Folketingets website i knæ flere gange efter angreb fra udlandet

En sværm af computere fra udlandet har nedlagt Folketinget.dk flere gange på få dage. Læs her, hvordan Folketingets hjemmeside alligevel kan være synlig i din browser.

Artikel top billede

Op mod weekenden røg det danske parlaments hjemmeside, Folketinget.dk, af nettet som følge af et DDoS-angreb.

Hele fredag og natten til lørdag blev Folketingets internetleverandør Telia sat til at få gang i sitet igen, hvilket lykkedes lørdag formiddag omkring klokken 10.

Igen mandag morgen blev Folketinget.dk så sendt i sort igen.

"Vi er blevet udsat for et identisk angreb igen i dag," forklarer Folketingets presseansvarlige Finn Tørngren Sørensen til Computerworld med henvisning til weekendens DDoS-angreb, som menes at komme fra udenlandske servere.

Den første angrebsbølge kan du læse mere om på Folketingets hjemmeside.

Har lukket for udlandet

Angrebene har fået den konsekvens, at sitet har lukket for adgangen fra alle udenlandske og mindre net-udbydere, som ikke har en tilkobling til Telias netværk.

Denne fremgangsmåde er også benyttet i dag, efter et netværk af udenlandske servere både fredag og i dag mandag har hamret så heftigt mod Folketingets firewall, at hjemmesiden er gået ned to gange på få dage.

Modtrækket betyder så samtidigt, at har du internet fra en større udbyder i Danmark som eksempelvis TDC med forbindelse til Telias netværk, burde du snildt kunne se Folketingets hjemmeside i dag.

"Sammen med Telia følger Folketingets Administration situationen nøje og åbner op igen for den fulde adgang, når de fjendtlige opkald er taget af, oplyser Folketingets administration til Ritzau.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S