Disse 10 it-giganter har scoret flest patenter i 2015

IBM er totalt dominerende på listen over de it-selskaber, der har taget flest amerikanske patenter i 2015. Se hele Top 10-listen her.

Artikel top billede

Ingen er over eller ved siden af IBM, når det kommer til at være flittigst på de amerikanske patentkontorer.

For Big Blue har erhvervet sig ikke færre end 7.355 amerikanske patenter i det forgangne år. Det svarer til, at IBM i gennemsnit har taget godt 20 patenter om dagen.

På de følgende placeringer ligger Samsung med 5.072 patenter, mens Canon indtager tredjepladsen med papir på 4.134 patenter i 2015.

Det viser en opgørelse fra databasen hos den amerikanske patentvirksomhed Ifi Claims Patent Services.

På toppen i 23 år

IBM har i kølvandet på opgørelsen udsendt en prale-pressemedelelse, hvor selskabet hævder, at det ligger i toppen over patentkongerne for 23. år i træk.

"I løbet af de 23 år, hvor vi har toppet listen, har selskabets medarbejdere tegnet over 88.000 amerikanske patenter," lyder det i pressemeddelelsen fra selskabets administrerende direktør og bestyrelsesformand Ginni Rometty.

Hun peger især på selskabets investeringer i research og udvikling som værende nøglen til at skabe fremtiden for it - ikke mindst med cognitive computing og cloud, som har stået for over 2.000 af IBM's patenter i 2015.

Læs også: IBM Danmark om ny IBM-storsatsning: "Vi mener, at vi har knækket koden"

I pressemeddelelsen fremgår det også, at omkring 8.500 IBM'ere i 2015 har været med i processen med at tilkæmpe sig de mange patenter, hvilket i gennemsnit er noget nær én medarbejder per licens.

Se hele listen her

Udover IBM's dominans på patentområdet kan du selv se hele listen over, hvor mange amerikanske patenter, som it-giganterne scorede i 2015:

1. IBM - 7.355 patenter.

2. Samsung - 5.072.

3. Canon - 4.134.

4. Qualcomm - 2.900.

5. Google - 2.835.

6. Toshiba - 2.627.

7. Sony - 2.455.

8. LG Electronics - 2.242.

9. Intel - 2.048.

10. Microsoft - 1.956

Læs også:
Fik jobbet i huj og hast: Sådan vil IBM Danmarks nye topchef gribe opgaven an

Galleri: Her er IBM's mange mistede milliard-muligheder

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Zealand Business College

Faglærer til teknisk efteruddannelse

Region Sjælland

TV2

iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S