Sådan stopper du abonnementer på en iPhone eller iPad

Hvis du har prøvet Apple Music eller har tegnet et Spotify, Netflix eller andet abonnement på en iPhone, kan det godt være svært at finde ud af, hvordan man stopper abonnementet igen. Læs her hvordan

Artikel top billede

Hvis du har tegnet et abonnement igennem din iPhone eller iPad, så vil Apple meget gerne undgå, at du opsiger abonnementet.

Det skulle man i hvert fald tro, når man forsøger at finde feltet for abonnementer i iOS' menuer.

Gemt væk inde i menuer og felter, finder du muligheden for at ændre abonnementer, som du har tegnet via en iOS-enhed.

Det kan være smart fra tid til anden at kigge sine abonnementer igennem, for nogle gange ligger der gamle abonnementer, som måske ikke bruges så meget, som man har glemt.

Ligeledes er der nogle abonnementer, som er lidt dyrere, hvis du købet det igennem iOS.

Det er for eksempel Spotify, da Apple tager 30 procent af det månedlige abonnement, og derfor lægger spotify de 30 procent oven i prisen.

Nok om det. Sådan her finder du dine abonnementer på en iOS-enhed.

1. Tryk på Indstillinger.

2. Tryk på iTunes & App Store.

3. Tryk på dit Apple-id: XXXXXX.

4. Formodentligt skal du skrive din adgangskode ind.

5. tryk på "Vis Apple-id".

6. Tryk herefter på "Administrer" under abonnementer.

Først her får vi af vide, at vi kan redigere abonnementer under denne menu.

Her kan du trykke på de forskellige abonnementer, som du kan redigere.

På billedet til højre kan du se, at der tidligere har været en aktiv Apple Music-profil, og at der er en aktiv Netflix-bruger.

Under Netflix kan du trykke, at den ikke automatisk skal forny.

Det er på denne måde, at du stopper et abonnement.

Husk at hvis du har prøvet Apple Music i de tre gratis prøvemåneder, så skal du selv ind i denne menu og slå det fra igen.

Læs også: Hurtig guide: Gør din startmenu i Windows 10 mere personlig

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen