Google lukker 41 sikkerhedshuller i Chrome - et af dem er kritisk

Verdens mest udbredte browser tager nu livet af hele 41 sikkerhedshuller - heraf er et kritisk, og en stribe udgør desuden en høj risiko for Chrome-brugerne.

Artikel top billede

Google har netop udsendt Chrome version 47 til Windows, Mac og Linux.

Det meddeler Googles Chrome-team.

Chrome 47.0.2526.73 indeholder en række forbedringer og lapper hele 41 sikkerhedshuller, oplyser Google.

Selskabet holder endnu kortene tæt på kroppen omkring de sårbarheder, der lukkes, fordi man vil sikre, at den nye version er rullet ud, før detaljeret information frigives.

Det fremgår dog, at et af de 41 sikkerhedshuller er kritisk.

"Critical CVE-2015-6765: Use-after-free in AppCache. Credit to anonymous," lyder det kort på Googles hjemmeside, hvor det også fremgår, at opdagelsen af denne sårbarhed indbringer den pågældende person en belønning på 10.000 dollar, omkring 70.000 kroner.

Det er dog langt fra det eneste alvorlige sikkerhedshul, Google nu tager hånd om, for af listen fremgår det også, at der er yderligere 13 sikkerhedshuller, der markeres som "high" på risikoskalaen.

Tjek din Chrome-version

Det er Googles danske udviklingsafdeling, der står bag Chrome-browseren og V8-motoren, der er med til at sikre browserens hastighed.

Vi besøgte for nylig afdelingen i Aarhus for at få hele historien om de opsigtsvækkende projekter. Læs reportagen her.

Googles Chrome-browser opdateres som udgangspunkt automatisk.

Du kan dog tjekke, hvilken version af Chrome, du har, ved at klikke i øverste højre hjørne i browseren og vælge "hjælp og om".

Chrome er i dag verdens mest udbredte browser med en global markedsandel på 54 procent ifølge Statcounter, når man tager både desktop-computere og tablets med.

IE og Firefox ligger begge på lige omkring 15 procent i øjeblikket.

Læs også:

På besøg hos Googles udviklingsafdeling i Aarhus: Fra Chrome og V8 til det nye danske projekt

Snart stopper supporten på en række IE-browsere - så mange brugere kan få problemer

Microsoft meddeler: Nu stopper supporten på alle ældre versioner af Internet Explorer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse