Systemer vil snart kunne designe systemer automatisk - og robotter kunne bygge nye robotter

Flere og flere algoritmer overtager beslutnings-processer, som mennesker hidtil har håndteret. Og den udvikling vil fortsætte for fuld kraft i takt med, at systemer og datagrundlag smelter mere og mere sammen.

Artikel top billede

Tanken om selvkonstruerende robotter har i mange år været blandt temaerne i science fiction-bøger.

Men i dag er ideen faktisk ikke langt fra at kunne blive til virkelighed, lyder det fra analysehuset Gartner.

Selskabet mener, at den teknologiske udvikling allerede i dag er på vej i fuld firspring ud af en vej, der vil føre til, at robotter kan konstruere andre robotter - og hvor 'agenter vil bygge agenter,' som Gartner formulerer det.

Ifølge Gartner kan vi allerede i se, at algoritmer i stigende grad bliver anvendt til at håndtere mange af de processer, som mennesker ellers historisk har håndteret.

Erhvervsliv og offentlige myndigheder er i færd med at digitalisere med høj hastighed, og inden længe vil vi efter alt at dømme begynde at se selvkørende biler i trafikken.

Snart vil også følge automatisk medicin-udstedelse og automatisk lov-håndhævelse, lyder det fra Gartner.

I dag er sidste skrig på udviklings-stammen de intelligente mobil-assistenter som Apples Siri, Amazons Echo og Microsofts Cortana.

Og de vil hastigt vinde frem på bekostning af de traditionelle apps i det, som Gartner kalder for en 'post-app-world.'

"Algoritmer vil træffe beslutninger, der kan betyde liv eller død," lyder det fra Gartners research-chef, Peter Søndergaard, da han forleden talte til selskabet Symposium/ITxpo i Florida, USA.

Ifølge ham går vi en fremtid i møde, hvor biler, robotter og droner vil fungere intelligent og selvstyrende ud fra avanceret programmering, der som udgangspunkt alene vil definere overordnede retningslinier om eksempelvis, hvor stor riscici, de må tage, i hvor høj grad de skal overholde privacy-regler og lignende.

Samtidig vil de være i stand til at formulere nye systemer, der skal varetage yderområder af deres egne funktionsområder, mener Gartner.

Læs også:

Her er Googles nye kamp-robot: Testes af elite-soldater

Microsoft: Vi står på tærsklen til en tid domineret af helt ny type systemer

Toyota investerer milliarder i nyt teknologi-samarbejde: Her er it-visionen for fremtidens biler

Årets otte trends inden for dataanalyse

Otte vigtige software-tendenser for din virksomhed: Her er otte trends for enterprise software

Microsoft: Nu kommer de intelligente it-systemer, hvor alting smelter sammen

Ny Office vil skrive noter og bestille din taxa for dig: Sådan kommer Office 2016 til at fungere

Her er udfordringerne med selvkørende robotbiler i Danmark

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S