Microsofts lukker stribe af kritiske huller på din computer

Edge-browseren fra kodegiganten fra Redmond bliver restaureret efter kritiske huller i sikkerheden. Masser af andre programmer får samme tur.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Så deles der software-julegaver ud fra Redmond i USA, hvor Microsoft har sit hovedsæde.

Det handler om 12 rettelser til firmaets populære programmer.

Microsoft har således frigivet 12 sikkerheds-bulletins, som henvender sig til flere af selskabets softwareløsninger.

Og der er (som altid) god grund til at opdatere.

Af de 12 sikkerhedsopdateringer er der nemlig otte, der er kategoriseret som kritiske, hvor flere af dem har risiko for eksekvering af kode fra eksterne kilder.

Gaveregn til dig og din administrator

Det er således en sand gaveregn for de heldige Windows-administratorer, der skal stå for udrulningen, og naturligvis også dig som almindelig bruger.

Blandt de kritiske rettelser for december måned finder man en opdatering til Internet Explorer, der lapper mange sårbarheder i browseren, en kritisk opdatering til Microsoft nyeste browser Egde samt til Silverlight, Windows-systemet og til kontorpakken Office.

Du kan se en samlet oversigt på Microsoft Technet-side.

Adobe har også haft det helt store lappegrej fremme.

Det kan du læse om her: Gigant-opdatering fra Adobe: Lukker en lang række kritiske huller i Flash

Nu rykker Windows 10 også i virksomhederne: Her er planen for opgradering

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS