Google lukker 41 sikkerhedshuller i Chrome - et af dem er kritisk

Verdens mest udbredte browser tager nu livet af hele 41 sikkerhedshuller - heraf er et kritisk, og en stribe udgør desuden en høj risiko for Chrome-brugerne.

Artikel top billede

Google har netop udsendt Chrome version 47 til Windows, Mac og Linux.

Det meddeler Googles Chrome-team.

Chrome 47.0.2526.73 indeholder en række forbedringer og lapper hele 41 sikkerhedshuller, oplyser Google.

Selskabet holder endnu kortene tæt på kroppen omkring de sårbarheder, der lukkes, fordi man vil sikre, at den nye version er rullet ud, før detaljeret information frigives.

Det fremgår dog, at et af de 41 sikkerhedshuller er kritisk.

"Critical CVE-2015-6765: Use-after-free in AppCache. Credit to anonymous," lyder det kort på Googles hjemmeside, hvor det også fremgår, at opdagelsen af denne sårbarhed indbringer den pågældende person en belønning på 10.000 dollar, omkring 70.000 kroner.

Det er dog langt fra det eneste alvorlige sikkerhedshul, Google nu tager hånd om, for af listen fremgår det også, at der er yderligere 13 sikkerhedshuller, der markeres som "high" på risikoskalaen.

Tjek din Chrome-version

Det er Googles danske udviklingsafdeling, der står bag Chrome-browseren og V8-motoren, der er med til at sikre browserens hastighed.

Vi besøgte for nylig afdelingen i Aarhus for at få hele historien om de opsigtsvækkende projekter. Læs reportagen her.

Googles Chrome-browser opdateres som udgangspunkt automatisk.

Du kan dog tjekke, hvilken version af Chrome, du har, ved at klikke i øverste højre hjørne i browseren og vælge "hjælp og om".

Chrome er i dag verdens mest udbredte browser med en global markedsandel på 54 procent ifølge Statcounter, når man tager både desktop-computere og tablets med.

IE og Firefox ligger begge på lige omkring 15 procent i øjeblikket.

Læs også:

På besøg hos Googles udviklingsafdeling i Aarhus: Fra Chrome og V8 til det nye danske projekt

Snart stopper supporten på en række IE-browsere - så mange brugere kan få problemer

Microsoft meddeler: Nu stopper supporten på alle ældre versioner af Internet Explorer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job