Mystisk foto: Er dette Nokias comeback som mobilproducent?

Nokia har fortalt, at firmaet lancerer en ny telefon i 2016. Den kommende model C1 kan både blive udstyret med Android og Microsofts telefon-software. Se med her.

Artikel top billede

Foto: gsmarena.com.

Nokia-telefoner er noget, man i dag forbinder med Microsoft, efter Redmond-fabrikken købte den finske mobilenhed i 2013.

Det, der blev tilbage af Nokia efter opkøbet, har imidlertid signaleret, at finnerne igen vil begynde en ny produktion af Nokia-mobiler baseret på Googles Android-platform, og under kælenavnet C1.

Nu fortæller net-siden GSMArena, at der er dukket et nyt foto op fra de hemmelige finske laboratorier, der angivelig skal forestille Nokias C1.

Der er ingen specifikationer eller bekræftelser med i købet. GSMArena har dog et bud på, hvad telefonen kommer til at indeholde.

Læs også: Her er forklaringen: Derfor vil Microsoft overtage Nokia

Både Android og Redmond-software

Billedet er det nyeste i en serie af billeder, der angiveligt viser telefonen. Men heller ikke denne gang er der solide beviser for, at det rent faktisk er telefonen.

Heller ikke selv om den anonyme budbringer af billedet altså hævder, at det er tilfældet.

Det er dog et ganske interessant foto, for lækagen viser to forskellige udgaver af telefonen, hvor den ene kører Android, mens den anden kører mobilversionen af Windows 10.

Hidtil er der intet, som har antydet, at Nokia ønsker at satse på Windows Phone-platformen.

Alle andre rygter frem til nu har kun talt om, at selskabet vil udstyre sine kommende modeller med Android, præcis som det er tilfældet med den nye tablet, Nokia N1.

Læs også: Nokia-telefonerne kan vende tilbage - men ikke fra Microsoft

Nokia-chef: Der komme en mobil i 2016
Nokia har imidlertid gjort det klart, at firmaet vil begynde at producere mobiler igen.

I sommer meddelte selveste Nokia-chefen, Rajeev Suri, at selskabet vil lancere en mobiltelefon i løbet af 2016.

Han fortalte i samme moment, at firmaet kun vil designe mobiler, og overlade produktionen til andre.

Fra fjerde kvartal af 2016 har Nokia ifølge aftalen med Microsoft fra 2013 ret til at sælge en licens til Nokia-brandet til tredjepart, ligesom det finske selskab har ret til her og nu at sælge licenser til Nokia-brandet til 'other devices' - hvilket nok vil sige til produkter, der ikke umiddelbart konkurrerer med Microsofts forretning.

Læs også:
Pludselig lancering: Nokia præsenterer pludselig første selvstændige produkt efter Microsoft

Nokia-telefonerne kan vende tilbage - men ikke fra Microsoft

Her er forklaringen: Derfor vil Microsoft overtage Nokia

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,