Microsofts lukker stribe af kritiske huller på din computer

Edge-browseren fra kodegiganten fra Redmond bliver restaureret efter kritiske huller i sikkerheden. Masser af andre programmer får samme tur.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Så deles der software-julegaver ud fra Redmond i USA, hvor Microsoft har sit hovedsæde.

Det handler om 12 rettelser til firmaets populære programmer.

Microsoft har således frigivet 12 sikkerheds-bulletins, som henvender sig til flere af selskabets softwareløsninger.

Og der er (som altid) god grund til at opdatere.

Af de 12 sikkerhedsopdateringer er der nemlig otte, der er kategoriseret som kritiske, hvor flere af dem har risiko for eksekvering af kode fra eksterne kilder.

Gaveregn til dig og din administrator

Det er således en sand gaveregn for de heldige Windows-administratorer, der skal stå for udrulningen, og naturligvis også dig som almindelig bruger.

Blandt de kritiske rettelser for december måned finder man en opdatering til Internet Explorer, der lapper mange sårbarheder i browseren, en kritisk opdatering til Microsoft nyeste browser Egde samt til Silverlight, Windows-systemet og til kontorpakken Office.

Du kan se en samlet oversigt på Microsoft Technet-side.

Adobe har også haft det helt store lappegrej fremme.

Det kan du læse om her: Gigant-opdatering fra Adobe: Lukker en lang række kritiske huller i Flash

Nu rykker Windows 10 også i virksomhederne: Her er planen for opgradering

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S