Skat: EFI virker ikke, og nu lukker vi det ned

Skat har besluttet at droppe det problematiske EFI-system, fordi det gennemfører ulovlige inddrivelser af skattekroner. Læs hvordan fremtiden ser ud for det skandaleramte it-system.

Artikel top billede

Først skulle det stå klar i 2007.

Så blev det udskudt til 2009, men først i 2013 blev der tændt for strømmen.

De tre forsinkelser har ligefrem givet Skats meget udskældte it-system, der opkræver forældet skattegæld hos borgerne, kælenavnet 7-9-13.

Problemerne er dog fortsat efter 2013, og nu er de så slemme, at systemet lukkes ned.

Skat besluttede tirsdag at standse alle automatiserede inddrivelsesskridt via det digitale inddrivelsessystem EFI.

Fejl i inddrivelserne

Det sker på baggrund af, at Skatteministeriet har modtaget en endelig og verificeret delrapport fra Kammeradvokaten omkring legalitetsproblemerne i it-systemet, der skal inddrive gæld fra skyldnere.

Med andre ord er der fejl i inddrivelserne.

På denne baggrund konkluderer Kammeradvokaten, at Skat er forpligtet til straks at indstille al automatisk inddrivelse foretaget af EFI, hvilket Skat har altså gjort.

"Hverken Skat eller jeg som skatteminister kan leve med, at inddrivelsen foregår på et ulovligt grundlag, og derfor er det en nødvendig beslutning at suspendere den automatiserede inddrivelse via EFI," skriver skatteminister Karsten Lauritzen i en pressemeddelelse.

"Jeg har netop sikret mig, at det analysearbejde, der nu har været i gang siden december sidste år, er færdigt inden udgangen af september. Vi skal inden for få uger have en holdbar fremtidig plan for inddrivelse af gæld til det offentlige."

Svær fremtid for EFI

Der er sat en undersøgelse i gang, der skal sætte fokus på om fejlene i it-systemet kan rettes.

Herefter skal der så tages endelig stilling til EFI-systemets fremtid, der dog tegner alt andet end lys. 

"Jeg må dog allerede nu sige, at jeg har svært ved at se, at EFI bliver det bærende element i inddrivelsen i de kommende år," siger skatteministeren.

Læs også:

Skats syge it-system skal kureres - men hvad fejler det egentlig?

Fejl i dansk it-system koster en halv milliard kroner

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job