Har du Office 365? Sådan opdaterer du til Office 2016

Hvis du er bruger af Office 365, kan du nu hente Office 2016.

Artikel top billede

Office 2016 har i et stykke tid været ude til Mac-computerne og til tablets og smartphones. Nu kommer kontorprogrammet også til Windows-pc'er.

Du kan enten købe den nye version af Office 2016 som en stand alone-version, eller du kan opgradere din eksisterende Office 365-software, som reelt set er Office 2013.

For at opgradere skal du gå ind på Office.com og gå ind under "Min konto/My Account".

Her vælger du så at trykke "installer" - også hvis du allerede har Office 365 (Office 2013) installeret.

Der hentes en setop-fil ned, som selv ordner resten. Du skal bare vente i cirka 10 minutter, og så har du Office 2016.

Nye funktioner

Office 2016 ligner i store træk den foregående version, men med et optimeret udseende.

Herudover bliver Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Access og Publisher eopdateret til berøringsskærme, ligesom de bliver udstyret med nye samarbejdsfunktioner.

Her er der specielt en funktion, som er værd at nævne.

En af de største grunde til at bruge Google Docs er, at du kan arbejde flere mennesker samtidig i det samme dokument, og den funktion er nu også kommet til blandt andet Word.

Du kan læse mere om det nye Office 2016 her.

Er du Volume License-bruger, så kan du fra den første oktober hente Office 2016.

Læs også: Microsofts nye Office-apps til Windows 10: Sådan fungerer softwaren

Annonce

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S