Efter to års forsinkelse: I nat lanceres Teslas næste model

Efter flere års forsinkelser er Teslas Model X tilsyneladende klar. Danske ejere skal dog vente længe på den nye model.

Artikel top billede

Det er ikke nogen hemmelighed at Teslas model S har oplevet stor succes hos både ejere og anmeldere.

Det har ikke mindst været tilfældet i Danmark, hvor vores høje bilafgifter har gjort den afgiftsfrie luksus-elbil til et fornuftigt køb.

Ikke mindre end 1.544 eksemplarer af Model S skulle ifølge søgetjenesten Nrpla.de for tiden rulle næsten lydløst rundt på de danske veje.

Undervejs har Model S gennemgået et par opgraderinger i både software og senest med D-udgaven, som tilføjer ekstra motorer, der bringer den samlede ydelse op i nærheden af 700 hestekræfter.

Ved siden af Model S har Tesla også arbejdet på SUV-udgaven, kaldet Model X.

Den skulle efter sigende have været i produktion tilbage i 2013, men er gentagne gange blevet udskudt - sandsynligvis for at Tesla i stedet kunne fokusere på den godt sælgende S-model.

Nu er Model X klar

Men nu skulle den være god nok.

Tesla har i hvert fald annonceret en live præsentation klokken 20:00 amerikansk vestkyst-tid, hvilket betyder, at du kan se med klokken 05:00 onsdag morgen.

Lanceringen af Model X, som er højere end Model S og efter alt at dømme med de samme "mågevingedøre" som prototypen, markerer en vigtig milepæl for bilfabrikken, som fremover vil have flere modeller at tilbyde brugerne.

Computerworld har kontaktet Tesla for at høre nærmere om de danske priser og leveringstidspunkter, men det har ikke været muligt at få en kommentar.

Det forventes dog, at Model X vil være dyrere end S, hvor billigste model i dag står til 642.300 kroner inklusive moms.

Lang ventetid på X i Danmark

Den danske hjemmeside viste dog tidligere i dag, at bestiller du en Model X nu, vil den være klar til levering i andet halvår 2016. Så både tegnebog og tålmodighed skal være i orden.

Fremtiden for elbilernes attraktive vilkår i Danmark er dog langt fra lys.

I regeringens forslag til finanslov, som netop er blevet fremlagt, fremgår det, at: "El- og brintbiler er fritaget for registrerings-, vægt- og ejerafgift til og med 2015.".

Det er en melding, som højest sandsynligt betyder, at købelystne kunder skal gange de nuværende el-bils priser med 2 - alt efter hvordan forhandlingerne om finansloven falder ud.

I videoen kan du se hvordan det gik, da Computerworld testede Model S med autopilot.

Du kan også læse hele testen her: Teslas opdaterede Model S - med autopilot og 400 heste

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S