Systemer vil snart kunne designe systemer automatisk - og robotter kunne bygge nye robotter

Flere og flere algoritmer overtager beslutnings-processer, som mennesker hidtil har håndteret. Og den udvikling vil fortsætte for fuld kraft i takt med, at systemer og datagrundlag smelter mere og mere sammen.

Artikel top billede

Tanken om selvkonstruerende robotter har i mange år været blandt temaerne i science fiction-bøger.

Men i dag er ideen faktisk ikke langt fra at kunne blive til virkelighed, lyder det fra analysehuset Gartner.

Selskabet mener, at den teknologiske udvikling allerede i dag er på vej i fuld firspring ud af en vej, der vil føre til, at robotter kan konstruere andre robotter - og hvor 'agenter vil bygge agenter,' som Gartner formulerer det.

Ifølge Gartner kan vi allerede i se, at algoritmer i stigende grad bliver anvendt til at håndtere mange af de processer, som mennesker ellers historisk har håndteret.

Erhvervsliv og offentlige myndigheder er i færd med at digitalisere med høj hastighed, og inden længe vil vi efter alt at dømme begynde at se selvkørende biler i trafikken.

Snart vil også følge automatisk medicin-udstedelse og automatisk lov-håndhævelse, lyder det fra Gartner.

I dag er sidste skrig på udviklings-stammen de intelligente mobil-assistenter som Apples Siri, Amazons Echo og Microsofts Cortana.

Og de vil hastigt vinde frem på bekostning af de traditionelle apps i det, som Gartner kalder for en 'post-app-world.'

"Algoritmer vil træffe beslutninger, der kan betyde liv eller død," lyder det fra Gartners research-chef, Peter Søndergaard, da han forleden talte til selskabet Symposium/ITxpo i Florida, USA.

Ifølge ham går vi en fremtid i møde, hvor biler, robotter og droner vil fungere intelligent og selvstyrende ud fra avanceret programmering, der som udgangspunkt alene vil definere overordnede retningslinier om eksempelvis, hvor stor riscici, de må tage, i hvor høj grad de skal overholde privacy-regler og lignende.

Samtidig vil de være i stand til at formulere nye systemer, der skal varetage yderområder af deres egne funktionsområder, mener Gartner.

Læs også:

Her er Googles nye kamp-robot: Testes af elite-soldater

Microsoft: Vi står på tærsklen til en tid domineret af helt ny type systemer

Toyota investerer milliarder i nyt teknologi-samarbejde: Her er it-visionen for fremtidens biler

Årets otte trends inden for dataanalyse

Otte vigtige software-tendenser for din virksomhed: Her er otte trends for enterprise software

Microsoft: Nu kommer de intelligente it-systemer, hvor alting smelter sammen

Ny Office vil skrive noter og bestille din taxa for dig: Sådan kommer Office 2016 til at fungere

Her er udfordringerne med selvkørende robotbiler i Danmark

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S