Folketingets website i knæ flere gange efter angreb fra udlandet

En sværm af computere fra udlandet har nedlagt Folketinget.dk flere gange på få dage. Læs her, hvordan Folketingets hjemmeside alligevel kan være synlig i din browser.

Artikel top billede

Op mod weekenden røg det danske parlaments hjemmeside, Folketinget.dk, af nettet som følge af et DDoS-angreb.

Hele fredag og natten til lørdag blev Folketingets internetleverandør Telia sat til at få gang i sitet igen, hvilket lykkedes lørdag formiddag omkring klokken 10.

Igen mandag morgen blev Folketinget.dk så sendt i sort igen.

"Vi er blevet udsat for et identisk angreb igen i dag," forklarer Folketingets presseansvarlige Finn Tørngren Sørensen til Computerworld med henvisning til weekendens DDoS-angreb, som menes at komme fra udenlandske servere.

Den første angrebsbølge kan du læse mere om på Folketingets hjemmeside.

Har lukket for udlandet

Angrebene har fået den konsekvens, at sitet har lukket for adgangen fra alle udenlandske og mindre net-udbydere, som ikke har en tilkobling til Telias netværk.

Denne fremgangsmåde er også benyttet i dag, efter et netværk af udenlandske servere både fredag og i dag mandag har hamret så heftigt mod Folketingets firewall, at hjemmesiden er gået ned to gange på få dage.

Modtrækket betyder så samtidigt, at har du internet fra en større udbyder i Danmark som eksempelvis TDC med forbindelse til Telias netværk, burde du snildt kunne se Folketingets hjemmeside i dag.

"Sammen med Telia følger Folketingets Administration situationen nøje og åbner op igen for den fulde adgang, når de fjendtlige opkald er taget af, oplyser Folketingets administration til Ritzau.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura