Disse danskere klikker mest på phishing-beskeder

Phishing virker. I løbet at 36 minutter klikkede 1.038 danskere på en overvåget phishing-mail. Se hvem, der er nemmest at lokke.

Artikel top billede

Kilde: CSIS.

En af de mest anvendte veje til spredning af malware er via phishing eller spam.

Og det er der en gangske god grund til: Det virker.

Læs også: Fire nye sikkerheds-trends - her er hackernes yndlings-metoder lige nu

Sikkerhedsfirmaet CSIS har analyseret en phishing-kampagne, der rullede ind over de danske internet-brugere i sidste uge.

Det fluepapir, der blev sendt til ind-boksen, var en forfalsket mail fra Nets.

CSIS har efterfølgende og med hjælp fra en hosting-udbyder, som ufrivilligt havde phishing indholdet hostet, indsamlet tal om den konkrete phishing-mail.

Og de tal viser, at der kikkes på livet løs bag de danske skærme.

Mænd klikker mest

I løbet at 36 minutter havde 1038 danskere klikket på phishing-beskeden.

Der er altså stadig plads til information om, hvad man skal klikke på, og hvad man ikke skal klikke på.

De mange klik er fordelt pænt ud over landet med flest fra hovedstaden og de større byer i landet.

Læs også: Tredjepartsprogrammer skal standardiseres eller dø

Den hyppigste klikker en mand mellem 56 og 75 år.

"Det er indlysende ikke alle, som går hele vejen og udover at besøge den forfalskede webside, så også videregiver yderst personlige oplysninger til de it-kriminelle. Vi gætter på, at hovedparten af de personer som klikker på disse links, reelt blot er nysgerrige. Men det kan være risikabelt at klikke på links man modtager i uønskede e-mail," skriver CSIS i forbindelse med tallene.

Hvis din maskine ikke er opdateret, er du stadig i skudlinjen, selv om du ikke udleverer dit NemID eller personlige oplysninger.

"Tal indsamlet over hele 2014 afslører, at mere end 73 procent af alle infektioner sker ved at it-kriminelle misbruger huller i ikke-opdateret software. Det er den type angreb, som vi kalder drive-by-angreb, og de udføres netop ved at lokke et offer ind på en webside og derfra forsøge at tvangsfodre maskinen med malware."

Det er da også en stående ordre, at du skal sørge for at opdatere trejdepartsprogrammer som Flash, Reader/Acrobat, Microsoft Silverlight, JavaJRE og Quicktime.

Læs også:
Test: Her er de bedste programmer mod phishing lige nu

Svindlere automatiserer målrettet phishing - dette skal du passe på

Flere danskere fuppet i phishing-bølge - angribere anholdt i Marokko

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS