Skype ramt af massive problemer: Opkald dur ikke og kontakterne er offline

Skype-brugere verden over har i øjeblikket problemer med tjenesten.

Artikel top billede

Microsofts Skype har i øjeblikket store problemer.

I løbet af mandag formiddag har mange brugere oplevet ikke at kunne logge ind på tjenesten, og mange oplever også problemer med presence-oplysningerne, der indikerer, om ens kontakter er online eller ej.

"Nogle af jer kan opleve problemer med Skype presence og ser ikke online (når nogen er online, red.). Vi har opdaget et problem med statusindstillingerne på Skype," meddeler selskabet.

"Ramte brugere er måske ikke i stand til at ændre deres status, deres kontakter vil blive vist som offline, og de vil ikke kunne starte Skype-opkald," lyder det videre.

Skype skriver dog også, at chatbeskeder fortsat leveres på trods af status-problemerne.

En hurtig test her på Computerworld viser, at det umiddelbart er korrekt.

Vi kan dog også bekræfte, at den er gal med presence-oplysningerne. Her snurrer et lille blåt ikon i øjeblikket rundt gang på gang, mens man ikke kan ændre sine online-oplysninger. 

Det fremgår også af en hurtig søgning på Twitter, at rigtig mange brugere i disse timer har problemer med Skype, og den Microsoft-ejede tjeneste skriver da også:

"Vi arbejder på en løsning på dette problem og håber at have en opdatering til jer snart."

Du kan indtil videre benytte browser-udgaven af Skype - læs mere om den her

Læs også:

Test: Sådan fungerer det nye Skype - kør alle dine samtaler fra browseren

COWI tester det nye Skype for Business: Skal udrulles til 6.500 brugere

Her er de mest populære chat-tjenester: Er du med på moden?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job