Ny ransomware i omløb: Ransom32 bruger JavaScript til at kidnappe ofrenes data

JavaScript-baseret ransomware sendt ud via emails i juleferien. Se her, hvorfor Ransom32 er noget helt særligt.

Artikel top billede

En ny type JavaScript-baseret software til at afvikle ransomware-angreb er dukket op til cyber-havets overflade.

Sikkerhedsfirmaet Emsisoft skriver i et blogindlæg om ransomwaren Ransom32, der grundlæggende er at betegne som ransomware-as-a-service.

Selve signup-processen foregår via Tor-netværket, og pengene, de kriminelle håber at skaffe med deres ransomware, kan så sættes ind på en bitcoin-konto (her skal Ransom32-skaberne have et fee på 25 procent.)

Det mest interessante ved Ransom32 er dog, at malwaren er Javascipt-baseret, hvilket ikke menes at være set før, når det kommer til ransomware.  

Sådan rammer Ransom32

Ransom32 modtages som en WinRAR-pakke, der ser ud til at være Chrome-browseren, men i stedet er en NW.js-applikation med malwaren.

NW.js bruges til at skrive blandt andet JavaScript-apps.

Sikkerhedseksperten Fabian Wosar fra Emsisoft forklarer, at NW.js giver de kriminelle mulighed for langt mere kontrol og interaktion med selve operativsystemet, end hvis der kun var tala om JavaScript i browseren, og at NW.js gør det muligt at genbruge den samme JavaScript-kode på både Windows, Linux og MacOS X.

I første omgang ser det ud til, at Ransom32 kun retter sig mod Windows-platformen, men fordi JavaScript fungerer på tværs af platforme, vil ransomwaren også nemt kunne målrettes de andre platforme.

Softpedia har uddybende information om Ransom32, og her fortæller Fabian Wosar, at Ransom32 distribueres via email som en selvudpakkende WinRAR-fil.

Ransom32 vil kunne kryptere data på ofrenes maskiner, så de kriminelle efterfølgende kan kræve løsesum. 

Han undrer sig dog lidt over, at de it-kriminelle valgt at lancere angrebet i løbet af juleferien, hvor mange af de potentielle ofre formentlig slet ikke tjekkede indbakken.

Af samme grund tror han heller ikke, at vi har set den reelle effekt af angrebet med Ransom32 endnu.

Læs også:

Endnu en dansk kommune ramt af ransomware: Sådan løste vi problemet

Teknik er ikke nok mod ransomware-angreb: Her er fem veje til moden it-sikkerhed

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect