Rygtestorm om stort hack af Microsoft Update - men Microsoft afviser det hele

Efter udsendelsen af en mystisk software-opdatering, har flere it-folk troet, at Windows Update har været hacket. Microsoft afviser blankt rygtet. Der er sket en fejl, lyder det selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

En højst besynderlig sikkerhedsopdatering fra Microsoft har fået flere it-folk til at klø sig i nakken.

Samtidigt har flere stillet sig spørgsmålet om, hvorvidt Microsofts sikkerhedsopdateringer er blevet hacket.

Hvis dette skulle have været tilfældet, ville konsekvenserne næsten være uoverskuelige.

For det ville give eventuelle bagmænd muligheden for at distribuere malware til de hundredmillionvis af Windows-brugere i hele verden.

Det skriver blandt andre Ars Technica.

Test røg med i opdatering

Microsoft har dog reageret hurtigt, og et halvt døgn efter de første bekymrede beskeder begyndte at tikke ind hos it-giganten i Redmond, maner Microsoft rygtet i jorden.

Samtidig forklarer selskabet til Ars Technica at bekymringerne hos it-folket sandsynligvis skyldtes, at Microsoft ved en fejl kom til at udsende en testopdatering.

Den udmelding bekræfter Microsoft Danmark over for Computerworld.

"Vi kom ganske enkelt til at publicere en test-update, og den er taget ned igen," lyder det fra Microsoft Danmarks kommunikationsdirektør Anders Adelhorst.

Ars Technica rapporterer, at fejlen i opdateringerne tilsyneladende har ramt Windows 7-brugere værst, da flere har oplevet, at deres system er gået ned.

Læs også:
Microsoft: Du kommer selv til at kunne vælge opdaterings-tempo i Windows 10 - stort set

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS