25-årig dansk hacker på anklagebænken: Retssag begynder onsdag

Otte danske hackere blev i 2014 anholdt for at bruge hacker-værktøjet Blackshades. Nu skal den første i retten.

Artikel top billede

Det er ikke hver dag, at politi at anholder it-kriminelle, men i maj 2014 skete det.

Læs også: Sådan vil bankerne passe på dine sparepenge: Her er de fire sikkerhedsmæssige hovedfjender lige nu

Politiet sigtede nemlig otte danske mænd, der på nettet har købt og anvendt hacker-værktøjet Blackshades, som gør det muligt at overtage kontrollen med andre personers computere og distribuere malware.

Læs mere her: Politiet: Otte unge danskere er sigtet for hacking

Nu skal en af de otte danskere så for retten i forbindelse med hacker-sagen.

Det sker onsdag den 30. september i Københavns Byret, hvor en 25-årig mand fra København er tiltalt for at have skaffet sig adgang mere end 1.000 login- og passwordoplysninger.

Det skriver Ritzau.

15 andre lande

Sideløbende med ransagningerne i Danmark blev der i 2014 gennemført lignende aktioner i 15 andre lande.

Efterforskningen er foregået i samarbejde med både det amerikanske forbundspoliti, FBI, det europæiske juridiske samarbejde, Eurojust, og det Europæiske Cybercrime Center under Europol.

"Der er tale om et internationalt politisamarbejde. Aktionen her viser, at det ikke er risikofrit at begå denne type kriminalitet," sagde vicepolitiinspektør Johnny Lundberg fra Rigspolitiets Nationale Cyber Crime Center, NC3 i forbindelse med sagen.

"Hvis man ved, hvad man skal kigge efter, er det alt for nemt at få adgang til hackerværktøjer på nettet. Lige pludselig er man i gang med noget, der er dybt kriminelt, og det kan man risikere at få en alvorlig straf for."

De sigtede er alle unge mænd mellem 17 år og 25 år.

Sigtelsen sker på baggrund af straffeloven og kan i alvorlige tilfælde give op til seks års fængsel.

Læs også:
Sådan vil bankerne passe på dine sparepenge: Her er de fire sikkerhedsmæssige hovedfjender lige nu

Politiet: Otte unge danskere er sigtet for hacking

15-årig fik hacket Steam-konto: "Jeg kan bare se til, mens hackeren spiller med min profil"

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job