Mystisk foto: Er dette Nokias comeback som mobilproducent?

Nokia har fortalt, at firmaet lancerer en ny telefon i 2016. Den kommende model C1 kan både blive udstyret med Android og Microsofts telefon-software. Se med her.

Artikel top billede

Foto: gsmarena.com.

Nokia-telefoner er noget, man i dag forbinder med Microsoft, efter Redmond-fabrikken købte den finske mobilenhed i 2013.

Det, der blev tilbage af Nokia efter opkøbet, har imidlertid signaleret, at finnerne igen vil begynde en ny produktion af Nokia-mobiler baseret på Googles Android-platform, og under kælenavnet C1.

Nu fortæller net-siden GSMArena, at der er dukket et nyt foto op fra de hemmelige finske laboratorier, der angivelig skal forestille Nokias C1.

Der er ingen specifikationer eller bekræftelser med i købet. GSMArena har dog et bud på, hvad telefonen kommer til at indeholde.

Læs også: Her er forklaringen: Derfor vil Microsoft overtage Nokia

Både Android og Redmond-software

Billedet er det nyeste i en serie af billeder, der angiveligt viser telefonen. Men heller ikke denne gang er der solide beviser for, at det rent faktisk er telefonen.

Heller ikke selv om den anonyme budbringer af billedet altså hævder, at det er tilfældet.

Det er dog et ganske interessant foto, for lækagen viser to forskellige udgaver af telefonen, hvor den ene kører Android, mens den anden kører mobilversionen af Windows 10.

Hidtil er der intet, som har antydet, at Nokia ønsker at satse på Windows Phone-platformen.

Alle andre rygter frem til nu har kun talt om, at selskabet vil udstyre sine kommende modeller med Android, præcis som det er tilfældet med den nye tablet, Nokia N1.

Læs også: Nokia-telefonerne kan vende tilbage - men ikke fra Microsoft

Nokia-chef: Der komme en mobil i 2016
Nokia har imidlertid gjort det klart, at firmaet vil begynde at producere mobiler igen.

I sommer meddelte selveste Nokia-chefen, Rajeev Suri, at selskabet vil lancere en mobiltelefon i løbet af 2016.

Han fortalte i samme moment, at firmaet kun vil designe mobiler, og overlade produktionen til andre.

Fra fjerde kvartal af 2016 har Nokia ifølge aftalen med Microsoft fra 2013 ret til at sælge en licens til Nokia-brandet til tredjepart, ligesom det finske selskab har ret til her og nu at sælge licenser til Nokia-brandet til 'other devices' - hvilket nok vil sige til produkter, der ikke umiddelbart konkurrerer med Microsofts forretning.

Læs også:
Pludselig lancering: Nokia præsenterer pludselig første selvstændige produkt efter Microsoft

Nokia-telefonerne kan vende tilbage - men ikke fra Microsoft

Her er forklaringen: Derfor vil Microsoft overtage Nokia

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S