Sikkerhedseksperter advarer: Du må aldrig betale for ransomware

Både CSIS og Symantec advarer imod, at man betaler løsepenge for data, der er blevet krypteret og kidnappet af it-kriminelle. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Ransomware, altså hacking og kryptering af data, som så kan låses op mod løsepenge, er ikke noget helt nyt fænomen.

Men det gør det ikke lettere for udsatte virksomheder.

Moderne virksomheder er afhængige af deres it-systemer som ERP og CRM.

Derfor lammer ransomware også effektivt en virksomhed, når den står uden adgang til data, indtil der bliver låst op igen, fortæller Peter Schjött, sikkerhedsspecialist fra Symantec.

Læs også: Bølge af datakidnapning plager Danmark

Betaling giver bare flere problemer

Desværre lyder svaret på problemet som en amerikansk præsident i en dårlig action-film: "Vi forhandler ikke med terrorister!"

I hvert fald ikke når man spørger sikkerhedsfirmaerne CSIS eller Symantec, som er blandt dem, de ramte virksomheder ringer til, når data-kidnapperne er på spil. 

"Vi anbefaler ikke vores kunder at betale løsepenge. Det er lidt den samme problemstilling som, hvorfor man ikke skal betale for at få gidsler frigivet. Det fungerer trods alt som en opfordring til kriminalitet," siger CSIS' director of e-crime, Jesper Aarup.

Det samme fortæller Symantecs Peter Schjött, som tilføjer, at et løskøb kun åbner op for en række nye problemer.

"Hvis du betaler for dine data, så betyder det ofte, at du også udleverer dine kreditkort-oplysninger til de kriminelle. Dem kan de enten misbruge selv eller sælge videre på det sorte marked." 

Data er ikke sikker efter løskøbet

En ting er, at jo flere virksomheder, der betaler, jo mere interessant bliver ransomware for de kriminelle at give sig i kast med.

Noget helt andet er, at hvis krypteringen ikke kan brydes, og løsepengene bliver betalt, så vil de data, du får tilbage, altid fremstå en smule beskidte.

"Selvom du betaler, så kan du ikke være sikker på, at de kriminelle overhovedet giver en nøgle til at få dine data igen. Du kan ikke være sikker på om dine data er blevet ændret, slettet eller på anden måde rodet rundt med; eller har efterladt en ny mulighed for at gentage tricket ugen efter, nu bare med et dobbelt-op-gebyr for løskøbet af dine informationer," siger Peter Schjøtt.

"Vi har at gøre med kriminelle og det er dig der er malkekoen."

Har en virksomhed en gang vist sig indstillet overfor at betale, så vil de formentlig også betale igen.

Det udnytter de kriminelle, som sjældent har noget at tabe, da kan sidde i relativ sikkerhed i lande uden udleveringsaftaler med Danmark.

Data er potentielt tabt

Hvis virksomheder først er angrebet, og harddiske, servere og lagermoduler er låst, så er første skridt selv at forsøge, at låse dem op igen.

Men er det ikke muligt at komme ind i sine data, og har man ikke midler eller lyst til at forhandle med de kriminelle, så må virksomheden tage konsekvensen og lade oplysninger forblive låst.

"Alt efter hvilken type software, der bliver anvendt, så får man krypteret sit harddrive og sin server, og så kan man i yderste konsekvens risikere, at man ikke kan få sit data ud," siger Jesper Aarup.

"Dine data går altså tabt, hvor de stadig ligger på harddisken, men du kan ikke længere tilgå dem, fordi de er krypteret."

Læs også:

Microsoft: Her er de største sikkerhedsproblemer lige nu

Her er den første afpresnings-software på dansk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos