"Det kan have en værdi i sig selv at vælge en anden vej end moderselskabet, fordi det tvinger folk til at tænke anderledes"

"Det kan have en værdi i sig selv at vælge en anden vej end moderselskabet, fordi det tvinger folk til at tænke anderledes"

Artikel top billede

Foto: Henrik Petit (Foto: © 2015 Henrik Petit for IBM Danmark / Henrik Petit)

"Hos Car2go fungerer vi som en startup-virksomhed, der er 100 procent ejet af Daimler. Vi er omkring 200 ansatte, der arbejder fra vores egen lokation. 

Som ansat skal du have friheden til at tænke anderledes, og det opnår du lettere i et lille datterselskab end i en stor virksomhed. Det kan i sidste ende være det, der sikrer, at virksomheden undgår det berømte "Kodak-moment," hvor den bliver disrupted.

Det handler om, at du rent fysisk skal have afstand til modervirksomheden, men det handler også om, at du skal have friheden til ikke at være bundet af gamle it-systemer og standardkontrakter.

Hos Car2go valgte vi eksempelvis at rykke ud i en cloudløsning. Det var nødvendigt, hvis vi skulle vokse så hurtigt, som det var ambitionen med Car2go.

Den slags kan bringe nogle folk ud af deres komfortzone, og hos ejerne kan nogle mennesker have svært ved at forstå, at du vælger en anden vej og ikke trækker på deres erfaringer.

Men det handler i bund og grund om, at du skal være fri til at vælge de ting, der er nødvendige for at komme i mål med din business-case.

Derudover kan det have en værdi i sig selv at vælge en anden vej end moderselskabet,  fordi det tvinger folk til at tænke anderledes.

Erik Bak-Mikkelsen, cloud-manager hos Car2go, der er ejet af verdens ældste bilproducent, Daimler.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S