Systemer vil snart kunne designe systemer automatisk - og robotter kunne bygge nye robotter

Flere og flere algoritmer overtager beslutnings-processer, som mennesker hidtil har håndteret. Og den udvikling vil fortsætte for fuld kraft i takt med, at systemer og datagrundlag smelter mere og mere sammen.

Artikel top billede

Tanken om selvkonstruerende robotter har i mange år været blandt temaerne i science fiction-bøger.

Men i dag er ideen faktisk ikke langt fra at kunne blive til virkelighed, lyder det fra analysehuset Gartner.

Selskabet mener, at den teknologiske udvikling allerede i dag er på vej i fuld firspring ud af en vej, der vil føre til, at robotter kan konstruere andre robotter - og hvor 'agenter vil bygge agenter,' som Gartner formulerer det.

Ifølge Gartner kan vi allerede i se, at algoritmer i stigende grad bliver anvendt til at håndtere mange af de processer, som mennesker ellers historisk har håndteret.

Erhvervsliv og offentlige myndigheder er i færd med at digitalisere med høj hastighed, og inden længe vil vi efter alt at dømme begynde at se selvkørende biler i trafikken.

Snart vil også følge automatisk medicin-udstedelse og automatisk lov-håndhævelse, lyder det fra Gartner.

I dag er sidste skrig på udviklings-stammen de intelligente mobil-assistenter som Apples Siri, Amazons Echo og Microsofts Cortana.

Og de vil hastigt vinde frem på bekostning af de traditionelle apps i det, som Gartner kalder for en 'post-app-world.'

"Algoritmer vil træffe beslutninger, der kan betyde liv eller død," lyder det fra Gartners research-chef, Peter Søndergaard, da han forleden talte til selskabet Symposium/ITxpo i Florida, USA.

Ifølge ham går vi en fremtid i møde, hvor biler, robotter og droner vil fungere intelligent og selvstyrende ud fra avanceret programmering, der som udgangspunkt alene vil definere overordnede retningslinier om eksempelvis, hvor stor riscici, de må tage, i hvor høj grad de skal overholde privacy-regler og lignende.

Samtidig vil de være i stand til at formulere nye systemer, der skal varetage yderområder af deres egne funktionsområder, mener Gartner.

Læs også:

Her er Googles nye kamp-robot: Testes af elite-soldater

Microsoft: Vi står på tærsklen til en tid domineret af helt ny type systemer

Toyota investerer milliarder i nyt teknologi-samarbejde: Her er it-visionen for fremtidens biler

Årets otte trends inden for dataanalyse

Otte vigtige software-tendenser for din virksomhed: Her er otte trends for enterprise software

Microsoft: Nu kommer de intelligente it-systemer, hvor alting smelter sammen

Ny Office vil skrive noter og bestille din taxa for dig: Sådan kommer Office 2016 til at fungere

Her er udfordringerne med selvkørende robotbiler i Danmark

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job