: Fire nye sikkerheds-trends - her er hackernes yndlings-metoder lige nu

Sikkerhedsfirmaet CSIS har analyseret en phishing-kampagne, der rullede ind over de danske internet-brugere i sidste uge.

Det fluepapir, der blev sendt til ind-boksen, var en forfalsket mail fra Nets.

CSIS har efterfølgende og med hjælp fra en hosting-udbyder, som ufrivilligt havde phishing indholdet hostet, indsamlet tal om den konkrete phishing-mail.

Og de tal viser, at der kikkes på livet løs bag de danske skærme.

Mænd klikker mest

I løbet at 36 minutter havde 1038 danskere klikket på phishing-beskeden.

Der er altså stadig plads til information om, hvad man skal klikke på, og hvad man ikke skal klikke på.

De mange klik er fordelt pænt ud over landet med flest fra hovedstaden og de større byer i landet.

Læs også: Tredjepartsprogrammer skal standardiseres eller dø

Den hyppigste klikker en mand mellem 56 og 75 år.

"Det er indlysende ikke alle, som går hele vejen og udover at besøge den forfalskede webside, så også videregiver yderst personlige oplysninger til de it-kriminelle. Vi gætter på, at hovedparten af de personer som klikker på disse links, reelt blot er nysgerrige. Men det kan være risikabelt at klikke på links man modtager i uønskede e-mail," skriver CSIS i forbindelse med tallene.

Hvis din maskine ikke er opdateret, er du stadig i skudlinjen, selv om du ikke udleverer dit NemID eller personlige oplysninger.

"Tal indsamlet over hele 2014 afslører, at mere end 73 procent af alle infektioner sker ved at it-kriminelle misbruger huller i ikke-opdateret software. Det er den type angreb, som vi kalder drive-by-angreb, og de udføres netop ved at lokke et offer ind på en webside og derfra forsøge at tvangsfodre maskinen med malware."

Det er da også en stående ordre, at du skal sørge for at opdatere trejdepartsprogrammer som Flash, Reader/Acrobat, Microsoft Silverlight, JavaJRE og Quicktime.

Læs også:
Test: Her er de bedste programmer mod phishing lige nu

Svindlere automatiserer målrettet phishing - dette skal du passe på

Flere danskere fuppet i phishing-bølge - angribere anholdt i Marokko

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S