"Det kan have en værdi i sig selv at vælge en anden vej end moderselskabet, fordi det tvinger folk til at tænke anderledes"

"Det kan have en værdi i sig selv at vælge en anden vej end moderselskabet, fordi det tvinger folk til at tænke anderledes"

Artikel top billede

Foto: Henrik Petit (Foto: © 2015 Henrik Petit for IBM Danmark / Henrik Petit)

"Hos Car2go fungerer vi som en startup-virksomhed, der er 100 procent ejet af Daimler. Vi er omkring 200 ansatte, der arbejder fra vores egen lokation. 

Som ansat skal du have friheden til at tænke anderledes, og det opnår du lettere i et lille datterselskab end i en stor virksomhed. Det kan i sidste ende være det, der sikrer, at virksomheden undgår det berømte "Kodak-moment," hvor den bliver disrupted.

Det handler om, at du rent fysisk skal have afstand til modervirksomheden, men det handler også om, at du skal have friheden til ikke at være bundet af gamle it-systemer og standardkontrakter.

Hos Car2go valgte vi eksempelvis at rykke ud i en cloudløsning. Det var nødvendigt, hvis vi skulle vokse så hurtigt, som det var ambitionen med Car2go.

Den slags kan bringe nogle folk ud af deres komfortzone, og hos ejerne kan nogle mennesker have svært ved at forstå, at du vælger en anden vej og ikke trækker på deres erfaringer.

Men det handler i bund og grund om, at du skal være fri til at vælge de ting, der er nødvendige for at komme i mål med din business-case.

Derudover kan det have en værdi i sig selv at vælge en anden vej end moderselskabet,  fordi det tvinger folk til at tænke anderledes.

Erik Bak-Mikkelsen, cloud-manager hos Car2go, der er ejet af verdens ældste bilproducent, Daimler.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S