Pas på: Hackere udsender masser af mails i Post Danmarks navn

Postvæsenet er igen blevet prygelknabe for spam, der lægger ransomware ned over din maskines data. Her er, hvad du skal undgå.

Artikel top billede

Kilde: CSIS.

Postetaten bliver udnyttet som fluepapir, der skal få godtroende brugere til at klikke på et link, der indeholder en kedelig overraskelse.

Data på din maskine bliver nemlig taget som gidsel af den ransomware, der skjuler sig bag det ondsindede link.

I lighed med tidligere angreb af denne type er der tale om et ransomware-program i cryptolocker 2-familien, som kidnapper data på den lokale maskine og på alle de tilgængelige drev.

Det er langt fra første gang, at Posten står for skud.

I midten af julemåneden sidste år, var der et lignende eksempel, hvor Postnord-navnet blev udnyttet.

Flere lande ramt

Den uønskede e-mail i denne omgang indeholder et link, som lokker ofret ind på en kompromitteret webside, der kan lægge en fil med den skadelige kode på maskinen.

Der er tale om malware, som dels stjæler data fra den kompromitterede maskine, og dels krypterer data med en unik nøgle hvorefter afpresning finder sted, beretter sikkerhedsfirmaet CSIS i en advarsel.

Der er rapporteret om angreb i Sverige, Norge, Danmark og i Tyrkiet.

Det er langt fra alle antivirusprogrammer, der advarer om problemer, og du skal derfor selv være opmærksom og altså bare slette beskeden.

Her kan du læse mere om, hvad du skal gøre, hvis uheldet er ude: Sikkerhedseksperter advarer: Du må aldrig betale for ransomware

Læs også:

Endnu en dansk kommune ramt af ransomware: Sådan løste vi problemet

Teknik er ikke nok mod ransomware-angreb: Her er fem veje til moden it-sikkerhed

Ny ransomware i omløb: Ransom32 bruger JavaScript til at kidnappe ofrenes data

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job