Google lukker 41 sikkerhedshuller i Chrome - et af dem er kritisk

Verdens mest udbredte browser tager nu livet af hele 41 sikkerhedshuller - heraf er et kritisk, og en stribe udgør desuden en høj risiko for Chrome-brugerne.

Artikel top billede

Google har netop udsendt Chrome version 47 til Windows, Mac og Linux.

Det meddeler Googles Chrome-team.

Chrome 47.0.2526.73 indeholder en række forbedringer og lapper hele 41 sikkerhedshuller, oplyser Google.

Selskabet holder endnu kortene tæt på kroppen omkring de sårbarheder, der lukkes, fordi man vil sikre, at den nye version er rullet ud, før detaljeret information frigives.

Det fremgår dog, at et af de 41 sikkerhedshuller er kritisk.

"Critical CVE-2015-6765: Use-after-free in AppCache. Credit to anonymous," lyder det kort på Googles hjemmeside, hvor det også fremgår, at opdagelsen af denne sårbarhed indbringer den pågældende person en belønning på 10.000 dollar, omkring 70.000 kroner.

Det er dog langt fra det eneste alvorlige sikkerhedshul, Google nu tager hånd om, for af listen fremgår det også, at der er yderligere 13 sikkerhedshuller, der markeres som "high" på risikoskalaen.

Tjek din Chrome-version

Det er Googles danske udviklingsafdeling, der står bag Chrome-browseren og V8-motoren, der er med til at sikre browserens hastighed.

Vi besøgte for nylig afdelingen i Aarhus for at få hele historien om de opsigtsvækkende projekter. Læs reportagen her.

Googles Chrome-browser opdateres som udgangspunkt automatisk.

Du kan dog tjekke, hvilken version af Chrome, du har, ved at klikke i øverste højre hjørne i browseren og vælge "hjælp og om".

Chrome er i dag verdens mest udbredte browser med en global markedsandel på 54 procent ifølge Statcounter, når man tager både desktop-computere og tablets med.

IE og Firefox ligger begge på lige omkring 15 procent i øjeblikket.

Læs også:

På besøg hos Googles udviklingsafdeling i Aarhus: Fra Chrome og V8 til det nye danske projekt

Snart stopper supporten på en række IE-browsere - så mange brugere kan få problemer

Microsoft meddeler: Nu stopper supporten på alle ældre versioner af Internet Explorer

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS