Pas på: Hackere udsender masser af mails i Post Danmarks navn

Postvæsenet er igen blevet prygelknabe for spam, der lægger ransomware ned over din maskines data. Her er, hvad du skal undgå.

Artikel top billede

Kilde: CSIS.

Postetaten bliver udnyttet som fluepapir, der skal få godtroende brugere til at klikke på et link, der indeholder en kedelig overraskelse.

Data på din maskine bliver nemlig taget som gidsel af den ransomware, der skjuler sig bag det ondsindede link.

I lighed med tidligere angreb af denne type er der tale om et ransomware-program i cryptolocker 2-familien, som kidnapper data på den lokale maskine og på alle de tilgængelige drev.

Det er langt fra første gang, at Posten står for skud.

I midten af julemåneden sidste år, var der et lignende eksempel, hvor Postnord-navnet blev udnyttet.

Flere lande ramt

Den uønskede e-mail i denne omgang indeholder et link, som lokker ofret ind på en kompromitteret webside, der kan lægge en fil med den skadelige kode på maskinen.

Der er tale om malware, som dels stjæler data fra den kompromitterede maskine, og dels krypterer data med en unik nøgle hvorefter afpresning finder sted, beretter sikkerhedsfirmaet CSIS i en advarsel.

Der er rapporteret om angreb i Sverige, Norge, Danmark og i Tyrkiet.

Det er langt fra alle antivirusprogrammer, der advarer om problemer, og du skal derfor selv være opmærksom og altså bare slette beskeden.

Her kan du læse mere om, hvad du skal gøre, hvis uheldet er ude: Sikkerhedseksperter advarer: Du må aldrig betale for ransomware

Læs også:

Endnu en dansk kommune ramt af ransomware: Sådan løste vi problemet

Teknik er ikke nok mod ransomware-angreb: Her er fem veje til moden it-sikkerhed

Ny ransomware i omløb: Ransom32 bruger JavaScript til at kidnappe ofrenes data

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S