Sådan stopper du abonnementer på en iPhone eller iPad

Hvis du har prøvet Apple Music eller har tegnet et Spotify, Netflix eller andet abonnement på en iPhone, kan det godt være svært at finde ud af, hvordan man stopper abonnementet igen. Læs her hvordan

Artikel top billede

Hvis du har tegnet et abonnement igennem din iPhone eller iPad, så vil Apple meget gerne undgå, at du opsiger abonnementet.

Det skulle man i hvert fald tro, når man forsøger at finde feltet for abonnementer i iOS' menuer.

Gemt væk inde i menuer og felter, finder du muligheden for at ændre abonnementer, som du har tegnet via en iOS-enhed.

Det kan være smart fra tid til anden at kigge sine abonnementer igennem, for nogle gange ligger der gamle abonnementer, som måske ikke bruges så meget, som man har glemt.

Ligeledes er der nogle abonnementer, som er lidt dyrere, hvis du købet det igennem iOS.

Det er for eksempel Spotify, da Apple tager 30 procent af det månedlige abonnement, og derfor lægger spotify de 30 procent oven i prisen.

Nok om det. Sådan her finder du dine abonnementer på en iOS-enhed.

1. Tryk på Indstillinger.

2. Tryk på iTunes & App Store.

3. Tryk på dit Apple-id: XXXXXX.

4. Formodentligt skal du skrive din adgangskode ind.

5. tryk på "Vis Apple-id".

6. Tryk herefter på "Administrer" under abonnementer.

Først her får vi af vide, at vi kan redigere abonnementer under denne menu.

Her kan du trykke på de forskellige abonnementer, som du kan redigere.

På billedet til højre kan du se, at der tidligere har været en aktiv Apple Music-profil, og at der er en aktiv Netflix-bruger.

Under Netflix kan du trykke, at den ikke automatisk skal forny.

Det er på denne måde, at du stopper et abonnement.

Husk at hvis du har prøvet Apple Music i de tre gratis prøvemåneder, så skal du selv ind i denne menu og slå det fra igen.

Læs også: Hurtig guide: Gør din startmenu i Windows 10 mere personlig

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S