Nu kommer Apple Pay: Derfor får Apple-løsningen det svært

ComputerViews: Apples meget hypede Apple Pay er lanceret, men it-giganten står med en række afgørende udfordringer, der skal håndteres, hvis løsningen skal blive en markant succes.

Artikel top billede

Computerviews: Apple har netop frigivet iOS 8.1, og dermed åbnes der op for den nye betalingsløsning fra selskabet, Apple Pay.

Det er i første omgang kun amerikanerne, der får mulighed for at betale med deres Apple-grej, men det ventes, at flere lande vil få adgang til Apple Pay senere.

Flere iagttagere mener da også, at Apple Pay er en af de vigtigste lanceringer fra selskabet i mange år, fordi potentialet i mobil-betalinger er så enormt.

Selv har Apple heller ikke været bleg for at tale om Apple Pay og løsningens store potentiale, ikke mindst med udgangspunkt i Touch ID, som brugerne identificerer sig med på eksempelvis iPhonen.

"Vores team har arbejdet fantastisk hårdt på at gøre Apple Pay privat og sikkert med blot en enkelt berøring med din finger," udtaler Eddy Cue, Apples senior vice president for internet software og services, i en pressemeddelse.

"Reaktionen på Apple Pay har været fantastisk. Vi fortsætter med at føje flere banker til Apple Pay, kreditkort-virksomheder og forhandlere, og vi tror på, at vores brugere vil elske at betale med Apple Pay."

Apple nævner sjovt nok ikke, at der også er en del skeptikere.

Hvad er det nye ved Apple Pay?

En af dem er Tim O'Reilly, manden der var med til at gøre begrebet Web 2.0 kendt, der i en kommentar skriver, at der er noget forkert ved al hypen om Apple Pay.

Tim O'Reilly peger på, at Apple fortæller, at det nu skal være slut med at lede efter pengepungen, og at man ikke længere skal bruge tid på at finde det rigtige betalingskort, når betalingen nu bare kan ske med en enkelt berøring på iPhonen.

"Hvad er der galt med det billede? Det beskriver en digital proces, der allerede er ved at være forældet. Men ægte nye ‘disruptive services' digitaliserer ikke bare det velkendte. De gør op med det."

Tom O'Reilly kommer med konkrete eksempler på betalingsløsninger, der er populære, netop fordi de har været nyskabende. 

"Jeg leder aldrig efter min pung, når jeg tager en Uber. Jeg leder aldrig efter min pung, når jeg forlader en restaurant, der accepterer Cover (amerikansk betalingsløsning, red.)."

"Jeg leder aldrig efter min pung, når jeg køber noget på Amazon. Jeg leder ikke engang efter min pung, når jeg køber en sang fra iTunes - eller for den sags skyld en iPhone fra Apple Store."

Tim O'Reilly argumenterer i sit indlæg for, at Apple Pay på en måde er en betalingsløsning for dem, der ikke har opfattet, at der allerede er løsninger, der har gjort op med de gamle betalings-løsninger.

"Apple Pay optimerer verden, som den fungerer. Den reelle vinder er den, der bygger verden, som den bør se ud," skriver han blandt andet.

Alle Apples udfordringer

Analysefirmaet IDC har også været ude med en kommentar om, at det lette for Apple var at skabe en masse hype om Apple Pay, og at det er nu, det svære arbejde begynder.

Apple skal bevise, at selskabet kan få alle de nødvendige butikker og forhandlere med på vognen - og få brugerne til at benytte løsningen i tilstrækkelig grad.

Og selvom Apple Pay rent brugervenlighedsmæssigt ser fornuftigt ud, er det ikke svært at få øje på, at løsningen også har klare begrænsinger:

- Den kan indtil videre kun anvendes i USA.

- Apple Pay kommer kun på de helt nye iPhones og iPads og det kommende Apple Watch.

- Der findes allerede mange betalings-løsninger, fra lokale som Mobile Pay og Swipp til internationale som Paypal og Amazon.

- Finansverdenen har mange interesser på spil her og vil ikke lade Apple tage teten uden også selv at få noget ud af det.

Men hvad tror du?

Bliver Apple Pay en ny, afgørende standard inden for mobil-betalinger, eller er Apple kommet for sent til en fest, hvor der allerede er andre, der har indtaget dansegulvet?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect