Microsofts lukker stribe af kritiske huller på din computer

Edge-browseren fra kodegiganten fra Redmond bliver restaureret efter kritiske huller i sikkerheden. Masser af andre programmer får samme tur.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Så deles der software-julegaver ud fra Redmond i USA, hvor Microsoft har sit hovedsæde.

Det handler om 12 rettelser til firmaets populære programmer.

Microsoft har således frigivet 12 sikkerheds-bulletins, som henvender sig til flere af selskabets softwareløsninger.

Og der er (som altid) god grund til at opdatere.

Af de 12 sikkerhedsopdateringer er der nemlig otte, der er kategoriseret som kritiske, hvor flere af dem har risiko for eksekvering af kode fra eksterne kilder.

Gaveregn til dig og din administrator

Det er således en sand gaveregn for de heldige Windows-administratorer, der skal stå for udrulningen, og naturligvis også dig som almindelig bruger.

Blandt de kritiske rettelser for december måned finder man en opdatering til Internet Explorer, der lapper mange sårbarheder i browseren, en kritisk opdatering til Microsoft nyeste browser Egde samt til Silverlight, Windows-systemet og til kontorpakken Office.

Du kan se en samlet oversigt på Microsoft Technet-side.

Adobe har også haft det helt store lappegrej fremme.

Det kan du læse om her: Gigant-opdatering fra Adobe: Lukker en lang række kritiske huller i Flash

Nu rykker Windows 10 også i virksomhederne: Her er planen for opgradering

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S