Disse 10 it-giganter har scoret flest patenter i 2015

IBM er totalt dominerende på listen over de it-selskaber, der har taget flest amerikanske patenter i 2015. Se hele Top 10-listen her.

Artikel top billede

Ingen er over eller ved siden af IBM, når det kommer til at være flittigst på de amerikanske patentkontorer.

For Big Blue har erhvervet sig ikke færre end 7.355 amerikanske patenter i det forgangne år. Det svarer til, at IBM i gennemsnit har taget godt 20 patenter om dagen.

På de følgende placeringer ligger Samsung med 5.072 patenter, mens Canon indtager tredjepladsen med papir på 4.134 patenter i 2015.

Det viser en opgørelse fra databasen hos den amerikanske patentvirksomhed Ifi Claims Patent Services.

På toppen i 23 år

IBM har i kølvandet på opgørelsen udsendt en prale-pressemedelelse, hvor selskabet hævder, at det ligger i toppen over patentkongerne for 23. år i træk.

"I løbet af de 23 år, hvor vi har toppet listen, har selskabets medarbejdere tegnet over 88.000 amerikanske patenter," lyder det i pressemeddelelsen fra selskabets administrerende direktør og bestyrelsesformand Ginni Rometty.

Hun peger især på selskabets investeringer i research og udvikling som værende nøglen til at skabe fremtiden for it - ikke mindst med cognitive computing og cloud, som har stået for over 2.000 af IBM's patenter i 2015.

Læs også: IBM Danmark om ny IBM-storsatsning: "Vi mener, at vi har knækket koden"

I pressemeddelelsen fremgår det også, at omkring 8.500 IBM'ere i 2015 har været med i processen med at tilkæmpe sig de mange patenter, hvilket i gennemsnit er noget nær én medarbejder per licens.

Se hele listen her

Udover IBM's dominans på patentområdet kan du selv se hele listen over, hvor mange amerikanske patenter, som it-giganterne scorede i 2015:

1. IBM - 7.355 patenter.

2. Samsung - 5.072.

3. Canon - 4.134.

4. Qualcomm - 2.900.

5. Google - 2.835.

6. Toshiba - 2.627.

7. Sony - 2.455.

8. LG Electronics - 2.242.

9. Intel - 2.048.

10. Microsoft - 1.956

Læs også:
Fik jobbet i huj og hast: Sådan vil IBM Danmarks nye topchef gribe opgaven an

Galleri: Her er IBM's mange mistede milliard-muligheder

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics