It-firma stævner KMD for brud på aftale - forlanger erstatning

Det lille it-firma Bureau 2000 stævner KMD med beskyldninger om aftale-brud og ulovlig anvendelse af selskabets software. "Vi skal ikke have en erhvervskultur, hvor store firmaer ejet af udenlandske kapitalfonde tror, de kan tryne de små, bare fordi de er store," mener Bureau 2000-direktør.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En lille dansk it-virksomhed slæber nu it-giganten KMD i Sø- og Handelsretten.

Bureau 2000 mener nemlig, at KMD har misligholdt en aftale om markedsføring af elevplansværktøjet Vokal.

Det produkt er udviklet af firmaet i samarbejde med en norsk it-virksomhed, skriver Bureau 2000 i en pressemeddelelse.

Ifølge Bureau 2000 handler tvisten blandt andet om, at KMD har foretaget nogle tilpasninger og lagt Vokal ind i sit eget værktøj, Educa, uden at selskabet vil betale Bureau 2000 for rettighederne.

Ligeledes mener den det lille firma, at KMD har undladt at betale fakturaer for 400.000 kroner for ydelser, som fremgår af kontrakten, mellem de to parter.

"KMD påstår, at det, vi har leveret, ikke er godt nok, men selskabet, der har anvendt det, har ikke nærmere angivet, hvad det er utilfreds med," siger Niels Glavind, der er direktør i Bureau 2000 og fortsætter:

"Hvis jeg får en håndværker til at lægge tag, kan jeg jo ikke undlade at betale med henvisning til, at det ikke er "godt nok". Jeg må fortælle, hvad der faktisk er i vejen med det nye tag. Det kan se ud som om, KMD holder betalinger tilbage for at presse os økonomisk. "

Det tredje element i sagen er en uenighed omkring de kontraktmæssige forhold.

Her mener Bureau 2000 ikke, at KMD kan opsige aftalen med henvisning til manglende salg - når man samtidig lader skolerne bruge værktøjet gratis, undlader at forny kontrakter og ikke gør en seriøs salgsindsats.

"Opsigelsen betyder, at Bureau 2000 går glip af licens og afskæres fra udviklingsopgaver. Det kræver vi nu erstatning for," siger Niels Glavind.

Det betyder altså, at de to parter skal mødes i i Sø- og Handelsretten i selskab med advokater.

"For os handler sagen selvfølgelig i første række om, at vi snydes for en masse penge, som betyder rigtig meget for os," siger Niels Glavind.

"Men jeg synes også, sagen har et principielt aspekt: Det anses som en vigtig konkurrencefordel for Danmark, at vi har et erhvervsliv, hvor man i rimelig grad kan have tillid til hinanden. Det synes jeg, vi skal bevare. Vi skal ikke have en erhvervskultur, hvor store firmaer ejet af udenlandske kapitalfonde tror, de kan tryne de små, bare fordi de er store."

KMD: Vi har ikke krænket noget som helst
KMD bekræfter overfor Computerworld, at man har modtaget en stævning fra Bureau 2000.

"Vi havde håbet på, at vi kunne lukke sagen i mindelighed med Bureau 2000, men det viser sig ikke at være tilfældet. Det er vores klare vurdering, at KMD står med en god sag, og vi imødeser derfor et juridisk forløb i Sø- og Handelsretten med ro i sindet," siger Christoffer Hellmann, der er kommunikationschef i KMD.

KMD mener ikke, at der er tale om den samme konflikt, som Bureau 2000 ridser op.

"Vi deler på ingen måder opfattelsen af, at vi har krænket rettigheder eller mangler at leve op til forpligtelser i samarbejdet med Bureau 2000. KMD erhvervede i 2013 IP-rettighederne til it-systemet Vokal i Danmark fra den norske it-virksomhed Conexus."

Eventuelle historiske samarbejder mellem Bureau 2000 og Conexus om opbygningen af systemet ligger derfor uden for KMD's regi, vurderer KMD-manden.

KMD fortæller, at det er korrekt, at Vokal er blevet integreret i et nyt samlet it-værktøj, KMD Educa, men at samarbejdet i det arbejde har handlet om at levere indhold til elevplansværktøjet.

"KMD har valgt at stoppe samarbejdet efter længerevarende forhandlinger. KMD har ikke været tilfredse med leverancerne fra Bureau 2000, og Bureau 2000 har således ikke bidraget positivt til, at de opsatte salgsmål blev nået," siger Christoffer Hellmann.

KMD mener således ikke, at der er basis for, at Bureau 2000 skal have en kompensation.

"KMD deler ikke den opfattelse, at vi mangler at betale for ydelser til Bureau 2000. KMD har tilbudt et forlig, da vi hellere vil koncentrere os om at udvikle god software til folkeskolen end at tage et længere juridisk forløb med en tidligere samarbejdspartner."

Uoverensstemmelsen skal nu vurderes af retten.

Læs også:
Slut med ekstremt bøvl for danskerne: System til folketingsvalg bliver omsider baseret på NemID

KMD's direktør: Derfor har vi valgt at købe Edlund

Computerworlds læsere har talt: Her er Årets It-fuser 2015

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird