Disse danskere klikker mest på phishing-beskeder

Phishing virker. I løbet at 36 minutter klikkede 1.038 danskere på en overvåget phishing-mail. Se hvem, der er nemmest at lokke.

Artikel top billede

Kilde: CSIS.

En af de mest anvendte veje til spredning af malware er via phishing eller spam.

Og det er der en gangske god grund til: Det virker.

Læs også: Fire nye sikkerheds-trends - her er hackernes yndlings-metoder lige nu

Sikkerhedsfirmaet CSIS har analyseret en phishing-kampagne, der rullede ind over de danske internet-brugere i sidste uge.

Det fluepapir, der blev sendt til ind-boksen, var en forfalsket mail fra Nets.

CSIS har efterfølgende og med hjælp fra en hosting-udbyder, som ufrivilligt havde phishing indholdet hostet, indsamlet tal om den konkrete phishing-mail.

Og de tal viser, at der kikkes på livet løs bag de danske skærme.

Mænd klikker mest

I løbet at 36 minutter havde 1038 danskere klikket på phishing-beskeden.

Der er altså stadig plads til information om, hvad man skal klikke på, og hvad man ikke skal klikke på.

De mange klik er fordelt pænt ud over landet med flest fra hovedstaden og de større byer i landet.

Læs også: Tredjepartsprogrammer skal standardiseres eller dø

Den hyppigste klikker en mand mellem 56 og 75 år.

"Det er indlysende ikke alle, som går hele vejen og udover at besøge den forfalskede webside, så også videregiver yderst personlige oplysninger til de it-kriminelle. Vi gætter på, at hovedparten af de personer som klikker på disse links, reelt blot er nysgerrige. Men det kan være risikabelt at klikke på links man modtager i uønskede e-mail," skriver CSIS i forbindelse med tallene.

Hvis din maskine ikke er opdateret, er du stadig i skudlinjen, selv om du ikke udleverer dit NemID eller personlige oplysninger.

"Tal indsamlet over hele 2014 afslører, at mere end 73 procent af alle infektioner sker ved at it-kriminelle misbruger huller i ikke-opdateret software. Det er den type angreb, som vi kalder drive-by-angreb, og de udføres netop ved at lokke et offer ind på en webside og derfra forsøge at tvangsfodre maskinen med malware."

Det er da også en stående ordre, at du skal sørge for at opdatere trejdepartsprogrammer som Flash, Reader/Acrobat, Microsoft Silverlight, JavaJRE og Quicktime.

Læs også:
Test: Her er de bedste programmer mod phishing lige nu

Svindlere automatiserer målrettet phishing - dette skal du passe på

Flere danskere fuppet i phishing-bølge - angribere anholdt i Marokko

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job