Glem det: Derfor kommer Apple aldrig med en kombineret iPad/Mac

Apple vil ikke designe et nyt produkt, der smelter den populære iPad sammen med Mac'en, lyder det fra Tim Cook. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Apples iPad har nu været på markedet i mere end fem år, og lige siden Steve Jobs præsenterede tablet-computeren i 2010, har der været rygter og skriverier om, at Apple vil komme med et produkt, der kombinerer Mac med iPad.

Det er dog som bekendt aldrig sket, selvom det netop er denne model, Microsoft har valgt med sin Surface Pro, der kombinerer tablet-pc'en med en traditionel bærbar computerworld.

Og der er ikke planer om, at Apple skal forsøge sig med et lignende produkt.

Det skriver det irske Independent her.

Det er Apple-topchef Tim Cook selv, der er kilden til historien. I et interview med Independent udtaler Cook, at tiden ikke er ved at være løbet Mac'en:

"Vi mærker meget stærkt, at kunderne ikke er ude efter en sammensmeltet Mac og iPad."

"Det skyldes, at det ville betyde - eller vi frygter vil ske - at ingen af oplevelserne ville være så gode, som kunderne ønsker. Så vi vil lave den bedste tablet i verden og den bedste Mac i verden," forklarer Tim Cook til Independent.

"Og ved at bringe disse to sammen, ville man ikke opnå nogen af delene. Du ville begynde at gå på kompromis på forskellige måder," siger Apples topchef videre. 

Læs også: Microsofts Surface Pro versus Apples iPad Pro: Hvad vælger du?

Mens der altså ikke er noget, der tyder på, at Apple er på vej med et helt nyt produkt, der kombinerer Mac og iPad, så har begge produkter over de senere år faktisk nærmet sig hinanden mere og mere.

Mac'en har eksempelvis fået et hav af touch-funktioner, der er kommet en Mac App Store, og Mac'ens apps er i dag tæt integreret med de apps, der kører på iPad.

Samtidig er iPad i dag i stand til at køre også tungere applikationer, der tidligere var forbeholdt Mac, og med den nye iPad Pro forsøger Apple også i en hidtil uset grad at integrere det fysiske tastatur i iPad.

Læs også:

Microsofts Surface Pro versus Apples iPad Pro: Hvad vælger du?

Fire grunde til, at virksomheder ikke bør vælge Apple-produkter - er du enig?

Stor test af kontorpakker til iPad: Sådan klarer iWork, Office og Google Apps sig

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse