Folketingets website i knæ flere gange efter angreb fra udlandet

En sværm af computere fra udlandet har nedlagt Folketinget.dk flere gange på få dage. Læs her, hvordan Folketingets hjemmeside alligevel kan være synlig i din browser.

Artikel top billede

Op mod weekenden røg det danske parlaments hjemmeside, Folketinget.dk, af nettet som følge af et DDoS-angreb.

Hele fredag og natten til lørdag blev Folketingets internetleverandør Telia sat til at få gang i sitet igen, hvilket lykkedes lørdag formiddag omkring klokken 10.

Igen mandag morgen blev Folketinget.dk så sendt i sort igen.

"Vi er blevet udsat for et identisk angreb igen i dag," forklarer Folketingets presseansvarlige Finn Tørngren Sørensen til Computerworld med henvisning til weekendens DDoS-angreb, som menes at komme fra udenlandske servere.

Den første angrebsbølge kan du læse mere om på Folketingets hjemmeside.

Har lukket for udlandet

Angrebene har fået den konsekvens, at sitet har lukket for adgangen fra alle udenlandske og mindre net-udbydere, som ikke har en tilkobling til Telias netværk.

Denne fremgangsmåde er også benyttet i dag, efter et netværk af udenlandske servere både fredag og i dag mandag har hamret så heftigt mod Folketingets firewall, at hjemmesiden er gået ned to gange på få dage.

Modtrækket betyder så samtidigt, at har du internet fra en større udbyder i Danmark som eksempelvis TDC med forbindelse til Telias netværk, burde du snildt kunne se Folketingets hjemmeside i dag.

"Sammen med Telia følger Folketingets Administration situationen nøje og åbner op igen for den fulde adgang, når de fjendtlige opkald er taget af, oplyser Folketingets administration til Ritzau.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S