Apple erkender: Ny iPad Pro kan fryse pludseligt og gå helt i sort

Apples iPad Pro er kun lige kommet på markedet, men allerede nu er Apple løbet ind i et problem med det nye top-produkt: iPad Pro fryser, og skærmen går i sort.

Artikel top billede

Apples iPad Pro er selskabets nyeste tablet-produkt, og det er rent hardwaremæssigt den hidtil mest avancerede iPad fra Apple.

iPad Pro er først lige kommet på markedet, men allerede nu er Apple løbet ind i et for selsskabet ubehageligt problem.  

Der har i de seneste dage været en del skriverier på diverse webmedier og sociale medier om, at iPad Pro kan finde på at fryse, og at skærmen går i sort.  

Det er formentlig det, der har fået Apple til at udsende en kort besked, hvor selskaber erkender, at der er et problem.

Under overskriften "Hvis din iPad Pro stopper med at reagere, og skærmen er sort," skriver selskabet:

"Apple er opmærksom på problemet og undersøger det. Dette dokument vil blive opdateret, efterhånden som mere information bliver tilgængeligt."

Det kan du gøre

Indtil videre har Apple følgende anbefaling til de kunder, der oplever at den nye iPad ikke vil reagere, eller at skærmen går i sort:

"Gennemtving en genstart ved både at trykke og holde nede Sleep/Wake og Hjem-knapperne i mindst 10 sekunder, indtil du ser Apple-logoet, for igen at komme igang med at bruge din iPad Pro."

Læs også: En iPad Pro kommer til at koste dig 10.000 kroner: Er den pengene værd?

Flere steder på nettet kan man læse, at problemet med iPad Pro tilsyneladende opstår, når brugerne har opladet den.

Dette er dog ikke noget, Apple kommenterer på i beskeden til kunderne, og det afsløres heller ikke, hvor mange kunder, der kan være ramt af problemet.

Så meget koster en iPad Pro

Uanset om det blot er en iOS-opdatering, der skal til, eller om problemet med sort skærm og mangelde reaktioner bunder i noget mere alvorligt, er det ganske uheldigt for Apple, at den nye produkt allerede fra starten af kædes sammen med problemer.

Ikke mindst fordi iPad Pro er den hidtil mest avancerede og mest kraftige iPad, der netop skal kunne klare alle opgaver uden problemer.

Prisen er derfor også i den dyre ende. Den billigste udgave af iPad Pro koster 6.999 kroner i Apples egen webshop - men det er kun en 32 GB-udgave.

128 GB-udgaven med WiFi ud til at være den oplagte model, og den koster 8.399 kroner. Vil man også have 4G-forbindelse på maskinen, hedder prisen pludselig 9.499 kroner.

Derudover vil mange så også skulle bruge penge på det nye Apple Smart Keyboard (fås endnu ikke med dansk tastatur, men ligger prismæssigt på omkring 1.000 kroner) og en Apple Pencil (koster 829 kroner).

Den samlede pris løber derfor hurtigt op i 10.000 kroner for iPad Pro-pakken. 

Computerworld er i gang med at teste en iPad Pro. Vi har endnu ikke selv oplevet, at maskinen fryser eller går i sort. 

Læs også:

Skal det være en Surface Pro 4 eller en iPad Pro? Her er de to nye top-produkter

En iPad Pro kommer til at koste dig 10.000 kroner: Er den pengene værd?

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos