Heftig vækst i data-forbruget på smartphones: Især to apps suger data

Den mobile datatrafik buldrer frem med vilde vækstrater. Her kan se, hvad der ligger bag boomet.

Artikel top billede

Foto: Uffe Weng/TDC. (Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

En årlig vækst i den mobile datatrafik på 45 procent.

Det er, hvad der er udsigt til i de kommende fem år ifølge Ericssons netop offentliggjorte Mobility Report.

Det er især datatrafikken fra smartphones, der står til at stige - med en årlig vækst på 50 procent.

Udviklingen ses konkret ved, at en gennemsnitlig smartphone-bruger i Vesteuropa i dag har et månedligt dataforbrug på 2 gigabyte.

I år 2021 venter Ericsson, at det vil være steget til 18 gigabyte.

Læs også: Du er heldig: Netop dit teleselskab har (også) Danmarks bedste mobilnetværk

Selvom særligt Vesteuropa og Nrdamerika skiller sig ud med dette data-boom, er der tale om en generel global bevægelse mod de mobile data-løsninger.

"I øjeblikket er der ligeså mange abonnementer i verden, som der er mennesker, og hvert eneste sekund aktiveres 20 nye abonnementer til mobilt bredbånd," skriver Ericsson i rapporten.

"Væksten i den mobile datatrafik skyldes både det stigende antal smartphone-abonnementer, særligt til LTE-smartphones, og et øget dataforbrug per abonnenent," skriver Ericsson, der venter, at den totale datatrafik på mobilnetværkene vil blive tidoblet over de kommende fem-seks år.

Disse apps suger data

Det mest interessante ved rapporten er, at det også fremgår hvilke apps, det er, der får brugerne til at suge så store datamængder ned på smartphonen.

"I mange mobilnetværk i dag er 50-70 procent af videotrafikken fra YouTube," kan netværksselskabet blandt andet afsløre.

Den anden store data-sluger er ikke overraskende Netflix. 

På de markeder, hvor Netflix har lanceret services, ligger streaminggigantens andel af den samlede videotrafik ifølge Ericsson på 10-20 procent. 

Overordnet set står video for cirka halvdelen af al trafikken, og set i det lys må man sige, at en tjeneste som YouTube har en ganske stor betydning for udviklingen i dataforbruget.

Læs også: LTE/4G: Sådan er hastigheden og dækningen hos TDC, Telia, Telenor og 3

Video vil blive endnu mere dominerende i de kommende år på grund af de mange nye streaming-tjenester, der hitter hos forbrugerne.

I 2021 vil videotrafikken udgøre hele 70 procent af den samlede trafik.

De øvrige former for data, der vil dominere i 2021, er sociale netværk, softwaredownloads og -opdateringer, webbrowsing, lyd og en større kategori af "andre" typer data.

De danske 4G-netværk

Herhjemme har de fire store teleoperatører - TDC, Telia, Telenor og 3 - investeret massive summer i deres 4G/LTE-netværk.

I øjeblikket arbejder flere af dem også med LTE Advanced og såkaldt tredobbelt carrier aggregation, der skal hjælpe med at øge kapaciteten i netværkene yderligere for at kunne følge med datavæksten - læs om et eksempel på det her.

Læs også:

Du er heldig: Netop dit teleselskab har (også) Danmarks bedste mobilnetværk

LTE/4G: Sådan er hastigheden og dækningen hos TDC, Telia, Telenor og 3

Derfor bliver 4G ikke en erstatning for hverken kobber eller fiber

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse