Har du Office 365? Sådan opdaterer du til Office 2016

Hvis du er bruger af Office 365, kan du nu hente Office 2016.

Artikel top billede

Office 2016 har i et stykke tid været ude til Mac-computerne og til tablets og smartphones. Nu kommer kontorprogrammet også til Windows-pc'er.

Du kan enten købe den nye version af Office 2016 som en stand alone-version, eller du kan opgradere din eksisterende Office 365-software, som reelt set er Office 2013.

For at opgradere skal du gå ind på Office.com og gå ind under "Min konto/My Account".

Her vælger du så at trykke "installer" - også hvis du allerede har Office 365 (Office 2013) installeret.

Der hentes en setop-fil ned, som selv ordner resten. Du skal bare vente i cirka 10 minutter, og så har du Office 2016.

Nye funktioner

Office 2016 ligner i store træk den foregående version, men med et optimeret udseende.

Herudover bliver Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Access og Publisher eopdateret til berøringsskærme, ligesom de bliver udstyret med nye samarbejdsfunktioner.

Her er der specielt en funktion, som er værd at nævne.

En af de største grunde til at bruge Google Docs er, at du kan arbejde flere mennesker samtidig i det samme dokument, og den funktion er nu også kommet til blandt andet Word.

Du kan læse mere om det nye Office 2016 her.

Er du Volume License-bruger, så kan du fra den første oktober hente Office 2016.

Læs også: Microsofts nye Office-apps til Windows 10: Sådan fungerer softwaren

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect