Her er Googles nye kamp-robot: Testes af elite-soldater

Amerikanske elite-soldater i gang med at teste kamp-robot, der er udviklet af robot-selskab under Google X.

Artikel top billede

Alle raske drenge over 40 år husker det dramatiske fremtidsscenarie i Terminator-filmene, hvor en desperat og presset menneskehed kæmper mod en hær af stivbenede kamp-robotter i en nær fremtid.

Så langt er vi ikke nået endnu. Men kamp-robotter står ikke desto mindre allerede på trapperne som supplement til nutidens soldater.

Således er amerikanske elitesoldater i fuld gang med at teste kamp-robotten 'Spot,' som er udviklet af selskabet Boston Dynamics, der hører under Googles udviklingsafdeling, Google X.

Ligner stor hund

'Spot' vejer 70 kilo og ligner mest en stor hund med dens fire hydrauliske ben, der gør den terrængående.

Robotten styres via en trådløs forbindelse til en slags fladskærm, som kan befinde sig helt op til en halv kilometer væk.

Den seneste prototype blev i sidste uge testet på militærbasen Marine Corps Base Quantico i USA, hvor 'Spot' blev indsat i forskellige situationer og terræner - blandt andet i bakker, skov og i by-områder.

Den amerikanske hær har klare ambitioner om med tiden for alvor at begynde at anvende kamp-robotter, som skal kunne sættes ind i farlige situationer - eksempelvis, når huse eller andre snævre områder skal ryddes for fjender.

Under testen blev 'Spot' blandt andet sendt ind i en bygning for at tjekke rum og hjørner for fjender, inden soldater blev sendt ind.

Normalt hører den slags rydning af bygninger blandt de farligste militær-opgaver.

'Spot' er blot den seneste kamp-robot fra Boston Dynamics. Tidligere robotter har heddet LS3 og Big Dog. 'Spot' er angiveligt betydeligt mere adræt og mere lydløs end forgængerne.

Ingeniørerne har udstyret 'Spot' med en lille såkaldt LIDAR-laser (Light Detection and Ranging) magen til den sensor, der sidder oven på Googles selvkørende bil.

Den lille laser 'læser' løbende hele horisonten rundt, hvor den registrerer alle strukturer og bevægelser.

Du kan læse mere om Googles eksperimentarium, Google X, her: Google X - hvor verdens vildeste ideer bliver til virkelighed

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S