Systemer vil snart kunne designe systemer automatisk - og robotter kunne bygge nye robotter

Flere og flere algoritmer overtager beslutnings-processer, som mennesker hidtil har håndteret. Og den udvikling vil fortsætte for fuld kraft i takt med, at systemer og datagrundlag smelter mere og mere sammen.

Artikel top billede

Tanken om selvkonstruerende robotter har i mange år været blandt temaerne i science fiction-bøger.

Men i dag er ideen faktisk ikke langt fra at kunne blive til virkelighed, lyder det fra analysehuset Gartner.

Selskabet mener, at den teknologiske udvikling allerede i dag er på vej i fuld firspring ud af en vej, der vil føre til, at robotter kan konstruere andre robotter - og hvor 'agenter vil bygge agenter,' som Gartner formulerer det.

Ifølge Gartner kan vi allerede i se, at algoritmer i stigende grad bliver anvendt til at håndtere mange af de processer, som mennesker ellers historisk har håndteret.

Erhvervsliv og offentlige myndigheder er i færd med at digitalisere med høj hastighed, og inden længe vil vi efter alt at dømme begynde at se selvkørende biler i trafikken.

Snart vil også følge automatisk medicin-udstedelse og automatisk lov-håndhævelse, lyder det fra Gartner.

I dag er sidste skrig på udviklings-stammen de intelligente mobil-assistenter som Apples Siri, Amazons Echo og Microsofts Cortana.

Og de vil hastigt vinde frem på bekostning af de traditionelle apps i det, som Gartner kalder for en 'post-app-world.'

"Algoritmer vil træffe beslutninger, der kan betyde liv eller død," lyder det fra Gartners research-chef, Peter Søndergaard, da han forleden talte til selskabet Symposium/ITxpo i Florida, USA.

Ifølge ham går vi en fremtid i møde, hvor biler, robotter og droner vil fungere intelligent og selvstyrende ud fra avanceret programmering, der som udgangspunkt alene vil definere overordnede retningslinier om eksempelvis, hvor stor riscici, de må tage, i hvor høj grad de skal overholde privacy-regler og lignende.

Samtidig vil de være i stand til at formulere nye systemer, der skal varetage yderområder af deres egne funktionsområder, mener Gartner.

Læs også:

Her er Googles nye kamp-robot: Testes af elite-soldater

Microsoft: Vi står på tærsklen til en tid domineret af helt ny type systemer

Toyota investerer milliarder i nyt teknologi-samarbejde: Her er it-visionen for fremtidens biler

Årets otte trends inden for dataanalyse

Otte vigtige software-tendenser for din virksomhed: Her er otte trends for enterprise software

Microsoft: Nu kommer de intelligente it-systemer, hvor alting smelter sammen

Ny Office vil skrive noter og bestille din taxa for dig: Sådan kommer Office 2016 til at fungere

Her er udfordringerne med selvkørende robotbiler i Danmark

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job