Pludselig penge-gave til dansk it-græsrods-bevægelse: "Nu kan vi endelig få råd til en studentermedhjælper"

Microsoft har doneret 55.000 dollar til kode-foreningen Coding Pirates, som lærer børn, at kreativitet og kodning kan gå hånd i hånd.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Når en email lover store pengebeløb, leder de fleste efter spamknappen. Men en gang imellem er den god nok.

Selv om den danske programmerings-forening Coding Pirates har ligget i dialog med Microsoft omkring det såkaldte YouthSpark legat, blev formand Martin Exner alligevel lidt overrasket, da han fik en mail fra Microsoft, der lovede 55.000 dollar. Kontant.

"Jeg blev selvfølgelig glad, men jeg kunne ikke lade være med at tænke, at det så lidt skummelt ud sådan at få en mail, der lover 55.000 dollar i kontanter," griner Martin Exner.

Coding Pirates er Martin Exners hjertebarn.

En gang om ugen dukker lærelystne børn og unge med computeren under armen op i foreningens 19 lokalafdelinger landet over og lærer, at der stort set ikke er noget, som man ikke kan med programmering. 

Det er noget, som Martin Exner også lærer fra sig i sit almindelige arbejde, hvor han efteruddanner skolelærere i programmering.

Investering i fremtiden

Hos Microsoft griner direktør for politik og strategi, Anders Thomsen, ikke. Der er der tale om en ganske velovervejet beslutning forklarer han.

Microsoft ser nemlig legatet som en investering i fremtiden, og over de næste tre år vil Microsoft uddele 75 millioner dollar i YouthSpark-legater verden over for at fremme unges udvikling med it. 

Og Anders Thomsen mener, at Coding Pirates kan være med til at sikre den danske it-branche fremover.

"Det er en kendt sag, at der mangler arbejdskraft i den danske it-branche. Både vi og vores partnere skriger jo på dygtige unge mennesker, og vi tror, at Coding Pirates kan være med til at åbne børn og unges øjne for mulighederne indenfor it."

Når Microsoft valgte at give Coding Pirates et legat, er det netop fordi Coding Pirates har fat i børn og unge på en måde, som Microsoft kan se langsigtede effekter af. Og det arbejde vil Microsoft gerne se mere af.

Du kan læse mere om Coding Pirates her

"Vi kan se, at der er et behov for det arbejde, Coding Pirates gør, og de har jo også ventelister, hver gang de afholder et arrangement. Med Martin Exners bagrund er der virkelig mulighed for at komme ud og inspirere skoler og lærere til at arbejde videre med programmering. For Coding Pirates kan jo ikke gøre det hele selv."

Mindre administration, mere udvikling

Hos Coding Pirates er Martin Exner godt klar over, at der er brug for aflastning, hvis ambitionerne skal føres ud i livet.

Coding Pirates er nemlig baseret på frivilligt arbejde, og Martin Exner lægger selv mange timer i projektet.

Han håber, at pengene fra Microsoft kan bruges til at hyre en studentermedhjælper, så der bliver mere tid til udvikling.

"De frivillige i Coding Pirates lægger jo en masse arbejde. Men der er en masse administration, som tager tid. Vi skal kommunikere med forældre, indhente børneattester og en masse andet papirarbejde Så hvis vi ansætter en studentermedhjælper, kan vi frigøre en masse tid til at afholde events, organisere de frivillige og andre sjove projekter. Vi vil for eksempel gerne åbne afdelinger i udlandet."

Tiltrængt aflastning

Det er ikke uden grund, at Martin Exner drømmer om mere tid til sin frivillige indsats.

Ved siden af sit arbejde med at efteruddanne skolelærere i programmering, har han nemlig rigeligt at se til i Coding Pirates.

"Jeg er jo frivillig i Coding Pirates Lyngby, afdelingsleder i Coding Pirates Computerworld ude i Herlev og formand for hele Coding Pirates," fortæller han.

Du kan læse mere om Martin Exners tanker om børn og teknologi her

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse