Samsung betaler 3,8 milliarder kroner i erstatning til Apple

Samsung må til lommerne og fiske 3,8 milliarder kroner frem, som selskabet betaler til Apple for brud på en række af Apples patenter. Men sagen er ikke slut, lyder det fra Samsung.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Samsung går med til at betale 3,8 milliarder dollar - 548 millioner dollar - i erstatning til Apple for krænkelse af et af Apples patenter.

Dermed bliver der sat et foreløbigt punktum i erstatningssagen, som de to kombattanter har været involveret i i flere år.

Sagen tog sin begyndelse i 2011, da Apple sagsøgte Samsung med beskyldninger om, at Samsung i selskabets smartphones anvendte adskillige teknologier, som Apple har patent på - heriblandt det overordnede look og den generelle indpakning af produkterne.

Du kan læse mere om de pågældende patenter her: Her er de seks Apple-patenter som Samsung har brudt

Apple vandt sagen i District Court på hjemmebanen i Californien, der dømte Samsung til at betale 930 millioner dollar i erstatning - 6,5 milliarder kroner.

Samsung appellerede dommen, og appel-domstolen - Court of Appeals for the Federal Circuit - gav Samsung delvist medhold og reducerede beløbet, som Samsung skulle betale til Apple, til 548 millioner dollar.

En tredje retssag skal i 2016 dog afgøre, om Samsung skal betale det resterende af det første beløb.

Samsung har modsat sig det hele, og selskabet har blandt andet argumenteret med, at erstatningens størrelse er udregnet efter Samsungs fulde fortjeneste på de pågældende smartphones, selv om krænkelserne kun dækker mindre features i telefonerne.

Samsung har derfor krævet en såkaldt full-bench hearing for at få kastet lys over erstatningsniveauets størrelse. Det har domstolen afvist.

Sagen er derfor ikke slut endnu, lyder det fra Samsung.

Selskabet bedyrer, at det vil betale de 3,8 milliarder kroner til Apple senest 10 dage efter, at selskabet har modtaget en faktura.

Samtidig vil Samsung dog i lyset af de uklare punkter om erstatningsstørrelse forbeholde sig ret til at kræve en del af pengene tilbageleveret, hvis sagen 'udvikler sig yderligere,' som det hedder.

Samsung har således bedt de amerikanske patentmyndigheder kigge på sagen igen.

Læs også:

Samsung skal betale Apple kæmpe-erstatning for massive krænkelser

Her er de seks Apple-patenter som Samsung har brudt

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S