Samsung skiller sig af med hver femte medarbejder i Norden

Der skal spares i Samsung. Det betyder, at 70 personer kan været tvunget til at se sig om efter et nyt job.

Artikel top billede

Samsung Electronics varsler en solid fyringsrunde i sin nordiske organisation.

Det erfarer Computerworlds svenske søsterside.

Cirka 70 personer vil blive berørt, hvilket er godt 20 procent af den nordiske styrke, der i dag udgøres af cirka 330 ansatte.

Personalet er blevet informeret om fyringerne for en måned siden, og i øjeblikket pågår de faglige forhandlinger mellem medarbejderne og ledelsen, skriver Computerworld i Sverige.

Fyringerne rammer primært support-funktioner som økonomi og service, der skal barberes bort.

Disse jobfunktioner skal i stedet lægges ud til en tredjepartsleverandør på europæisk niveau.

Omrokeringen skal være færdig i slutningen af 2016.

Læs også: Unisys lukker og slukker i Danmark efter massive underskud - 44 ansatte ryger ud

Ingen kommentar

Samsung holder dog kortene meget tæt til kroppen og kommenterer kun ganske kort.

Firmaets kommunikationschef, Malin Rönnmark, siger følgende til Computerworld i Sverige.

"Jeg kan bekræfte, at vi gennemfører organisationsændringer for Samsung i Norden med henblik på at strømline driften og forbedre effektiviteten."

Mere end det vil hun ikke sige med henvisning til, at det er en igangværende proces. Hun vil således ikke fortælle, hvorfor der fyres i Norden, ligesom hun ikke vil sætte tal på fyringerne.

Computerworld i Danmark har ligeledes forsøgt at få en kommentar til, hvad der skal ske i Danmark.

Det har dog ikke været muligt at komme i kontakt med Malin Rönnmark, og hun har ikke besvaret vores beskeder.

Den sydkoreanske elektronikgigants nordiske virksomhed styres fra kontoret, der ligger i Kista nær Stockholm i Sverige.

I september 2014 gennemførte Samsung ligeledes en fyringsrunde i den nordiske organisation.

Læs mere her:

Samsung i stor nordisk fyringsrunde

Farvel og tak: Samsung stopper sit Chromebook-salg i hele Norden

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS