Sony overvejer drastiske skridt hvis ikke 2016 bliver et succesår for mobilsalget

Sonys mobildivision har ikke givet overskud i flere år. Det får Sonys CEO til at lufte tanken om at lukke for produktionen, hvis ikke divisionen får sorte tal i 2016.

Artikel top billede

Sony er presset hårdt på markedet for smartphones. Sonys PlayStation-afdelingen og produktionsselskaber inden for musik skaber store overskud, men trækkes ned af Sonys manglende salg af smartphones.

Nu lufter selskabets ledelse tanken om at trække stikket, hvis ikke 2016 bliver et godt smartphone-år for Sony.

"Vi vil blive i branchen så længe, at vi holder kursen mod, at forretningen (mobildivisionen red.) går i nul fra næste år. Ellers har vi ikke elimineret mulighederne for alternative løsninger," fortalte Kazuo Hirai, Sonys CEO tilbage i oktober under et investormøde til Reuters.

Kan nå at gå i nul

Kazuo Hirai tiltrådte som CEO i 2012, og selskabet har siden været i gang med et stort oprydnings- og omstruktureringsarbejde i gang.

Sony har kæmpet med underskud på mobilmarkedet de seneste par år, og gik ud af 2014 med et underskud på mobildivisionen på 9,5 milliarder kroner, men dog med en stærk fremdrift i sidste kvartal.

På hjemmemarkedet i Japan sidder Sony på 17 procent af markedet, men på vigtige, store markeder som i USA må Sony nøjes med én procent.

Ligeledes har selskabet store problemer i Kina, hvor giganter som Huawei og Xiaomi kæmper om markedet med Samsung og Apple.

Dog kan Sony nå det endnu, og firmaet forventer også, at det nok skal ske. Der sker i øjeblikket en strømlining af Sonys produktion af smartphones sammen med en større fyring af medarbejdere for at skære i udgifterne.

"Jeg har en følelse af, at en turnaround i vores business for forbrugerelektronik har vist fremskridt. Resultaterne for tre års restrukturering begynder at bære brugt, men vi mangler stadig at restrukturere vores smartphone-forretning," tilføjede Kazuo Hirai til samme investormøde.

Sony er ikke det eneste firma, som i øjeblikket kæmper med at beholde markedsandele på mobilmarkedet. HTC er hårdt presset af manglende salg af sin HTC One-serie, og også Samsung mærker et vigende salg af sine Galaxy-telefoner.

Samtidig sker der en opblomstring af nye producenter, som du kan læse mere om her:
Magtskifte på smartphonemarkedet: Helt nye brands buldrer frem

Læs også: Chok-melding i Lund: Sony Mobile fyrer 1.000 medarbejdere

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS