Ransomware spreder sig til nye områder: Disse områder har hackerne kig på

Penge er den store motivationsfaktor for cyberkriminelle, lyder det fra sikkerhedsfirmaet Kaspersky. Betalingssystemer, mobil-platforme, Linux og Mac-computere er hackernes næste bytte.

Artikel top billede

Ransomware-mareridtet fortsætter. Sådan lyder en af spådommene Kaspersky Labs årlige sikkerheds-bulletin, hvor det russiske sikkerhedsfirma oplister sit bud på, hvordan udfordringerne for it-sikkerheden vil udvikle sig i 2016.

Kombinationen af cyber-angreb, der blokerer adgangen til data, og pengeafpresning har vist sig at være en succesfuld forretningsmodel for de kriminelle. Det er nemlig både billigt og giver hurtigt afkast.

Derfor må man forvente, at ransomware vil blive mere målrettet mod finansielle systemer, samtidig med at konceptet vil sprede sig til nye teknologiske platforme, spår Kaspersky Lab.

Der har allerede været de første spæde forsøg på ransomware-angreb på mobile enheder og Linux-baserede systemer. Men samtidig kaster cyber-banditterne sultne blikke efter Apples OS X-platform.

Ikke hvis - men når - det lykkes, vil Mac-computere blive et eftertragtet bytte. Og betalingen for at slippe ud af kløerne på de kriminelle vil ske til "Mac-priser", som Kaspersky udtrykker det.

På lidt længere sigt er det forventningen, at ransomware vil sprede sig yderligere i takt med, at stort set alt, hvad vi omgiver os med, er afhængig af processorkraft og software. Derfor kan vi allerede nu begynde at overveje, hvor meget vi vil betale for at få adgang til vores tv-apparater, køleskab og biler.

Hackerne går efter pengene

Penge er også en stigende motivation, når det gælder klassiske hacks. Der har allerede været mange angreb på betalingssystemer og kontantautormater. På samme måde oplever banker og børser kloden rundt, at de er i sigtekornet hos it-kriminelle.

Når det gælder avancerede og målrettede cyberangreb (APT - Advanced Persistant Threat), bliver hackerne ifølge Kaspersky stadig dygtigere til at skjule deres fodspor og fingeraftryk i de systemer, som de angriber og får adgang til.

Kaspersky peger desuden på transportområdet, hvor data- og computer-baserede systemer i stigende omfang holder styr på, hvor varer og personer er på vej hen. Manipulation af dataprotokoller åbner mulighed for tyveri. Og i den rigtig ondskabsfulde ende, kan der fremkaldes ulykker med tab af menneskeliv til følge.

Stadig flere og stadigt mere forskellige trusler får Kaspersky til at advare om, at internettets fremtid er på spil. Botnets, DNS- og DDOS-angreb kan friste lovgivere og udbydere til at opstille beskyttelse, som vil betyde en "balkanisering", hvor internettet i realiteten bliver opsplittet og opdelt efter landegrænser.

Læs også:

Spilbranchen er blevet mål for kombinerede DDoS- og hacker-angreb

Sådan forsøger fuskerne nu at snige phishing-mails forbi dit spamfilter

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen