"Det kan have en værdi i sig selv at vælge en anden vej end moderselskabet, fordi det tvinger folk til at tænke anderledes"

"Det kan have en værdi i sig selv at vælge en anden vej end moderselskabet, fordi det tvinger folk til at tænke anderledes"

Artikel top billede

Foto: Henrik Petit (Foto: © 2015 Henrik Petit for IBM Danmark / Henrik Petit)

"Hos Car2go fungerer vi som en startup-virksomhed, der er 100 procent ejet af Daimler. Vi er omkring 200 ansatte, der arbejder fra vores egen lokation. 

Som ansat skal du have friheden til at tænke anderledes, og det opnår du lettere i et lille datterselskab end i en stor virksomhed. Det kan i sidste ende være det, der sikrer, at virksomheden undgår det berømte "Kodak-moment," hvor den bliver disrupted.

Det handler om, at du rent fysisk skal have afstand til modervirksomheden, men det handler også om, at du skal have friheden til ikke at være bundet af gamle it-systemer og standardkontrakter.

Hos Car2go valgte vi eksempelvis at rykke ud i en cloudløsning. Det var nødvendigt, hvis vi skulle vokse så hurtigt, som det var ambitionen med Car2go.

Den slags kan bringe nogle folk ud af deres komfortzone, og hos ejerne kan nogle mennesker have svært ved at forstå, at du vælger en anden vej og ikke trækker på deres erfaringer.

Men det handler i bund og grund om, at du skal være fri til at vælge de ting, der er nødvendige for at komme i mål med din business-case.

Derudover kan det have en værdi i sig selv at vælge en anden vej end moderselskabet,  fordi det tvinger folk til at tænke anderledes.

Erik Bak-Mikkelsen, cloud-manager hos Car2go, der er ejet af verdens ældste bilproducent, Daimler.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til udviklingsteam i PET

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics