It-bander til danske virksomheder: Betal - eller vi sætter gang i et DDoS-angreb

Flere danske virksomheder er de seneste uger blevet truet med massive DDoS-angreb mod deres hjemmesider. Truslerne kommer fra it-kriminelle, som kræver løsepenge for at lade ofrenes it-systemer være i fred.

Artikel top billede

Den danske it-virksomhed QuickPay blev kort før pinseweekenden ramt af et mindre DDoS-angreb. Det oplyser firmaet på dets Facebook-side.

Samtidig med angrebet modtog virksomheden en mail med krav om at betale en løsesum. Ellers - lød truslen - ville de it-kriminelle starte et massivt angreb, som potentielt kunne lægge virksomhedens hjemmeside og en række online-services ned.

Henover weekenden har QuickPay udsendt en orientering til sine kunder. Her fremgår det blandt andet, at man i tilfælde af et massivt angreb vil gøre, hvad man kan for at holde sine systemer kørende.

Sagen er blevet anmeldt til politiet, som ifølge QuickPay ikke har reageret udover at love, at man vil oprette et sagsnummer, som vil blive tilsendt med posten i løbet af 8-10 dage.

En bølge af angreb

Quickpay er ikke det eneste firma, der er blevet ramt. Hos sikkerhedsfirmaet CSIS fortæller direktør Peter Kruse, at trusler om DDoS-angreb i kombination med krav om løsepenge i form af bitcoins har været voldsomt stigende i løbet af den seneste måned.

"Mønsteret er, at man laver et mindre angreb, der giver en ordenlig forskrækkelse. Det varer omkring en time og følges op med truslen om et lammende DDoS-angreb, som man kan slippe for, hvis man betaler i form af bitcoins," fortæller Peter Kruse.

De løsesummer, som de it-kriminelle kræver, er typisk på nogle få tusind kroner.

"Der er i hvert fald tre aktive grupper, som afpresser firmaer, der lever af at levere en eller anden form for online-service. Der er i særdeleshed én gruppe, der er aktiv. Der er tale om regulær afpresning. Målene for angrebene ser ud til at være vilkårligt valgt, men man går efter online-systemer, som er afgørende for virksomhedernes forretning," siger Peter Kruse.

Advarsel fra DK-CERT

DK-CERT, der holder øje med it-sikkerheden hos forsknings- og uddannelsesinstitutioner, har netop i dag udsendt en advarsel mod de kriminelle banders forsøg på afpresning.

Chefen For DK-CERT, Henrik Larsen, oplyser, at man har kendskab til en anden dansk virksomhed, der har været udsat for forsøg på afpresning via DDoS-angreb. Han ønsker dog ikke at oplyse navnet på virksomheden.

En af de it-bander, som er aktive i angrebene mod danske virksomheder, er kendt internationalt under navnet DD4BC.

Den har ifølge Computerweekly været aktiv i blandt andet Storbritannien og Schweiz, men har først for nylig kastet sig ud i angreb mod danske virksomheder.

Læs også:

40.000 routere kidnappet: Nu misbruges de til DDoS-angreb

Se oversigten her: Sådan rammes du af DDoS-angreb

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics