Her er Amazons nye post-drone - pakker vil stå på dit dørtrin 30 minutter efter bestilling

Letter og lander som en helikopter, men flyver som et fly, og skal levere pakken på dørtriner 30 minutter efter, at bestillingen er afgivet på nettet.

Artikel top billede

En lille drone, der kan lette og lande lodret, men flyve vandret som et fly.

Sådan lyder Amazons nye bud på en drone, der skal indgå i en flåde af post-droner, som skal udbringe varer fra Amazons lagre rundt omkring i USA med en leveringstid på 30 minutter fra bestillingen er afgivet til pakken ligger foran kundens dør.

Amazon har i weekenden offentliggjort en video med pakke-dronen, som ser dagens lys to år efter, at selskabet første gang luftede tanken om luftbaseret pakke-udbringning.

Det kan du læse mere om her.

Inde i kroppen

Til forskel fra tidligere drone-modeller, skal den nye Amazon-drone tranportere pakkerne inde i kroppen.

Tidligere har det været planen, at pakke-dronerne skulle transportere pakkerne i en holder under kroppen.

Den nye Amazon-drone kan ved hjælp af vandrette propeller stige lodret til ca 120 meters højde, hvor den begynder den vandrette flyvning, hvor den flyver som et fly.

Dronen lander lodret som en helikopter på destinationen, hvor den afleverer sin pakke og dernæst stiger lodret til flyvehøjden igen.

Dronens radius er omkring 24 kilometer, og den vil blive i stand til at registrere og undgå uhensigtsmæssige genstande både under flyvning og landing.

Amazon har gennem de seneste par år bygget knap 15 prototyper af dronerne, som er blevet testet under forskellige vilkår i Amazons udviklings-afdelinger i henholdsvis Israel, USA og Storbritannien.

Google er ligeledes i gang med at teste droner. Det sker under Google X-projektet 'Project Wing,' der for halvandet år siden præsenterede den første prototype, som er blevet testet i Australien.

Det kan du læse mere om her: Her er Googles nye post-drone: Skal flyve pakker lige til din dør.

Indtil videre er der dog forskellige juridiske udfordringer med at indføre lyn-levering med små-dronerne. Blandt frygter myndighederne de privacy-mæssige konsekvenser af at fylde luftrummet med massevis af private mini-droner, der suser frem og tilbage.

De amerikanske luftfarts-myndigheder er imidlertid på trapperne med et nyt regel-sæt, der skal give plads til kommerciel anvendelse af droner - dog med en række begrænsninger, der blandt andet omfatter maksimal vægt på 23 kilo, nul natflyvning og kun til destinationer, som dronen kan 'se' fra start til slut af flyvningen.

Se video af Amazon-dronen her.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/Restore-specialist søges til at sikre vores kritiske data

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job