Pas på: DDos-angreb ofte skalkeskjul for langt mere alvorlige angreb i skjul

Der er grund til at være ekstra meget på vagt, hvis du bliver ramt af et DDoS-angreb. For langt oftere, end du tror, er DDoS-angrebene et skalkeskjul for langt mere alvorlige angreb, der indsættes i det skjulte, mens it-folkene forsøger at dæmme op for DDoS-angrebet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De fleste virksomheder har prøvet at blive angrebet via den klassiske stormløb-DDoS-metode, hvor hackere organiserer et hav af computere til at rette henvendelse til virksomhedens servere samtidig, hvorefter systemerne kollapser eller presses i knæ på grund af overbelastning.

DDoS-angreb kan købes for ganske få dollar på internettet og er i den seneste tid blandt andet blevet anvendt til afpresnings-forsøg af virksomheder.

Det kan du læse mere om her: It-bander til danske virksomheder: Betal - eller vi sætter gang i et DDoS-angreb.

Der er imidlertid rigtigt god grund til at være på vagt på andre områder end overbelastnings-området, hvis virksomhedens systemer pludselig bliver belejret af et DDoS-angreb.

For helt op til 75 procent af DDoS-angrebene er i dag afledningsmanøvrer for langt mere alvorlige angreb, som hackerne indleder i det skjulte, mens de angrebne it-ansvarlige arbejder på at afværge DDoS-angrebene.

Sådan lyder det fra sikkerhedsfirmaet Kaspersky.

Sikkerhedsfirmaet peger på, at de mere alvorlige angreb -for eksempel plantning af malware - langt fra altid kommer fra de samme bagmænd, som har iværksat DDoS-angrebene.

I stedet kan de komme fra andre hackere, der løbende lurer på muligheder for at iværksætte angreb mod virksomheder.

"I alle tilfælde skal it-afdelingerne afsætte ressourcer til at løse to samtidig problemer under stort pres," siger Kasperskys chef for DDoS-beskyttelse, Evgeny Vigovsky, ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Bør ikke afsætte alle ressourcer

Kaspersky anbefaler derfor, at virksomhederne i deres beredskabsplaner tager højde for, at DDoS-angreb i mange tilfælder er skalkeskjul for andre angreb i det skjulte.

"Selv om DDoS-angreb er meget skadelige, bør man som virksomhed ikke afsætte alle sine ressourcer til at afhjælpe dem," siger Evgeny Vigovsky.

I stedet bør virksomheden anlægge et mere holistisk perspektiv over hele virksomhedens it-sikkerheds-infrastruktur og holde godt øje med andre udsving og uregelmæssigheder, når først DDoS-angrebet tager fart.

Ifølge Kaspersky er det kun omkring halvdelen af DDoS-angrebene, der overhovedet bliver opdaget.

Til gengæld kan de i andre tilfælde være ganske alvorlige.

Således fører hver fjerde DDoS-angreb ifølge Kaspersky til, at website og systemer går helt i knæ og lukker ned.

Læs også:

Fire nye sikkerheds-trends - her er hackernes yndlings-metoder lige nu

Ny skrap EU-datalov får konsekvenser for dig: Sådan kan du ruste din virksomhed

Svensker idømt lang fængselsstraf for salg af vildt effektivt hacker-program

Ineffektiv og gammeldags: Har antivirus overhovedet nogen fremtid?

Nye vilde sikkerheds-features fra Microsoft: Ingen kan stå imod

Dansk sikkerhedsfirma udsat for hævnangreb: Fik 400.000 mails fra hackere

It-bander til danske virksomheder: Betal - eller vi sætter gang i et DDoS-angreb

Skat ramt af DDoS-angreb: Skattefar måtte en tur i hegnet

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S