Her er verdens 20 mest populære programmeringssprog i 2015

Java er tilbage på førstepladsen over de mest populære programmeringssprog i verden.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen (Foto: Dan Jensen)

Java er det førende udviklingssprog i virksomhedernes backend og forbrugernes smartphones.

Derfor har programmeringssproget fra Oracle endnu engang kapret førstepladsen over de mest fremgangsrige programmeringssprog i 2015 foran sidste års populæreste sprog, C.

Det fremgår af det såkaldte TIOBE-index, som er en forkortelse af 'The Importance Of Being Earnest' (vigtigheden af at være seriøs, red.).

I indekset bliver forskellige programmeringssprog målt mod hinanden på søgeaktivteten i blandt andet Google, Bing og Yahoos søgemaskiner.

Læs også: Test-dig-selv: Er du skrappere end Danmarks bedste programmører?

Virksomheden bag indekset, TIOBE Software, understreger, at selskabets indeks ikke er en oversigt over de bedste eller de mest benyttede sprog, men de mest eftersøgte på nettet.

Gamle travere i toppen

For 10 år siden lå Java også nummer 1 i søgekonkurrencen, og alle i top 5 er programmeringssprog, der har været ekstremt populære i de seneste årti.

Samtidig indikerer TIOBE Software, at fremtiden ser lys ud for Java, da sproget har udviklet sig til at integrere moderne features som Lambda-udtryk.

Årets højdespringere på listen er Visual Basic .NET, Swift, Pascal og Groovy, mens Objective-C og PL/SQL må notere sig den største nedgang.

Du kan se hele top 20-listen og læse TIOBES egne fortolkninger af udviklingen inden for søgningen efter programmeringssprog her (klik for større billede):


Kilde: Tiobe.com

Læs også: 
Kan man lære at programmere på en time?

I fodsporene på it-Danmarks grundlægger: Her er Peter Naurs tre mesterværker

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS