Nu kommer Apple Pay: Derfor får Apple-løsningen det svært

ComputerViews: Apples meget hypede Apple Pay er lanceret, men it-giganten står med en række afgørende udfordringer, der skal håndteres, hvis løsningen skal blive en markant succes.

Artikel top billede

Computerviews: Apple har netop frigivet iOS 8.1, og dermed åbnes der op for den nye betalingsløsning fra selskabet, Apple Pay.

Det er i første omgang kun amerikanerne, der får mulighed for at betale med deres Apple-grej, men det ventes, at flere lande vil få adgang til Apple Pay senere.

Flere iagttagere mener da også, at Apple Pay er en af de vigtigste lanceringer fra selskabet i mange år, fordi potentialet i mobil-betalinger er så enormt.

Selv har Apple heller ikke været bleg for at tale om Apple Pay og løsningens store potentiale, ikke mindst med udgangspunkt i Touch ID, som brugerne identificerer sig med på eksempelvis iPhonen.

"Vores team har arbejdet fantastisk hårdt på at gøre Apple Pay privat og sikkert med blot en enkelt berøring med din finger," udtaler Eddy Cue, Apples senior vice president for internet software og services, i en pressemeddelse.

"Reaktionen på Apple Pay har været fantastisk. Vi fortsætter med at føje flere banker til Apple Pay, kreditkort-virksomheder og forhandlere, og vi tror på, at vores brugere vil elske at betale med Apple Pay."

Apple nævner sjovt nok ikke, at der også er en del skeptikere.

Hvad er det nye ved Apple Pay?

En af dem er Tim O'Reilly, manden der var med til at gøre begrebet Web 2.0 kendt, der i en kommentar skriver, at der er noget forkert ved al hypen om Apple Pay.

Tim O'Reilly peger på, at Apple fortæller, at det nu skal være slut med at lede efter pengepungen, og at man ikke længere skal bruge tid på at finde det rigtige betalingskort, når betalingen nu bare kan ske med en enkelt berøring på iPhonen.

"Hvad er der galt med det billede? Det beskriver en digital proces, der allerede er ved at være forældet. Men ægte nye ‘disruptive services' digitaliserer ikke bare det velkendte. De gør op med det."

Tom O'Reilly kommer med konkrete eksempler på betalingsløsninger, der er populære, netop fordi de har været nyskabende. 

"Jeg leder aldrig efter min pung, når jeg tager en Uber. Jeg leder aldrig efter min pung, når jeg forlader en restaurant, der accepterer Cover (amerikansk betalingsløsning, red.)."

"Jeg leder aldrig efter min pung, når jeg køber noget på Amazon. Jeg leder ikke engang efter min pung, når jeg køber en sang fra iTunes - eller for den sags skyld en iPhone fra Apple Store."

Tim O'Reilly argumenterer i sit indlæg for, at Apple Pay på en måde er en betalingsløsning for dem, der ikke har opfattet, at der allerede er løsninger, der har gjort op med de gamle betalings-løsninger.

"Apple Pay optimerer verden, som den fungerer. Den reelle vinder er den, der bygger verden, som den bør se ud," skriver han blandt andet.

Alle Apples udfordringer

Analysefirmaet IDC har også været ude med en kommentar om, at det lette for Apple var at skabe en masse hype om Apple Pay, og at det er nu, det svære arbejde begynder.

Apple skal bevise, at selskabet kan få alle de nødvendige butikker og forhandlere med på vognen - og få brugerne til at benytte løsningen i tilstrækkelig grad.

Og selvom Apple Pay rent brugervenlighedsmæssigt ser fornuftigt ud, er det ikke svært at få øje på, at løsningen også har klare begrænsinger:

- Den kan indtil videre kun anvendes i USA.

- Apple Pay kommer kun på de helt nye iPhones og iPads og det kommende Apple Watch.

- Der findes allerede mange betalings-løsninger, fra lokale som Mobile Pay og Swipp til internationale som Paypal og Amazon.

- Finansverdenen har mange interesser på spil her og vil ikke lade Apple tage teten uden også selv at få noget ud af det.

Men hvad tror du?

Bliver Apple Pay en ny, afgørende standard inden for mobil-betalinger, eller er Apple kommet for sent til en fest, hvor der allerede er andre, der har indtaget dansegulvet?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS