Netflix' store dilemma: Vil både lukke VPN-forbindelser og give dig alverdens tv-indhold

Netflix vil i de kommende uger lukke for danskernes adgang til den amerikanske udgave af streamingtjenesten. Det er dog ikke en beslutning, som Netflix selv er den store tilhænger af.

Artikel top billede

Netflix har for nyligt annonceret, at der i den kommende tid vil blive lukket for udenlandske versioner af Netflix-udbuddet fra eksempelvis den amerikanske udgave af streamingtjenesten.

Den amerikanske udgave af Netflix bugner ellers af film og tv-serier, som danske Netflix-kunder må se langt efter.

Indtil nu har det været muligt for en dansker at se den amerikanske udgave af Netflix igennem proxy servere, hvor det ligner, at man rent fysisk sidder i USA.

Men den dør lukker altså inden længe.

"Det betyder, at i de kommende uger vil dem, der bruger proxyer og 'unblockere' kun vil have mulighed for at få adgangen til servicen i det land, hvor de befinder sig. Vi er sikre på, at denne ændring ikke vil få nogen betydning for de kunder, som ikke benytter proxyer," skriver Netflix i et blogindlæg.

Her er det vicepræsident for indholdsleveringsarkitekturen hos Netflix, David Fullagar, der står som afsender.

Erkender det bliver svært

Ifølge det canadiske online medie The Globe and Mail har chefen for Netflix' produktudbud, Neil Hunt, udtalt på CES-messen, at Netflix vil benytte standardteknologier til at lukke for proxyserverne med.

Og herefter bliver det lettere tåget, hvordan lukningen af brugen af proxy-servere, VPN-tuneller og andre kreative løsninger rent faktisk fungerer i praksis.

"Eftersom målet for disse proxy-folk er at gemme deres geografiske placering, er det ikke indlysende, hvordan det kommer til at virke. Det er jo altid et katten-efter-musen-spil," har Neil Hunt forklaret ifølge The Globe and Mail.

"Vi fortsætter med at stole på blacklister med VPN-udgangssteder vedligeholdt af professionelle selskaber. Når VPN-udbyderne er kommet med på blacklisten, er det dog trivielt for dem at flytte til nye IP-adresser og unddrage sig," fortsætter han erkendelsen af, at Netflix står over for noget af en teknisk udfordring.

Ét Netflix til hele verden

Licensudfordringer med kun at tilbyde danske Netflix-kunder et begrænset sortiment af, hvad amerikanerne kan zappe rundt i, er også en realitet, som Netflix selv ikke er meget for at sluge.

Udfordringerne stammer fra produktions- og distributionsselskaber bag diverse film og tv-serier, som traditionen tro gerne vil lancere deres underholdningsprodukter på bestemte måder i forskellige lande for at få mest ud af deres investeringer.

Ifølge Netflix' blogindlæg står denne tilgang for distributionen af film og tv-serier dog foran sin undergang.

"Vi gør fremskridt med at tilbyde de samme produkter over hele verden, men der er stadig lang vej hjem, før vi kan tilbyde alle de samme film og tv-serier alle steder. Over tid forventer vi dog at kunne gøre det," lyder det i blogindlægget fra Netflix."

Læs også:

Nye regler på vej: Din konto til Netflix og HBO skal fungere i alle EU-lande

Netflix vil omkode alle film for at spare båndbredde

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S