Microsoft strammer skruen: Klar til at sende adware og uønsket software i graven

Alt for ofte bruger adware ufine og potentielt farlige metoder til at placere annoncer i Windows-brugernes browser. Microsoft er klar til at skride ind.

Artikel top billede

Det er efterhånden halvandet år siden, at Microsoft meddelte, at selskabet havde tænkt sig at begynde at gå hårdere til værks i forhold til, hvordan adware må implementeres og fungere i Windows.

"Du skal have et klart valg og kontrol, når du installerer programmer, der åbner reklamer," lød det blandt andet fra Microsoft i april 2014.

Nu skriver selskabet i et blogindlæg om den seneste udvikling i kampen mod uønsket adware, der fjerner brugerens valgfrihed og kontrol.

Blandt andet kan selskabet fortælle:

"Software, der indsætter reklamer, bruger nu forskellige ‘man-in-the-middle' (MiTM)-teknikker. Nogle af disse teknikker inkluderer 'injection by proxy', ændring af DNS-indstillinger, network layer manipulation og andre metoder."

"Det er vores intention at sikre, at brugeren bevarer kontrollen med browser-oplevelsen, og disse metoder reducerer den kontrol," skriver Microsoft.

Selskabet har en række bekymringer i forhold til måden, moderne adware fungerer på, og derfor strammes skruen nu yderligere fra Microsofts side.

Her er det nye krav

Det betyder blandt andet, at det fremover er et krav, at "programmer, der skaber reklamer i browsere, kun benytter browserens understøttede model for udvidelser til at installere, afvikle, slå fra og fjerne."

"Vi opfordrer udviklerne til at leve op til det nye kriterium," lyder beskeden fra Microsoft, der fortsætter med at fortælle, hvad der sker med den software, der ikke lever op til de nye regler senest den 31. marts:

"Programmer, der ikke overholder det, vil blive opdaget og fjernet."

Microsofts definition på adware lyder, at det er software, der kører på brugerens maskine og reklamerer for andre produkter eller services end programmet selv.

"Mange programmer bruger reklamer som en slags betaling for programmet, og det er også en helt acceptabel praksis. Vi er mere bekymrede over de reklamer, der forstyrrer vores kunders Windows-oplevelse uden at give dem et valg eller kontrol over det," har selskabet tidligere forklaret.

Læs mere om det her:

Microsoft klar med nye regler: Vil blokere for denne type software

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S