Heftig vækst i data-forbruget på smartphones: Især to apps suger data

Den mobile datatrafik buldrer frem med vilde vækstrater. Her kan se, hvad der ligger bag boomet.

Artikel top billede

Foto: Uffe Weng/TDC. (Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

En årlig vækst i den mobile datatrafik på 45 procent.

Det er, hvad der er udsigt til i de kommende fem år ifølge Ericssons netop offentliggjorte Mobility Report.

Det er især datatrafikken fra smartphones, der står til at stige - med en årlig vækst på 50 procent.

Udviklingen ses konkret ved, at en gennemsnitlig smartphone-bruger i Vesteuropa i dag har et månedligt dataforbrug på 2 gigabyte.

I år 2021 venter Ericsson, at det vil være steget til 18 gigabyte.

Læs også: Du er heldig: Netop dit teleselskab har (også) Danmarks bedste mobilnetværk

Selvom særligt Vesteuropa og Nrdamerika skiller sig ud med dette data-boom, er der tale om en generel global bevægelse mod de mobile data-løsninger.

"I øjeblikket er der ligeså mange abonnementer i verden, som der er mennesker, og hvert eneste sekund aktiveres 20 nye abonnementer til mobilt bredbånd," skriver Ericsson i rapporten.

"Væksten i den mobile datatrafik skyldes både det stigende antal smartphone-abonnementer, særligt til LTE-smartphones, og et øget dataforbrug per abonnenent," skriver Ericsson, der venter, at den totale datatrafik på mobilnetværkene vil blive tidoblet over de kommende fem-seks år.

Disse apps suger data

Det mest interessante ved rapporten er, at det også fremgår hvilke apps, det er, der får brugerne til at suge så store datamængder ned på smartphonen.

"I mange mobilnetværk i dag er 50-70 procent af videotrafikken fra YouTube," kan netværksselskabet blandt andet afsløre.

Den anden store data-sluger er ikke overraskende Netflix. 

På de markeder, hvor Netflix har lanceret services, ligger streaminggigantens andel af den samlede videotrafik ifølge Ericsson på 10-20 procent. 

Overordnet set står video for cirka halvdelen af al trafikken, og set i det lys må man sige, at en tjeneste som YouTube har en ganske stor betydning for udviklingen i dataforbruget.

Læs også: LTE/4G: Sådan er hastigheden og dækningen hos TDC, Telia, Telenor og 3

Video vil blive endnu mere dominerende i de kommende år på grund af de mange nye streaming-tjenester, der hitter hos forbrugerne.

I 2021 vil videotrafikken udgøre hele 70 procent af den samlede trafik.

De øvrige former for data, der vil dominere i 2021, er sociale netværk, softwaredownloads og -opdateringer, webbrowsing, lyd og en større kategori af "andre" typer data.

De danske 4G-netværk

Herhjemme har de fire store teleoperatører - TDC, Telia, Telenor og 3 - investeret massive summer i deres 4G/LTE-netværk.

I øjeblikket arbejder flere af dem også med LTE Advanced og såkaldt tredobbelt carrier aggregation, der skal hjælpe med at øge kapaciteten i netværkene yderligere for at kunne følge med datavæksten - læs om et eksempel på det her.

Læs også:

Du er heldig: Netop dit teleselskab har (også) Danmarks bedste mobilnetværk

LTE/4G: Sådan er hastigheden og dækningen hos TDC, Telia, Telenor og 3

Derfor bliver 4G ikke en erstatning for hverken kobber eller fiber

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse