Efter 14 måneder og 10 millioner kroner: Sådan opstod ideen til ny dansk smartphone

Christina Agger står med selskabet ID1 bag en splinterny, dansk-udviklet smartphone. Forventningerne er store, men udfordringerne mange. Her fortæller hun om udviklingsarbejdet, der har ført til den danske smartphone.

Der er mange Android-smartphones på markedet og det kan være svært at se, hvordan de mange smartphones differentierer sig fra hinanden.

Det har dog ikke holdt danske Christina Agger fra at udvikle en helt ny smartphone under selskabet ID2ME.

Christina Agger har haft topstillinger i den danske telebranche i de seneste 15 år som blandt andet dansk landechef for Nokia, salgsansvarlig for Lumigon og indkøbsdirektør i Telia.

Ideen opstod en oktoberdag i 2014. Her fik hun ideen til ID1, da hendes søn opgivende spurgte, hvorfor hun ikke byggede en smartphone, hvor man kan "swipe" for at finde apps.

Knap 15 måneder senere blev ID1 født i samarbejde med et hold af designere og software-ingeniører og efter et par rejser til Kina samt kapitaltilskud fra private investorer og Vækstfonden.

Telefonen kan købes i Telia og Elgiganten. Den koster 4.000 kroner, og du kan høre mere om både telefonen og om at kaste sig ud i sådan et projekt i videoen for oven.

Vi vil i løbet af de kommende uger teste ID1.

Læs også: Efter mange års priskrig: Derfor stiger prisen for et mobilabonnement i Danmark

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S