Disse danskere klikker mest på phishing-beskeder

Phishing virker. I løbet at 36 minutter klikkede 1.038 danskere på en overvåget phishing-mail. Se hvem, der er nemmest at lokke.

Artikel top billede

Kilde: CSIS.

En af de mest anvendte veje til spredning af malware er via phishing eller spam.

Og det er der en gangske god grund til: Det virker.

Læs også: Fire nye sikkerheds-trends - her er hackernes yndlings-metoder lige nu

Sikkerhedsfirmaet CSIS har analyseret en phishing-kampagne, der rullede ind over de danske internet-brugere i sidste uge.

Det fluepapir, der blev sendt til ind-boksen, var en forfalsket mail fra Nets.

CSIS har efterfølgende og med hjælp fra en hosting-udbyder, som ufrivilligt havde phishing indholdet hostet, indsamlet tal om den konkrete phishing-mail.

Og de tal viser, at der kikkes på livet løs bag de danske skærme.

Mænd klikker mest

I løbet at 36 minutter havde 1038 danskere klikket på phishing-beskeden.

Der er altså stadig plads til information om, hvad man skal klikke på, og hvad man ikke skal klikke på.

De mange klik er fordelt pænt ud over landet med flest fra hovedstaden og de større byer i landet.

Læs også: Tredjepartsprogrammer skal standardiseres eller dø

Den hyppigste klikker en mand mellem 56 og 75 år.

"Det er indlysende ikke alle, som går hele vejen og udover at besøge den forfalskede webside, så også videregiver yderst personlige oplysninger til de it-kriminelle. Vi gætter på, at hovedparten af de personer som klikker på disse links, reelt blot er nysgerrige. Men det kan være risikabelt at klikke på links man modtager i uønskede e-mail," skriver CSIS i forbindelse med tallene.

Hvis din maskine ikke er opdateret, er du stadig i skudlinjen, selv om du ikke udleverer dit NemID eller personlige oplysninger.

"Tal indsamlet over hele 2014 afslører, at mere end 73 procent af alle infektioner sker ved at it-kriminelle misbruger huller i ikke-opdateret software. Det er den type angreb, som vi kalder drive-by-angreb, og de udføres netop ved at lokke et offer ind på en webside og derfra forsøge at tvangsfodre maskinen med malware."

Det er da også en stående ordre, at du skal sørge for at opdatere trejdepartsprogrammer som Flash, Reader/Acrobat, Microsoft Silverlight, JavaJRE og Quicktime.

Læs også:
Test: Her er de bedste programmer mod phishing lige nu

Svindlere automatiserer målrettet phishing - dette skal du passe på

Flere danskere fuppet i phishing-bølge - angribere anholdt i Marokko

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S