Pas på: DDos-angreb ofte skalkeskjul for langt mere alvorlige angreb i skjul

Der er grund til at være ekstra meget på vagt, hvis du bliver ramt af et DDoS-angreb. For langt oftere, end du tror, er DDoS-angrebene et skalkeskjul for langt mere alvorlige angreb, der indsættes i det skjulte, mens it-folkene forsøger at dæmme op for DDoS-angrebet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De fleste virksomheder har prøvet at blive angrebet via den klassiske stormløb-DDoS-metode, hvor hackere organiserer et hav af computere til at rette henvendelse til virksomhedens servere samtidig, hvorefter systemerne kollapser eller presses i knæ på grund af overbelastning.

DDoS-angreb kan købes for ganske få dollar på internettet og er i den seneste tid blandt andet blevet anvendt til afpresnings-forsøg af virksomheder.

Det kan du læse mere om her: It-bander til danske virksomheder: Betal - eller vi sætter gang i et DDoS-angreb.

Der er imidlertid rigtigt god grund til at være på vagt på andre områder end overbelastnings-området, hvis virksomhedens systemer pludselig bliver belejret af et DDoS-angreb.

For helt op til 75 procent af DDoS-angrebene er i dag afledningsmanøvrer for langt mere alvorlige angreb, som hackerne indleder i det skjulte, mens de angrebne it-ansvarlige arbejder på at afværge DDoS-angrebene.

Sådan lyder det fra sikkerhedsfirmaet Kaspersky.

Sikkerhedsfirmaet peger på, at de mere alvorlige angreb -for eksempel plantning af malware - langt fra altid kommer fra de samme bagmænd, som har iværksat DDoS-angrebene.

I stedet kan de komme fra andre hackere, der løbende lurer på muligheder for at iværksætte angreb mod virksomheder.

"I alle tilfælde skal it-afdelingerne afsætte ressourcer til at løse to samtidig problemer under stort pres," siger Kasperskys chef for DDoS-beskyttelse, Evgeny Vigovsky, ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Bør ikke afsætte alle ressourcer

Kaspersky anbefaler derfor, at virksomhederne i deres beredskabsplaner tager højde for, at DDoS-angreb i mange tilfælder er skalkeskjul for andre angreb i det skjulte.

"Selv om DDoS-angreb er meget skadelige, bør man som virksomhed ikke afsætte alle sine ressourcer til at afhjælpe dem," siger Evgeny Vigovsky.

I stedet bør virksomheden anlægge et mere holistisk perspektiv over hele virksomhedens it-sikkerheds-infrastruktur og holde godt øje med andre udsving og uregelmæssigheder, når først DDoS-angrebet tager fart.

Ifølge Kaspersky er det kun omkring halvdelen af DDoS-angrebene, der overhovedet bliver opdaget.

Til gengæld kan de i andre tilfælde være ganske alvorlige.

Således fører hver fjerde DDoS-angreb ifølge Kaspersky til, at website og systemer går helt i knæ og lukker ned.

Læs også:

Fire nye sikkerheds-trends - her er hackernes yndlings-metoder lige nu

Ny skrap EU-datalov får konsekvenser for dig: Sådan kan du ruste din virksomhed

Svensker idømt lang fængselsstraf for salg af vildt effektivt hacker-program

Ineffektiv og gammeldags: Har antivirus overhovedet nogen fremtid?

Nye vilde sikkerheds-features fra Microsoft: Ingen kan stå imod

Dansk sikkerhedsfirma udsat for hævnangreb: Fik 400.000 mails fra hackere

It-bander til danske virksomheder: Betal - eller vi sætter gang i et DDoS-angreb

Skat ramt af DDoS-angreb: Skattefar måtte en tur i hegnet

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S