Efter politirazzia: Berygtede DDoS-pengeafpressere lagt i håndjern

Flere internationale politimyndigheder er gået sammen om at pågribe et nøglemedlem og en person tilknyttet berygtet hackergruppe.

Artikel top billede

To personer med tilknytning til en af de værste online-afpresningsbander er blevet arresteret via en fælles indsats fra politistyrker fra Østrig, England, Tyskland og Bosnien-Hercegovina.

Det skriver det fælleseuropæiske politi Europol på sin hjemmeside, efter organisationen har fået hjælp til arrestationerne fra blandt andet det verdensomspændende Interpol.

Arrestationen omhandler et nøglemedlem og en person tilknyttet gruppen DD4BC, som er en af de hackergrupper, der har været særdeles aktive med at sende DDoS-angreb i hovedet på virksomheder - for derefter at kræve en løsesum.

Har været forbi Danmark

DD4BC har også været forbi Danmark, hvor gruppen har angrebet virksomheder.

Det har Computerworld tidligere skrevet om her: It-bander til danske virksomheder: Betal - eller vi sætter gang i et DDoS-angreb

DD4BC har ifølge en rapport fra it-netværksselskabet Akamei i 2015 stået bag 114 angreb mod netbanker, medieorganisationer og spilfirmaer. 

Selskaberne har således alle mærket DDoS-angrebenes ødelæggende kræfter, som med en overbelastning af forespørgsler til en hjemmeside lukker den ramte virksomheds site - og dermed indtjeningskanal - ned for omverdenen.

Et stort problem i Europa

Europol glæder sig naturligvis over, at en af DD4BC-gruppens nøglemedlemmer er blevet fanget sammen med en person med tilknytning til gruppen.

Læs også: Når DDoS-angreb rammer Danmark: Sådan svarer TDC igen via backbone-nettet

Men ligesom én svale ikke udgør en hel sommer, er to arresterede medlemmer af en hackergruppe ikke lig med, at DDoS-bandernes hærgen er forbi.

Slet ikke.

"DDoS-angreb udgør stadig en betydelig trussel mod EU og hinsides. Denne type afpresningsangreb er blevet en veletableret kriminel forretning, som har ramt tusindvis af ofre over hele kloden, mens antallet af urapporterede angreb formentlig er meget højere," skriver Europol på sin hjemmeside.

Den europæiske politimyndighed benytter samtidig lejligheden til at advare virksomheder mod at betale for at slippe ud af et DDoS-angreb.

"Virksomheder, der betaler løsesum til afpresserne, risikerer at fremstå sårbare og blive mål endnu en gang, hvor pengesummen er blevet forhøjet," lyder det fra Europol.

Læs også: 
Se oversigten her: Sådan rammes du af DDoS-angreb

Pas på: DDos-angreb ofte skalkeskjul for langt mere alvorlige angreb i skjul

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    KMD A/S

    Business analyst

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse