Sikkerhedseksperter advarer: Du må aldrig betale for ransomware

Både CSIS og Symantec advarer imod, at man betaler løsepenge for data, der er blevet krypteret og kidnappet af it-kriminelle. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Ransomware, altså hacking og kryptering af data, som så kan låses op mod løsepenge, er ikke noget helt nyt fænomen.

Men det gør det ikke lettere for udsatte virksomheder.

Moderne virksomheder er afhængige af deres it-systemer som ERP og CRM.

Derfor lammer ransomware også effektivt en virksomhed, når den står uden adgang til data, indtil der bliver låst op igen, fortæller Peter Schjött, sikkerhedsspecialist fra Symantec.

Læs også: Bølge af datakidnapning plager Danmark

Betaling giver bare flere problemer

Desværre lyder svaret på problemet som en amerikansk præsident i en dårlig action-film: "Vi forhandler ikke med terrorister!"

I hvert fald ikke når man spørger sikkerhedsfirmaerne CSIS eller Symantec, som er blandt dem, de ramte virksomheder ringer til, når data-kidnapperne er på spil. 

"Vi anbefaler ikke vores kunder at betale løsepenge. Det er lidt den samme problemstilling som, hvorfor man ikke skal betale for at få gidsler frigivet. Det fungerer trods alt som en opfordring til kriminalitet," siger CSIS' director of e-crime, Jesper Aarup.

Det samme fortæller Symantecs Peter Schjött, som tilføjer, at et løskøb kun åbner op for en række nye problemer.

"Hvis du betaler for dine data, så betyder det ofte, at du også udleverer dine kreditkort-oplysninger til de kriminelle. Dem kan de enten misbruge selv eller sælge videre på det sorte marked." 

Data er ikke sikker efter løskøbet

En ting er, at jo flere virksomheder, der betaler, jo mere interessant bliver ransomware for de kriminelle at give sig i kast med.

Noget helt andet er, at hvis krypteringen ikke kan brydes, og løsepengene bliver betalt, så vil de data, du får tilbage, altid fremstå en smule beskidte.

"Selvom du betaler, så kan du ikke være sikker på, at de kriminelle overhovedet giver en nøgle til at få dine data igen. Du kan ikke være sikker på om dine data er blevet ændret, slettet eller på anden måde rodet rundt med; eller har efterladt en ny mulighed for at gentage tricket ugen efter, nu bare med et dobbelt-op-gebyr for løskøbet af dine informationer," siger Peter Schjøtt.

"Vi har at gøre med kriminelle og det er dig der er malkekoen."

Har en virksomhed en gang vist sig indstillet overfor at betale, så vil de formentlig også betale igen.

Det udnytter de kriminelle, som sjældent har noget at tabe, da kan sidde i relativ sikkerhed i lande uden udleveringsaftaler med Danmark.

Data er potentielt tabt

Hvis virksomheder først er angrebet, og harddiske, servere og lagermoduler er låst, så er første skridt selv at forsøge, at låse dem op igen.

Men er det ikke muligt at komme ind i sine data, og har man ikke midler eller lyst til at forhandle med de kriminelle, så må virksomheden tage konsekvensen og lade oplysninger forblive låst.

"Alt efter hvilken type software, der bliver anvendt, så får man krypteret sit harddrive og sin server, og så kan man i yderste konsekvens risikere, at man ikke kan få sit data ud," siger Jesper Aarup.

"Dine data går altså tabt, hvor de stadig ligger på harddisken, men du kan ikke længere tilgå dem, fordi de er krypteret."

Læs også:

Microsoft: Her er de største sikkerhedsproblemer lige nu

Her er den første afpresnings-software på dansk

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job