EU og USA knokler på højtryk om ny dataaftale efter kvælningen af Safe Harbor

EU og USA arbejder i disse uger på højtryk for at få stablet en ny dataaftale på benene, efter EU-domstolen for nyligt slog den 15 år gamle Safe Harbor-aftale ihjel.

Artikel top billede

I sidste måned smed EU-Domstolen noget af en databombe.

Det skete da den underkendte den omkring 15 år gamle Safe Harbor-dataudvekslingsaftale mellem europæiske lande og USA.

Dermed har amerikanske it- og cloududbydere fået sig noget af hovedpine, da der med underkendelsen af Safe Harbor nu skal indgås andre typer af aftaler for udveksling af data mellem eksempelvis europæiske firmaer og amerikanske it-selskaber - eller omvendt.

I en ny udmelding fra EU-Kommissionen fremgår det, at alternative aftaler som eksempelvis den såkaldte SCC-ordning (Standard Contractual Clauses) som Computerworld tidligere har beskrevet, kan blive en imidlertidig løsning.

Men så svømmer vi også på den helt korte bane.

For EU og USA arbejder på at få en ny rammeaftale om dataudveksling på benene, som samtidig sikrer europæiske borgeres data mod blandt den amerikanske efterretningstjeneste NSA's øjne. 

Læs også:
EU-domstolen forbyder europæiske dataoverførsler til USA

"Derudover giver en rammeaftale også den bedste løsning for transatlantiske handler, da den vil give en mere simpel, mindre belastende og derfor også billigere overførselsmekanisme især for små og mellemstore virksomheder," lyder det i konklusionen fra EU-Kommissionen. 

Forhandlinger fortsætter i denne uge

EU erkender, at inden denne nye, store data-udvekslingsrammeaftale bliver udviklet og rullet ud mellem to kontinenter, må virksomhederne belave sig på eksempelvis SCC-aftaler og eksempelvis BCR's (Binding Corporate Rules) godkendt af de forskellige landes datatilsyn. 

Men EU og USA har på de indre linjer travlt, for der skal helst være en aftale på plads omkring 'Safe Harbor-dataudvekslingen 2.0' inden tre måneders tid.

"Kommissionen er blevet ansporet til at tage hurtig affære, og det gør vi så nu med klare guidelines, mens vi også forpligter os til en klar tidsramme for de nuværende forhandlinger," forklarer Andrus Ansip, som er ansvarlig for det indre digitale marked i EU, i en pressemeddelelse.

"EU og USA er hinandens vigtigste handelspartnere, og derfor er dataflowet mellem vores to kontinenter essentielle for folk og forretninger," fortsætter EU-vicepræsidenten for det digitale indre marked.

Forhandlingerne mellem EU og USA om en egentlig Safe Harbor-afløser fortsætter i denne uge i Washington.

Det kan du læse mere om her, hvor du også kan se, hvilke midlertidige forslag til dataudveksling, som EU disker op med. 

Læs også: 

Databombe fra EU-domstol: Kan forbyde europæiske data-overførsler til USA

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS