Pas på: DDos-angreb ofte skalkeskjul for langt mere alvorlige angreb i skjul

Der er grund til at være ekstra meget på vagt, hvis du bliver ramt af et DDoS-angreb. For langt oftere, end du tror, er DDoS-angrebene et skalkeskjul for langt mere alvorlige angreb, der indsættes i det skjulte, mens it-folkene forsøger at dæmme op for DDoS-angrebet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De fleste virksomheder har prøvet at blive angrebet via den klassiske stormløb-DDoS-metode, hvor hackere organiserer et hav af computere til at rette henvendelse til virksomhedens servere samtidig, hvorefter systemerne kollapser eller presses i knæ på grund af overbelastning.

DDoS-angreb kan købes for ganske få dollar på internettet og er i den seneste tid blandt andet blevet anvendt til afpresnings-forsøg af virksomheder.

Det kan du læse mere om her: It-bander til danske virksomheder: Betal - eller vi sætter gang i et DDoS-angreb.

Der er imidlertid rigtigt god grund til at være på vagt på andre områder end overbelastnings-området, hvis virksomhedens systemer pludselig bliver belejret af et DDoS-angreb.

For helt op til 75 procent af DDoS-angrebene er i dag afledningsmanøvrer for langt mere alvorlige angreb, som hackerne indleder i det skjulte, mens de angrebne it-ansvarlige arbejder på at afværge DDoS-angrebene.

Sådan lyder det fra sikkerhedsfirmaet Kaspersky.

Sikkerhedsfirmaet peger på, at de mere alvorlige angreb -for eksempel plantning af malware - langt fra altid kommer fra de samme bagmænd, som har iværksat DDoS-angrebene.

I stedet kan de komme fra andre hackere, der løbende lurer på muligheder for at iværksætte angreb mod virksomheder.

"I alle tilfælde skal it-afdelingerne afsætte ressourcer til at løse to samtidig problemer under stort pres," siger Kasperskys chef for DDoS-beskyttelse, Evgeny Vigovsky, ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Bør ikke afsætte alle ressourcer

Kaspersky anbefaler derfor, at virksomhederne i deres beredskabsplaner tager højde for, at DDoS-angreb i mange tilfælder er skalkeskjul for andre angreb i det skjulte.

"Selv om DDoS-angreb er meget skadelige, bør man som virksomhed ikke afsætte alle sine ressourcer til at afhjælpe dem," siger Evgeny Vigovsky.

I stedet bør virksomheden anlægge et mere holistisk perspektiv over hele virksomhedens it-sikkerheds-infrastruktur og holde godt øje med andre udsving og uregelmæssigheder, når først DDoS-angrebet tager fart.

Ifølge Kaspersky er det kun omkring halvdelen af DDoS-angrebene, der overhovedet bliver opdaget.

Til gengæld kan de i andre tilfælde være ganske alvorlige.

Således fører hver fjerde DDoS-angreb ifølge Kaspersky til, at website og systemer går helt i knæ og lukker ned.

Læs også:

Fire nye sikkerheds-trends - her er hackernes yndlings-metoder lige nu

Ny skrap EU-datalov får konsekvenser for dig: Sådan kan du ruste din virksomhed

Svensker idømt lang fængselsstraf for salg af vildt effektivt hacker-program

Ineffektiv og gammeldags: Har antivirus overhovedet nogen fremtid?

Nye vilde sikkerheds-features fra Microsoft: Ingen kan stå imod

Dansk sikkerhedsfirma udsat for hævnangreb: Fik 400.000 mails fra hackere

It-bander til danske virksomheder: Betal - eller vi sætter gang i et DDoS-angreb

Skat ramt af DDoS-angreb: Skattefar måtte en tur i hegnet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job