Disse danskere klikker mest på phishing-beskeder

Phishing virker. I løbet at 36 minutter klikkede 1.038 danskere på en overvåget phishing-mail. Se hvem, der er nemmest at lokke.

Artikel top billede

Kilde: CSIS.

En af de mest anvendte veje til spredning af malware er via phishing eller spam.

Og det er der en gangske god grund til: Det virker.

Læs også: Fire nye sikkerheds-trends - her er hackernes yndlings-metoder lige nu

Sikkerhedsfirmaet CSIS har analyseret en phishing-kampagne, der rullede ind over de danske internet-brugere i sidste uge.

Det fluepapir, der blev sendt til ind-boksen, var en forfalsket mail fra Nets.

CSIS har efterfølgende og med hjælp fra en hosting-udbyder, som ufrivilligt havde phishing indholdet hostet, indsamlet tal om den konkrete phishing-mail.

Og de tal viser, at der kikkes på livet løs bag de danske skærme.

Mænd klikker mest

I løbet at 36 minutter havde 1038 danskere klikket på phishing-beskeden.

Der er altså stadig plads til information om, hvad man skal klikke på, og hvad man ikke skal klikke på.

De mange klik er fordelt pænt ud over landet med flest fra hovedstaden og de større byer i landet.

Læs også: Tredjepartsprogrammer skal standardiseres eller dø

Den hyppigste klikker en mand mellem 56 og 75 år.

"Det er indlysende ikke alle, som går hele vejen og udover at besøge den forfalskede webside, så også videregiver yderst personlige oplysninger til de it-kriminelle. Vi gætter på, at hovedparten af de personer som klikker på disse links, reelt blot er nysgerrige. Men det kan være risikabelt at klikke på links man modtager i uønskede e-mail," skriver CSIS i forbindelse med tallene.

Hvis din maskine ikke er opdateret, er du stadig i skudlinjen, selv om du ikke udleverer dit NemID eller personlige oplysninger.

"Tal indsamlet over hele 2014 afslører, at mere end 73 procent af alle infektioner sker ved at it-kriminelle misbruger huller i ikke-opdateret software. Det er den type angreb, som vi kalder drive-by-angreb, og de udføres netop ved at lokke et offer ind på en webside og derfra forsøge at tvangsfodre maskinen med malware."

Det er da også en stående ordre, at du skal sørge for at opdatere trejdepartsprogrammer som Flash, Reader/Acrobat, Microsoft Silverlight, JavaJRE og Quicktime.

Læs også:
Test: Her er de bedste programmer mod phishing lige nu

Svindlere automatiserer målrettet phishing - dette skal du passe på

Flere danskere fuppet i phishing-bølge - angribere anholdt i Marokko

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S