Vigtig ny funktion i Gmail: Snart bliver du advaret om ukrypterede emails

Det skal være slut med at modtage emails fra ukrypterede forbindelser. Derfor vil Google nu advare Gmail-brugerne mod de usikre mails.

Artikel top billede

Google ruller i disse måder en række nye funktioner ud på Gmail, der skal sikre den populære webmail bedre mod diverse former for angreb og sikkerhedstrusler.

Google har allerede gjort en del i forhold til usikre, ikke-krypterede websider i selskabets søgemaskine, og nu rykker indsatsen videre til de ikke-krypterede emails.

Det meddeler Google i et blogindlæg.

Selvom Gmail allerede anvender krypterede forbindelser, HTTPS, som standard, så kan der stadig opstå problemer, når brugerne modtager mails fra andre mail-platforme, der ikke anvender kryptering.

"For at give vores brugere besked om potentielle farer, udvikler vi advarsler i selve produktet til Gmail-brugerne, der vil blive vist, når de modtager en en besked gennem en ikke-krypteret forbindelse."

"Disse advarsler vil vi begynde at rulle ud i de kommende måneder," skriver Google.

Stadig for mange usikre forbindelser

Google har i undersøgelser, der er foretaget sammen med University of Michigan og University of Illinois, dokumenteret, hvordan det generelt står til med mail-sikkerheden.

Her var en af konklusionerne, at visse aktører på internettet modarbejder en øget kryptering, og at de kriminelle også forsøger at udnytte de usikre forbindelser.

Generelt går det dog frem med krypteringerne.

I Googles blogindlæg fremgår det blandt andet, at mens det i december 2013 kun var 33 procent af de emails, Gmail-brugerne modtog fra eksterne mail-platforme, altså ikke fra andre Gmail-brugere, der var krypterede, så er det nu steget til 61 procent.

Læs også:

Googles Gmail klar til kamp mod phishing og spoofing: Her er planen

Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Junior business analyst - Talent Program DK

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT