Pas på: DDos-angreb ofte skalkeskjul for langt mere alvorlige angreb i skjul

Der er grund til at være ekstra meget på vagt, hvis du bliver ramt af et DDoS-angreb. For langt oftere, end du tror, er DDoS-angrebene et skalkeskjul for langt mere alvorlige angreb, der indsættes i det skjulte, mens it-folkene forsøger at dæmme op for DDoS-angrebet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De fleste virksomheder har prøvet at blive angrebet via den klassiske stormløb-DDoS-metode, hvor hackere organiserer et hav af computere til at rette henvendelse til virksomhedens servere samtidig, hvorefter systemerne kollapser eller presses i knæ på grund af overbelastning.

DDoS-angreb kan købes for ganske få dollar på internettet og er i den seneste tid blandt andet blevet anvendt til afpresnings-forsøg af virksomheder.

Det kan du læse mere om her: It-bander til danske virksomheder: Betal - eller vi sætter gang i et DDoS-angreb.

Der er imidlertid rigtigt god grund til at være på vagt på andre områder end overbelastnings-området, hvis virksomhedens systemer pludselig bliver belejret af et DDoS-angreb.

For helt op til 75 procent af DDoS-angrebene er i dag afledningsmanøvrer for langt mere alvorlige angreb, som hackerne indleder i det skjulte, mens de angrebne it-ansvarlige arbejder på at afværge DDoS-angrebene.

Sådan lyder det fra sikkerhedsfirmaet Kaspersky.

Sikkerhedsfirmaet peger på, at de mere alvorlige angreb -for eksempel plantning af malware - langt fra altid kommer fra de samme bagmænd, som har iværksat DDoS-angrebene.

I stedet kan de komme fra andre hackere, der løbende lurer på muligheder for at iværksætte angreb mod virksomheder.

"I alle tilfælde skal it-afdelingerne afsætte ressourcer til at løse to samtidig problemer under stort pres," siger Kasperskys chef for DDoS-beskyttelse, Evgeny Vigovsky, ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Bør ikke afsætte alle ressourcer

Kaspersky anbefaler derfor, at virksomhederne i deres beredskabsplaner tager højde for, at DDoS-angreb i mange tilfælder er skalkeskjul for andre angreb i det skjulte.

"Selv om DDoS-angreb er meget skadelige, bør man som virksomhed ikke afsætte alle sine ressourcer til at afhjælpe dem," siger Evgeny Vigovsky.

I stedet bør virksomheden anlægge et mere holistisk perspektiv over hele virksomhedens it-sikkerheds-infrastruktur og holde godt øje med andre udsving og uregelmæssigheder, når først DDoS-angrebet tager fart.

Ifølge Kaspersky er det kun omkring halvdelen af DDoS-angrebene, der overhovedet bliver opdaget.

Til gengæld kan de i andre tilfælde være ganske alvorlige.

Således fører hver fjerde DDoS-angreb ifølge Kaspersky til, at website og systemer går helt i knæ og lukker ned.

Læs også:

Fire nye sikkerheds-trends - her er hackernes yndlings-metoder lige nu

Ny skrap EU-datalov får konsekvenser for dig: Sådan kan du ruste din virksomhed

Svensker idømt lang fængselsstraf for salg af vildt effektivt hacker-program

Ineffektiv og gammeldags: Har antivirus overhovedet nogen fremtid?

Nye vilde sikkerheds-features fra Microsoft: Ingen kan stå imod

Dansk sikkerhedsfirma udsat for hævnangreb: Fik 400.000 mails fra hackere

It-bander til danske virksomheder: Betal - eller vi sætter gang i et DDoS-angreb

Skat ramt af DDoS-angreb: Skattefar måtte en tur i hegnet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job