Heftig vækst i data-forbruget på smartphones: Især to apps suger data

Den mobile datatrafik buldrer frem med vilde vækstrater. Her kan se, hvad der ligger bag boomet.

Artikel top billede

Foto: Uffe Weng/TDC. (Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

En årlig vækst i den mobile datatrafik på 45 procent.

Det er, hvad der er udsigt til i de kommende fem år ifølge Ericssons netop offentliggjorte Mobility Report.

Det er især datatrafikken fra smartphones, der står til at stige - med en årlig vækst på 50 procent.

Udviklingen ses konkret ved, at en gennemsnitlig smartphone-bruger i Vesteuropa i dag har et månedligt dataforbrug på 2 gigabyte.

I år 2021 venter Ericsson, at det vil være steget til 18 gigabyte.

Læs også: Du er heldig: Netop dit teleselskab har (også) Danmarks bedste mobilnetværk

Selvom særligt Vesteuropa og Nrdamerika skiller sig ud med dette data-boom, er der tale om en generel global bevægelse mod de mobile data-løsninger.

"I øjeblikket er der ligeså mange abonnementer i verden, som der er mennesker, og hvert eneste sekund aktiveres 20 nye abonnementer til mobilt bredbånd," skriver Ericsson i rapporten.

"Væksten i den mobile datatrafik skyldes både det stigende antal smartphone-abonnementer, særligt til LTE-smartphones, og et øget dataforbrug per abonnenent," skriver Ericsson, der venter, at den totale datatrafik på mobilnetværkene vil blive tidoblet over de kommende fem-seks år.

Disse apps suger data

Det mest interessante ved rapporten er, at det også fremgår hvilke apps, det er, der får brugerne til at suge så store datamængder ned på smartphonen.

"I mange mobilnetværk i dag er 50-70 procent af videotrafikken fra YouTube," kan netværksselskabet blandt andet afsløre.

Den anden store data-sluger er ikke overraskende Netflix. 

På de markeder, hvor Netflix har lanceret services, ligger streaminggigantens andel af den samlede videotrafik ifølge Ericsson på 10-20 procent. 

Overordnet set står video for cirka halvdelen af al trafikken, og set i det lys må man sige, at en tjeneste som YouTube har en ganske stor betydning for udviklingen i dataforbruget.

Læs også: LTE/4G: Sådan er hastigheden og dækningen hos TDC, Telia, Telenor og 3

Video vil blive endnu mere dominerende i de kommende år på grund af de mange nye streaming-tjenester, der hitter hos forbrugerne.

I 2021 vil videotrafikken udgøre hele 70 procent af den samlede trafik.

De øvrige former for data, der vil dominere i 2021, er sociale netværk, softwaredownloads og -opdateringer, webbrowsing, lyd og en større kategori af "andre" typer data.

De danske 4G-netværk

Herhjemme har de fire store teleoperatører - TDC, Telia, Telenor og 3 - investeret massive summer i deres 4G/LTE-netværk.

I øjeblikket arbejder flere af dem også med LTE Advanced og såkaldt tredobbelt carrier aggregation, der skal hjælpe med at øge kapaciteten i netværkene yderligere for at kunne følge med datavæksten - læs om et eksempel på det her.

Læs også:

Du er heldig: Netop dit teleselskab har (også) Danmarks bedste mobilnetværk

LTE/4G: Sådan er hastigheden og dækningen hos TDC, Telia, Telenor og 3

Derfor bliver 4G ikke en erstatning for hverken kobber eller fiber

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S