Microsofts lukker stribe af kritiske huller på din computer

Edge-browseren fra kodegiganten fra Redmond bliver restaureret efter kritiske huller i sikkerheden. Masser af andre programmer får samme tur.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Så deles der software-julegaver ud fra Redmond i USA, hvor Microsoft har sit hovedsæde.

Det handler om 12 rettelser til firmaets populære programmer.

Microsoft har således frigivet 12 sikkerheds-bulletins, som henvender sig til flere af selskabets softwareløsninger.

Og der er (som altid) god grund til at opdatere.

Af de 12 sikkerhedsopdateringer er der nemlig otte, der er kategoriseret som kritiske, hvor flere af dem har risiko for eksekvering af kode fra eksterne kilder.

Gaveregn til dig og din administrator

Det er således en sand gaveregn for de heldige Windows-administratorer, der skal stå for udrulningen, og naturligvis også dig som almindelig bruger.

Blandt de kritiske rettelser for december måned finder man en opdatering til Internet Explorer, der lapper mange sårbarheder i browseren, en kritisk opdatering til Microsoft nyeste browser Egde samt til Silverlight, Windows-systemet og til kontorpakken Office.

Du kan se en samlet oversigt på Microsoft Technet-side.

Adobe har også haft det helt store lappegrej fremme.

Det kan du læse om her: Gigant-opdatering fra Adobe: Lukker en lang række kritiske huller i Flash

Nu rykker Windows 10 også i virksomhederne: Her er planen for opgradering

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job