Nu kan du logge ind på Mobile Pay med dit fingeraftryk

Danmarks mest udbredte mobile betalingsløsning får et ekstra lag beskyttelse i form af skanning via dit fingeraftryk.

Artikel top billede

(Foto: Claus Sjödin)

Danske Bank har stor succes med selskabets Mobile Pay-app, som i stigende grad erstatter kolde kontanter, når der skal betales.

Og nu bliver der lagt endnu et lag sikkerhed - og bekvemmelighed - ind i appen, der groft regnet benyttes af 2,5 millioner danskere, som på årsbasis sender 18 milliarder kroner til og fra hinanden.

Fra i dag får du mulighed for at tilknytte dit fingeraftryk igennem TouchID på en iPhone 5S eller nyere, hvilket betyder, at du vil kunne låse op for Mobile Pay uden at skrive pinkode.

Selvo m det at skrive fire cifre på en telefon lyder som en overkommelig opgave, er fingerskannere en god form for sikkerhed.

Det skyldes, at potentielle kriminelle ikke kan se dig over skulderen og aflure din pinkode.

Ventede på en sikker løsning

Flere og flere smartphones på begge sider af muren mellem iOS og Android bliver i dag udstyret med fingerskannere.

I første omgang vil det dog kun være iOS-brugere, som vil kunne åbne Mobile Pay med fingerspidsen. Danske Bank er i færd med at kigge på en løsning til Android.

Danske Bank er den første bank i Danmark og i Norden, som tilbyder dette, og udviklingsafdelingen har ventet på, at Apple leverede en sikker nok løsning. Dette skete i iOS 9, mener Danske Bank.

"Touch ID-login er endnu et skridt frem mod at skabe nemmere og mere intuitive løsninger for vores kunder og brugere. Vi har en ambition om at være i førertrøjen på det digitale område, fordi vi tror, at det bliver stadig vigtigere for kundeoplevelsen," siger Jesper Nielsen, chef for forretningsudvikling hos Danske Bank, i en pressemeddelelse.

Er du kunde hos Danske Bank vil du også låse op for Danske Banks Mobilbank med fingeren. Skulle det ske, at skanningen ikke virker, så skal du bruge den fire-cifrede kode.

Læs også: 
Nu kommer Apple Pay: Derfor får Apple-løsningen det svært

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S